اطلاعات جامع در مورد قناری(canary)

قناری اهلی

اطلاعات جامع در مورد قناری

canary

منشاء پیدایش قناری اهلی امروزی ، به بیش از ۵ قرن پیش و به قناری های وحشی بومی جزایر قناری واقع در اقیانوس اطلس بر می گردد.

 

قناری یکی از قدیمی ترین حیوانات خانگی است ، نگهداری از آن بین دوستداران پرندگان زینتی به خصوص پرندگان آوازخوان بسیار متداول است. رنگ امیزی زیبا وتنوع رنگ فرآوان ، نگهداری آسان در قفس و نیز زاد آوری و پرورش آسان در محیط قفس از جذابیت های قناری است.

 

بدلیل قدمت طولانی نگهداری قناری توسط انسان که درحدود ۵۰۰ سال می باشد و نیز تکثیر و اصلاح نژاد در طی قرون گذشته تا به امروز ، باعث به وجود آمدن نژادهای قناری گوناگون با رنگ آمیزی و آرایش بال و آوازهای مختلف شده است ، به طوری که بیش از ۴۰ نژاد گوناگون و مختلف از قناری وجود دارد هر چند که بسیاری از این نژادها در بازار کمیاب است.

 

 

به طور کلی قناری ها به سه دسته مختلف از لحاظ رنگ ، آواز ، فرم و آرایش بال تقسیم بندی می شوند ، که عبارتند از:

 

۱٫ قناری های آوازخوان:

یکی از نژادهای معروفی که در تقسیم بندی در این دسته قرار می گیرد نژاد لورل هارتس است این نوع قناری ها مورد تکثیر و اصلاح نژاد از لحاظ ایجاد کیفیت صدای بهتر قرار گرفتند.

 

۲٫ قناری های رنگی:

در اسر تکثیرهای انتخابی و پرورش قناری های با رنگ های مختلف با هم ، باعث به وجود آمدن این دسته از قناری ها شده است ، که اکثر قناری هایی که در بازار با تنوع رنگ های بالا موجود است از این گروه می باشند.

 

۳٫ قناری های با فرم بدنی خواص:

قنار جیبر ، فری هلندی ، لیزارد و نوع کاکلی  در این گروه می باشند ، این نوع قناری ها که با پرهای غیر طبیعی و یا بدنی به فرم عجیب و خواص و آرایش بال متفاوت می باشند.

 

 

چندی از نژادهای قناری معروف عبارتند از:

قناری مونیخی ، قناری گلاستر ، قناری جیبر ، قناری جیبوسو ، قناری هوسی ژاپن ، قناری رنگی ، قناری رسمی ، قناری فری هلندی ، قناری رولرهارتس ، قناری قرمز مسی ، لیزارد نقره ای ، قناری یورکشایر ، قناری تیم برادوی اسپانیایی ، قناری آوازخوان آمریکایی ، قناری بلژیکی ، قناری فایف، قناری برنی ، قناری بورودر ، قناری واتر اسلاگر ، قناری نرویچ ، قناری کرست ، قناری رازا اسپانیولا…

 

 

امتزاج:

در شرایط محیط طبیعی حیاط وحش انواع گونه حیوانات و پرندگان که با هم در قرابت هستند ، به هیچ وجه با هم جفت نمی شوند و تولید مثل نمی کنند ، این امر به سبب وجود خصوصیات نژادی ، اخلاقی و روش های مختلف زندگی انواع گونه های مختلف است که با هم در قرابت هستند ، نسبت به یکدیگر می باشند.

 

ولی در اسارت این امر تحت شرایط کنترل شده توسط انسان و در قفس و یا محیط محصور و برای بعضی و اندکی از انواع گونه حیوانات که از لحاظ ریشه و منشاء از یک خانواده مشترک می باشند ، امکان پذیر است ، به این امر امتزاج گویند و یکی از حیواناتی که این متزاج با دیگر گونه ها برای انها ممکن می باشد ، قناری است.

