اطلاعات جامع در مورد سنجاب(SQUIRREL)

SQUIRREL

اطلاعات جامع در مورد سنجاب

SQUIRREL

سنجاب نوعی جونده بسیار باهوش فعال و نقب زن(حفار) می باشد و مهارت بسیار زیادی در بالا رفتن و پریدن از صخره ها و درختان دارد. امروز بسیاری از دوست داران حیوانات خانگی علاقمند به نگهداری از این حیوان می باشند.

 

 

سنجاب را بسیاری جز گیاه خواران می دانند ولی عده ای از محققان عقیده بر همه چیز خوار بودن این حیوان دارند به طوری که در مواقع کمبود مواد غذایی می تواند از حشرات یا دیگر منابع نیز تغذیه کند.

 

SQUIRREL

SQUIRREL

 

 

 

 

 

 

 

 

سنجاب ها در اکسر نقات دنیا یافت می شوند و بالغ بر ۲۴ گونه مختلف می باشند که می توان به انواع (سنجاب خاکستری ، سنجاب فاکس ، سنجاب قرمز آمریکایی ، سنجاب غول پیکر ، سنجاب پرنده شمالی ، سنجاب پرنده جنوبی ، سنجاب آسیای ، سنجاب زمینی ، سنجاب زمینی قطب شمال و سنجاب غربی ) اشاره کرد.

 

در جدول ذیل مشخصات عمومی ده گونه از مهمترین گونه های سنجاب آورده شده است.

ارتفاع

(بر حسب سانتیمتر)

وزن بدن

(بر حسب گرم)

طول دم

(برحسب سانتیمتر)

طول بدن

(بر حسب سانتیمتر)

نام سنجاب

ردیف

ــــــــــ

۴۰۰-۷۰۰

۲۰-۲۴

۲۴-۲۵

سنجاب خاکستری

GRAY SQUIRREL

۱

ــــــــــ

۷۵۰-۹۵۰

۲۵-۳۱

۲۶-۳۲

سنجاب فاکس شرقی

EASTERN FOX SQUIRREL

۲

ــــــــــ

۱۴۰-۳۱۰

۱۶-۹

۱۷-۲۳

سنجاب قرمز آمریکای شمالی

NOTH AMERICAN RED SQUIRREL

۳

۹

۱۴۰-۳۱۰

۲۵-۴۵

۲۵-۴۵

 

سنجاب غول پیکر

GIANT SQUIRREL

۴

۵-۶

۷۵-۱۸۵

۹-۱۸

۱۶-۲۱

سنجاب پرنده شمالی

NORTH FLYING SQUIRREL

۵

۵-۶

۴۵-۱۰۰

۹-۱۱

۱۳-۱۴

سنجاب پرنده جنوبی

SOUTHERN FLYING SQUIRREL

۶

۹

۱۴۵۰-۳۱۰

۹-۱۶

۱۴-۲۳

سنجاب آسیایی(سیبرین)

ASIAN (SIBERIAN) SQUIRREL

۷

ــــــــــ

۱۴۴-۸۳۰

۵/۳-۲۵

۱۱/۵-۳۸

سنجاب زمینی دم گرد

ROUND-TAILED GROUND SQUIRREL

۸

ــــــــــ

 

ــــــــــ

 

ــــــــــ

۳۸

سنجاب زمینی قطب شمال

ARCTIC GROUND SQUIRREL

۹

ــــــــــ

۲۵-۱۲۰

۸-۱۰

۸-۱۶

سنجاب غربی

WESTERN CHIPMUNK

۱۰

 

 

وزن و اندازه:

وزن و اندازه در انواع سنجابها مختلف می باشد و از ۷۲ تا ۱۰۰۰ گرم می باشد ، طول سر و بدن ۱۲ تا ۳۰ و دم ۹ تا ۳۰ می باشد.

 

SQUIRREL

سنجابSQUIRREL

 

طول عمر:

طول عمر در سنجابها بین ۲ جنس نر و ماده متفاوت می باشد ، در ضمن طول عمر سنجاب بستگی به المانهایی چون شرایط خوب زندگی ، تغذیه مناسب و غیره دارد.

 

به طور کلی می توان گفت طول عمر سنجابها در نرها ۲/۵ سال و به ندرت به ۴ یا ۸ سال هم می رسد و در مادها ۴ سال و در برخی موارد ۸ تا ۲۰ سال هم می رسد. متوسط عمر سنجابهایی که در حیاط و حش زندگی می کنند ۸ سال می باشد.

 

SQUIRREL

سنجابSQUIRREL

 

محل نگهداری:

سنجابها را می توان به صورت تکی یا جفت و یا به صورت دسته جمعی یا با ۱ نر و ۲ ماده نگهداری کرد. به طور کلی هر چه قفس و محل نگهداری بزرگتر و در مکان دنج و مناسب باشد بهتر است.

