ایگوآنا(Iguana)

Iguana

ایگوآنا

Iguana

ایگوآنا نوعی خزنده از خانواده مارمولک ها و بومی قاره آمریکا می باشد. در طبیعت چند نوع مختلف ایگوآنا وجود دارد ولی در ایران به علت این که حیوانی است که تازه به بازار ایران راه یافته و حیوان کمیابی است فقط نوع سبز آن یافت می شود.

 

 

چند سالی است که در دنیا تمایل به نگهداری از گونه های خاص جانوری همچون حشرات ، خزندگان و دیگر حیوانات نا متعارف به عنوان حیوان خانگی خاص وجود دارد ، ایگوآنا نیز به عنوان مارمولک گیاه خوار و بی آزار با ظاهری خاص که شباهت زیادی به حیوانات زمان ژوراسیک و دایناسورهای باستانی دارد و به دلیل امکان نگهداری آسان در منزل(البته نه به راحتی سگ یا گربه) به عنوان حیوان خانگی خاص به خصوص برای آنهایی که دوست دارند از خزندگان نگهداری کنند مورد توجه قرار گرفته است.

 

Iguana

ایگوآنا   Iguana

 

در ایران نیز چند سالی است که ایگوآنا وارد بازار حیوانات خانگی شده است ، البته حیوان کمیابی است و طرفداران خاص خود را دارد و با قیمت بالایی خرید و فروش می شود.

 

از جذابیت های ایگوآنا به عنوان حیوان خانگی می توان به کاملاً  گیاه خوار بودن ، شکل ظاهری متفاوت ، عجیب و شبه دایناسور این خزنده اشاره کرد ، هر چند نگهداری از آن کمی مشکل می باشد ، نیاز به توجه و مراقبت زیاد ، تمرین فرآوان دارد. همچنین نیاز به رژیم غذایی خاصی دارد و نسبت به آن چیزی که می خورد حساس می باشد.

 

Iguanaقرمز

ایگوآنای قرمز   Iguana

 

آموزش ایگوآنا:

نکته مهم در مورد ایگوآنا این است که احتیاج به تمرین مداوم و تربیت درست توائم با صبر ، حوصله و تجربه دارد. یکی از مهمترین موارد تربیتی که می بایست به ایگوآنا آموزش داده شود ، تمرین “توآلت کردن” و دیگر “اسم گذاشتن” به طوری که ایگوآنا رو اگر با اسمی که روی آن گذاشتیم صدا بزنیم باید اسم خود را بداند و نسبت به آن واکنش نشان دهد.

 

بهترین زمان شروع تربیت و آموزش از سن یک سالگی و بهترین موقع در دو سالگی می باشد. البته آموزش “توآلت کردن” از همان دوران بچگی ایگوآنا می بایست انجام شود ، تا در بزرگسالی به تنهایی بتواند دستشویی برود.

 

Iguana

ایگوآنای سبز     Iguana

 

آموزش توآلت کردن:

روش تمرین این آموزش به این گونه می باشد که ایگوآنا را نیم ساعت بعد از خوردن غذایش داخل تشت یا وان آب قرار می دهیم تا داخل آب غذای حاجت(توآلت) کند و این تمرین به طور مداوم وهر روز تکرار شود ، تا ایگوآنا در بزرگسالی خود یاد بگیرد تا برای توآلت کردن باید به وان آبی که در گوشه ای برای این کار تعبیه کرده اید برود.

 

Iguana

مارمولک ایگوآنا    Iguana

 

شرایط نگهداری:

بهترین محیط نگهداری از ایگوآنا به صورت آزاد در محیط خانه و حیاط با هم می باشد و آپارتمان محل مناسبی برای نگهداری از ایگوآنا نمی باشد. به طور کلی نگهداری در قفس به علت صدمه خوردن حیوان توصیه نمی شود ، ولی بچه ایگوآنا و یا ایگوآنای آبی را می توان درون آکواریوم نگهداری کرد ، البته برای ایگوآنای سبز که ایگوآنای “خشک زی” می باشد باید درون تراریوم(آکواریوم خالی از آب) با بستر پوشیده شده از ماسه ، رطوبت مناسب و همچنین درون آن با درختچه های مصنوعی برای تزئیین داخل تراریوم و ایجاد محیط شبه طبیعی استفاده کرد. بهترین دما برای نگهداری از ایگوآنا دمای۸۰ تا ۸۵ درجه فارانهایت می باشد. در زمستان باید محیط زندگی ایگوآنا را توسط وسایل گرما ساز به دمای مناسب زندگی ایگوآنا رساند.

 

Iguanaقرمز

ایگوانای قرمز    Iguana

 

تغذیه:

مهمترین نکته در سلامت ایگوآنا ، تغذیه مناسب از مواد غذایی و گیاهانی است که می توان به مصرف ایگوانا رساند همچون گیاهان سبز تیره که نقش زیادی در این جیره ایفا می کنند.

 

در جیره غذای ایگوآنا بایستی ترکیبی از سبزیجات که بخش اعضم جیره است ، میوه ها و افزودنی ها ، مکمل ها استفاده کرد. کلم پیچ و انواع کلم ، شبدر ، نخود فرنگی ، کدو ، هویچ ، چغندر ، لوبیای سبز ، مارچوبه و از سبزیجات مهم در تغذیه ایگوآنا است.

 

میوه هایی مانند سیب ، موز ، انگور ، هلو ، شلیل ، انجیر ، گلابی ، هندوانه ، خربزه و… از میوه جاتی است که می توان به مصرف ایگوآنا رساند.

گل و شکوفه هایی مانند گل میخک ، گل قاصدک ، گیاهان جنس بامیه ، گل روز و… را هم می توان در تغذیه ایگوآنا استفاده کرد.

همچنین می توان از مخلوطی از سبزیجات و میوه ها را در میکثر مخلوط کرد و روزی ۲ تا ۳ بار ایگوآناها را با آن تغذیه کرد. منابع کلیسمی را حتماً باید در جیره ایگوآناها قرار داد چون ایگوآنا به خصوص ایگوآناهای جوان بسیار به کمبود کلسیم حساس اند و همچنین می توان از کپسول های ویتامینه مخصوص ایگوآنا هم هفته ای ۲ تا ۳ بار برای تامیین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز ایگوآنا استفاده کرد.

 

غذای ایگوآنا

تغذیه ایگوآنا

 

تولید مثل:

ایگوآنای جنس ماده در فصل تولید مثل دسته هایی چهل تایی ، تخم را در زیر خاک سست دفن می کند و نوزادان حدوداً بعد از۷۰ روز از تخم در می آیند.

  

 

منبع:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:   junglebird.ir/?p=882

 

Iguana

ایگوآنا در طبیعت      Iguana

 

نظر شما در مورد ایگوآنا و نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد ایگوآنا دارید؟

اشتراک گذاری...

2 Responses to ایگوآنا(Iguana)

  1. احسان گفت:

    یکی ازبهترین مخلوقات خداونده.اگرکسی شرایط نگهداریش داشته باشه لذت میبره ازاین حیوون دوست داشتنی .

  2. وازکتومی گفت:

    تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها
    هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.