 

قناری را می توان با اکثر نژادهای مختلف خانواده فنچ سانان جفت و تکثیر کرد ، لیکن در بین تکثیرها قناری با انواع فنچ های مختلف ،سهره ها مورد توجه تکثیر کنندگان قرار گرفتند که بر اسر تکثیر قناری با انواع سهرها سبب به وجود آمدن پرنده دو رگ قناری و سهره(سهره قناری) شد به طوری که امروزه انواع مختلفی از سهره قناری ها موجود است.

 

در کشور ایران حاصل تکثیر قناری با سهره بومی این کشور باعث به وجود آمدن سهره قناری های می شود که صدای بسیار دلنشینی دارند هر چند که نوع نر آنها عقیم است و جنس ماده آن در صورت جفت شدن تخمهایی می گذارد که فاقد نطفه است.

 

سهره

سهره

 

محل نگهداری:

قناری را می توان به صورت تکی در قفس های به ابعاد مناسب ، یا در محیط بسته پاسیو به صورت تکی ، یا به همراه قناری های دیگر نگهداری کرد. البته نوع نگهداری به هدف و خواسته نگهدارنده بستگی داشته ، یعنی می توان قناری را فقط تکی به صرف آواز دلنشین و زیبا(البته نوع نر) در پاسیو و یا قفس نگهداری کرد و یا می توان یک نر جداگانه در قفس و یک ماده به صورت جداگانه در قفسی دیگر نگهداری کرد و در مواقع و فصول جوجه کشی آنها را در کنار یکدیگر و به صورت جفت موقت نگهداشته و یا حتی می توان قناری را به صورت یک نر و ۲ یا ۳ ماده در کنار یکدیگر و یا به صورت جداگانه در مواقع جوجه کشی و تکثیر در کنار یکدیگر نگاه داشت. البته هر کدام از روش های ذکر شده مضیت های منحصر به خود را دارا می باشد مثلا در روش نر و ماده به صورت جداگانه می توان یک عدد پرنده نر برای جفت شدن با چند ماده به طور جداگانه و همزمان استفاده کرد و تعداد دفعات جوجه کشی را می توان تا سالی ۳ یا حتی در مواردی ۴ بار به طور دلخواه افزایش داد.

 

canary

 

تغذیه:

قناری پرنده ای است دانه خوار و بخش اعضم غذای مصرفی آن از دانه ها می باشد ، بهترین دان برای مصرف قناری دان کتان می باشد و در کنار کتان از ترکیبی از تخم ها و دانه های مختلف که موسوم به هفت تخم می باشد می بایست استفاده کرد.

 

ترکیب دانه های مفید هفت تخم عبارتند: از ۴۰% سیاه دان(نوعی کتان) ، ۲۵% املاح معدنی ، ۱۰ % تخم چغندر ، ۱۰% جوی سیاه پوست کنده ، ۵% شاهدانه ، ۲% تخم خشخاش ، ۲% گندم سفید ، ۲% تخم کاهو ، ۲% ارزن و ۲% تخم کتان می باشد.

 

در کنار دانه ها می بایست از سبزیجات و میوه هایی که می توان به مصرف قناری رساند استفاده کرد از جمله این میوه و سبزیجات (کاهو ، هویچ ، کرفس ، اسفناج تازه ، شوید ، جعفری ، تره) و از میوه ها (سیب ، گلابی انگور و…) می باشد.

 

غذای تخم مرغی:

غذای تخم مرغی ، نوعی خوراک پرورشی است که در خانه می توان آن را تهیه کرد ، مواد تشکیل دهنده خوراک پرورشی تخم مرغی: (تخم مرغ آب پز مخلوط با هویچ رنده کرده یا شوید خورد کرده) است. این غذای پرورشی بسیار مفید می باشد و توصیه می شود که بستگی به نیاز غذایی قناری و مثلاً زمان جوجه کشی و پرورش جوجه ها هفته ای ۲ تا ۳ بار مصرف شود.