 

البته سنجابها را می توان در قفس های کوچک هم نگهداری کرد ولی به علت فعالیت زیاد حیوان و حفظ سلامتی سنجاب ، قفسی به ابعاد ۳ تا ۴ متر مربع برای نگهداری ۱ یا چند سنجاب بسیار مناسب می باشد.

 

جنس قفس می بایست از جنس چهار چوب فلزی  که حد اعقل ۱ یا ۲ قسمت آن دارای دیوار محکم و مقاوم باشد ، اگر قفس در محیط باز است بایستی رو به جنوب ساخته شود و دارای سقف عایق در برابر باران و برف باشد.

 

جنس دیواره های قفس محل نگهداری سنجاب باید طوری ذخیم به ابعاد کمتر از ۱/۵ در ۲/۵ سانتیمتر باشد و توسط مفتول مقاوم در برابر جوییدن خوب بسته شود.

 

کف قفس نیز از جنس بتون باشد (به علت این که سنجاب ها حفارهای زبر دستی می باشند.) ، در داخل قفس به منظور ساختن محیط شبهه طبیعی می بایست از لوله های بتونی و تاغچه  و شاخ و برگ درختان استفاده کرد و به اضای هر سنجاب جعبه کوچکی به ابعاد حد اعقل ۱۵ در ۲۰ سانتیمتر با ورودی به قطر ۵ سانتیمتری قرارداد.

 

SQUIRREL

لانه و پناهگاه سنجابSQUIRREL

 

تغذیه:

سنجاب می تواند از میوه درخت بلوط ، انواع دانه های روغنی ، انواع غلات(ذرت ، گندم ، جو و… ) ، دانه هایی که به مصرف قناری می رسد ، انواع مغزها(گردو ، فندق ، پسته و…) ، انواع میوه جات و سبزیجات ، غذاهای پلیت مانند(دانه پارس ، غذای سگ و سرلاک) ، شکوفه و برگ درختان ، تخم  آفتاب گردان و انواع حبوبات تغذیه کند ، ولی از دادن نمک به سنجاب خود داری شود چون  باعث کاهش طول عمر سنجاب می شود ، بادام زمینی هم غذای مناسبی برای سنجاب نمی باشد و تخم میوه های مانند پرتقال و زردآلو نیز سمی می باشد ، در هر صورت  برای جلوگیری از بروز عارضه استخوانی می بایست در جیره غذایی سنجاب ها نسبت کلسیم به فسفر باید ۱/۵ به ۱ باشد.

 

 

نکته:

دندانهای سنجاب مانند دیگر جوندگان همواره در حال رشد است و برای جلوگیری از رشد بیش از حد دندان می بایست از شاخ و برگ درختان و غذا های سفت در تغذیه آنها استفاده کرد ، در تغذیه سنجاب در اسارت حتی استفاده از استخوان و پای مرغ نیز توصیه می شود.

 

 

نکته:

مدفوع خواری سنجابها امری طبیعی در جوندگان است و علت آن استفاده از ویتامینهای موجود در مدفوع که حاصل تولید میکروب های روده می باشند است.

 

SQUIRREL

تغذیه سنجابهاSQUIRREL

 

زمستان خوابی در سنجابها:

سنجابهای وحشی و سنجاب هایی که در محیط باز زندگی می کنند و بعضی از سنجابهایی که در منزل زندگی می کنند ممکن است به خواب زمستانی بروند و این امری طبیعی است و توصیه می شود به هیچ عنوان مزاحم زمستان خواب سنجابهایی که به خواب زمستانی می روند نشوید.

 

SQUIRREL

لانه طبیعی سنجاب در طبیعتSQUIRREL

 

 

جنسیت و تولید مثل:

در نوع نر سنجاب ، آلت تناسلی قابل مشاهده است. مانند دیگر جوندگان فاصله مقعد تا برآمدگی ادرار در ماده ها کمتر است. سن بلوغ در سنجاب در حدود ۱/۵ سالگی می باشد.

 

سنجاب ها تا ۲ بار در سال توانایی تولید مثل دارند یکی در نیمه اول اسفند و دیگری در مهر ماه ، البته به طور معمول هر سال یک زایمان رخ میدهد.

تعداد توله ها(بچه ها) در هر زایمان ۳ تا ۵ توله می باشد و حتی ممکن است تا ۱۰ توله برسد.

 

SQUIRREL

SQUIRREL تکامل نوزاد سنجاب

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیا  انگلیسی

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل junglebird.ir

آدرس مطلب:   junglebird.ir/?p=1706

 

نظر شما در مورد سنجاب چیست؟ آیا تجربه نگهداری سنجاب و یا اطلاعاتی در مورد سنجاب دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.