بلدرچین نژاد کالیفرنیا(Callipepla californica)

Callipepla californica

بلدرچین نژاد کالیفرنیا

Callipepla californica

بلدرچین گونه “کالیفرنیا” زیبا ترین نژاد بلدرچین به شمار می رود و با نام کبک کالیفرنیا نیزشهرت دارد. این نژاد بلدرچین بین مجموعه داران پرندگان زینتی، دارندگان “باغ پرندگان” خصوصی و فاروم های نگهداری پرندگان نادر، در کنار طاووس، قرقاوول و… جز جذابترین گونه های ماکیان زینتی محسوب می شود.

 

 

خصوصیات ظاهری:

پرنده ای چاق و توپول با دمی کوتاه که بر روی سر واجد کاکلی از پر که به صورت برافراشته و رو به جلو و به طول دو یا سه اینچ و به شکل اشک است، می باشد، کاکل در دو جنس نر و ماده وجود دارد.

 

نرها تاج به رنگ قهوه ای تیره، صورت به رنگ قهوه ای با رگه و خطوط سفید، پشت قهوه ای و سینه خاکستری مایل به آبی، شکم به رنگ روشن، در پهلوها و در شکم واجد لکه ها و خطوط (راه راه) کوچک به رنگ سفید است.

 

Callipepla californica
بلدرچین کالیفرنیا  Callipepla californica

 

ماده ها و پرندگان نا بالغ به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای و با شکمی به رنگ روشن می باشند در کل نسبت به جنس نر بالغ، پوشش بدن جلای کمتری دارد.

 

کالیفرنیای ماده Callipepla californica
کالیفرنیای ماده
Callipepla californica

 

از خویشاوندان نزدیک بلدرچین کالیفرنیا، نژاد “بلدرچینGambel” است.

 

این ماکی کوچک بومی کشور ایلات متحده آمریکا و نواحی کالیفرنیا، جنوب سانتاکروز،  شمال اورگان و نوادا غربی بوده و به خوبی توانسته خود را با زندگی در نواحی حاشیه شهرها وقف دهد، ولی به علت توسعه شهرها و تخریب مراتع طبیعی محل زندگی  بلدرچین کالیفرنیا، جمعیت این ماکی کوچک رو به کاهش است.

 

Callipepla californica
بلدرچینهای کالیفرنیا   Callipepla californica

 

خصوصیات رفتاری:

بلدرچین کالیفرنیا پرندگانی اجتماعی هستند و به صورت دسته های کوچک زندگی می کنند. معمولا در دسته های کوچک در حاشیه جاده ها دیده می شوند.

پرواز بلدرچین کالیفرنیا به صورت کوتاه ولی سریع است. این پرندگان در مواجهه با خطر برخلاف دیگر پرندگان، پرواز نکرده ولی به سرعت فرار می کنند.

 

یک از رفتارهای شایع وعادات پرنده کالیفرنیا علاقه زیاد به حمام خاک (خاک بازی) است، معمولاً در روزهای آفتابی به خاکبازی و قلط خوردن در خاکهای نرم می پردازد.

 

Callipepla californica
بلدرچین کایفرنیای نر   Callipepla californica

 

تغذیه:

بخش اصلی جیره غذایی  بلدرچین کالیفرنیا را انواع دانه ها، گیاهان، حشرات، لارو حشرات و میوه های وحشی به خصوص توت تشکیل میدهد.

 

کالیفرنیای نر
کالیفرنیای نر

 

زاد وولد:

معمولاً این نوع بلدرچین در فصل جفت گیری و زاد و ولد در دسته های کوچک متشکل از یک نر و دو ماده دیده می شوند، ماده ها در هر کلاج تخم گذاری تا ۱۲عدد تخم هم می گذارد و سپس بر روی تخمها می خوابند.

 

جنس نر فقط نقش (پدر ژنتیکی) را ایفا می کند و فقط تخمها را بارور میکند، ولی در درآوردن جوجه ها کمکی به  پرنده ماده نمی کند.

معمولاً درصورت شرایط مساعد تغذیه ای و آب وهوایی در فصل جفتگیری پرنده ماده بعد از در آوردن جوجه ها اقدام به تخمگذاری مجدد می کند ولی با بلدرچین کالیفرنیا نر جدیدی جفت می شود.

 

Callipepla californica
کالیفرنیا      Callipepla californica

 

محل زندگی:

بلدرچین کالیفرنیا در نواحی پوشیده از بوته زارها، درختچه ها، مراتع وعلفزارها زندگی می کنند و در فصل تولید مثل معمولاً مرغ کالیفرنیای ماده در بین بوته زارها و در زیر درختچه ها برروی زمین اقدام به لانه سازی می کند.

 

Callipepla californica
کالیفرنیا      Callipepla californica

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیا انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:   junglebird.ir/?p=456

 

نظر شما در مورد بلدرچین کالیفرنیا؟ آیا اطلاعاتی درمورد بلدرچین کالیفرنیا دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.