 

 

مصرف ویتامینها و املاح معدنی:

در کنار مواد غذایی طبیعی ذکر شده می توان برای تقویت و تامین مواد معدنی و ویتامین های لازم برای سلامت قناری از شربت و یا قرص های مولتی ویتامین طبق دستور دامپزشک یا یک فرد خبره استفاده کرد. البته ویتامین ها و مواد افزودنی تقویتی زمانی مفید فایده هستند که طبق نیاز پرنده و در دوز مناسب و طبق سیکل زمانی مشخص مصرف شود.

 

اسر کمبود ویتامین و املاح معدنی ، و سوء تغذیه در قناری موجب مشکلات و اختلال در سلامتی قناری شده که از عمده مواد معدنی ، املاح و ویتامین هایی که کمبود آنها موجب اختلال و بیماری در قناری می شود عبارتند از:

ویتامین Aویتامین(A) (رتینول) :
کمبود آن موجب کوری ، نقرس ، تلفات جنینی در روزهای اول و دوم رشد جنین بخاطر نارسایی سیستم گردش خون و کاهش میزان خروج جوجه ها از تخم می شود. معمولاً علت کمبود این ویتامین ناشی از عدم استفاده از سبزیجات و مصرف غذای کهنه می باشد.

ویتامین D (کلسیفرول) :
کمبود آن موجب نرمی استخوان و کج شدن استخوان های بلند( مثل ساق پا ) ، کاهش ضخامت پوسته تخم و مرگ جنین در اواخر دوران جوجه کشی  می شود. کمبود کلسیم معمولاً به علت عدم دسترسی پرنده به نور آفتاب بروز می کند .

ویتامین  E (توکوفرول) :
کمبود آن موجب عدم باروری تخمها ، ضعف جوجه خارج شده از تخم ، مرگ در روزهای اولیه پس از خروج از تخم همراه با خیز زیر پوستی و آتروفی عضلانی می شود. کمبود این ویتامین معمولاً در اثر مصرف دان ها یا مواد چرب اکسید شده بروز می کند.

ویتامین  B1 (تیامین) :
کمبود این ویتامین موجب به دنیا آمدن جوجه های ضعیف و دارای لرزش می شود که ظرف چند روز پس از خروج از تخم تلف می شوند.

ویتامین B2 (ریبو فلاوین) :
کمبود آن موجب فلجی و جمع شدگی پنجه پا از مرحله دوم رشد جنینی به بعد می شود.

نیاسین ( اسید نیکوتینیک ) :
کمبود آن موجب کاهش میزان جوجه آوری می شود. معمولاً به علت استفاده از منابع پروتئینی نامرغوب و کمبود اسید آمینه تریپتوفان بروز می کند.

 ویتامین B6 (پیریدوکسین) :
کمبود آن به سبب نقش مهم در رشد اولیه جنین ، موجب افزایش مرگ و میر جنین می شود. جیره های غذایی حاوی پروتئین زیاد بطور ثانویه موجب کمبود این ویتامین می شود. کمبود همزمان این ویتامین و ماده معدنی منگنز موجب بزرگ شدن مفصل خرگوشی( مفصل بالای ساق پای پرنده ) شده و منجر به در رفتگی پا به یک طرف  می گردد .

اسید فولیک ( فولاسین ) :
کمبود آن موجب مرگ و میر جوجه در دوره اولیه رشد در اثر کم خونی و گاهی مرگ و میر در هنگام خروج جوجه از تخم می شود. معمولاً براثر مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک بروز می کند ، زیرا آنتی بیوتیک موجب از بین رفتن باکتری های روده ای که مسئول ساختن این ویتامین هستند می شود.

ویتامین B12 (کوبالامین) :
کمبود آن موجب کم خونی و مرگ در دوران اولیه و گاهی تحلیل رفتن رشد عضلانی در مرحله دوم رشد جنینی می شود.

اسید پنتوتنیک :
کمبود آن موجب بروز پرهای غیرعادی همراه با خونریزی زیر پوست در مرحله سوم رشد جنینی می گردد.

بیوتین :
کمبود آن موجب مرگ و میر در مرحله اول و سوم رشد جنینی همراه با تغییر شکل منقار به صورت منقار طوطی و کوتاه شدن طول استخوان ها  می شود.

کلسیم(ca) و فسفر(p) :
میزان هر یک از این دو ماده به تنهایی و نسبت بین آنها تاثیر زیادی بر ضخامت پوسته تخم و رشد استخوان بندی جنین دارد. کمبود آنها و یا عدم تعادل بین آن دو موجب کاهش قدرت جوجه در خروج از تخم می شود . جوجه های مبتلا دارای رانهای ضخیم و بال های کوتاه همراه با خیز زیر پوست گردن و نرمی استخوان می باشد.

منیزیم (mg) :
این ماده معدنی در تنظیم رشد استخوانی نقش داشته و کمبود آن موجب بیماری پروزیس ، کوتاه شدن طول بال ، خیز زیر پوستی و منقار طوطی شکل می شود .

 

 

تعیین جنسیت:

تعیین جنسیت در قناری کمی مشکل و نیازمند تجربه و مهارت کافی است ، که البته این امر در مورد جوجه ها و قناری های جوان کمی مشکل تر می باشد.

نوع نر را می توان از روی شکل پوست مخرج که حالتی شبیه به کیست دارد و این امر در زمان تولید مثل و آمادگی نر مشهود تر است و نیز جثه اش که نسبت به نوع ماده کمی بزرگتر می باشد تشخیص داد و نیز می توان گفت نر را حتی از حالت نشستن روی نی و جلاء و درخشندگی دور چشم و صدای آوازش(البته اگر پرنده لال نباشد) می توان تشخیص داد ، در ماده ها نیز از طریق مخرج و جثه کوچکترشان و حالت نشستن روی نی  می توان جنسیت را مشخص کرد.

 

 

زاد و ولد و جوجه کشی:

قناری حیوانی است چند زوجی و قادر است در هر دوره تولید مثل با چندین ماده جفت شود و نیز در شرایط کنترل شده اسارت و قفس می توان تعداد دفعات تولید مثل را تا ۳ بار در سال بسته به آمادگی نر یا ماده ، قدرت پرنده ، افزایش داد. البته لازم به ذکر است که در طی دوره تولید مثل وهمچنین جوجه در آوری پرنده نر فاقد توانایی آواز خواندن می باشد.

 

بعد از جفت شدن و عمل جفتگیری ، پرنده نر را می توان از ماده جدا کرد و برای جفت شدن با ماده های دیگر استفاده کرد ، قناری ماده خود به تنهایی قادر به جوجه در آوری و رسیدگی و پرورش جوجه ها می باشد ، ولی بهتر این است که در شرایط معمولی بعد از جفت شدن پرنده ها نر را از ماده جدا نکرد تا در در زمانی که ماده بعد از تخمگذاری روی تخم می خوابد ، پرنده نر ماده را تغذیه کند و بعد از در آمدن جوجه ها در پرورش و بزرگ کردن جوجه ها  کمک ماده باشد.

 

قناری ماده در هر دوره  به فاصله یک روز در میان  ۴ تا ۶ تخم می گذارد ، در اسارت در اسر اهلی شدن بعد از گذاردن اولین تخم روی آنها می خوابد که موجب به وجود آمدن فاصله زمانی زیاد بین اولین جوجه که از تخم بیرون می آید و اخرین جوجه که سر از تخم بیرون می آورد می باشد و سبب تلفات زیاد در جوجه کشی می شود. البته اگر تخم ها جمع آوری شود و بعد از پایان تخمگذاری زیر ماده خوابانده شود این مشکل از بین می رود.

 

جوجه ها بعد از ۱۴ روز از خوابیدن ماده روی تخم ها ، سر از تخم بیرون می آورند و در حدود ۱۸ روز تغذیه جوجه توسط والدین ، جوجه قناری های جوان ، قادر به خارج شدن از لانه می باشند.

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=1911

 

 

نظر شما در مورد قناری چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد قناری ها دارید؟

 

اشتراک گذاری...

2 Responses to اطلاعات جامع در مورد قناری(canary)

  1. حامد گفت:

    عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.