جایگاه خروس در بین فرهنگ ملل مختلف و تمدن های باستانی جهان

جایگاه خروس در فرهنگ اساطیری تمدن های جهان،ایران باستان  و  فرهنگ اسلامی

جایگاه خروس در بین فرهنگ ملل مختلف و تمدن های باستانی جهان

 

خروس یکی ازحیوانات خوش یمن، اهلی، خانه زی است. این ماکیان در فرهنگ باستانی و ادیان ایران قبل از اسلام، فرهنگ اسلامی و حتی در فرهنگهای ملل مختلف مقام والایی دارد.

 

 

خروس درفرهنگ اساطیری ایران باستان به عنوان یاور “سروش” دربرانداختن نیروهای پلیدی شر واهریمنان بوده است و اسار زیادی در مجسمه پیکره خروس(مفرغینت لرستان)موجود است.درکتاب مقدس(اوستا)از وی بانام(پروردشparodar)به معنی پیش بینی کننده(انکه دمیدن پگاه طلوع خورشید را ازدورمی بیند)و(پرنده ایزدی)وخوش شگون معرفی شده است وخروس را(طبل جهان)می دانند و براین باور بودنند خروس با بانک خود دربامدادان درهنگام طلوع خورشید دیوان را دورمی کند ومظهر پیروزی روشنایی برضلمت وتاریکی است وگویند خروس با بانک خودفریاد برمی اورد(برخیزید مردمان ونمازکه بهترین راستی است بخوانید وبردیوها نفرین فرستید)وپیروزی برتاریکی واهریمن را خبر می دهد.

 

درفرهنگ زرتشتی وی را یاور(سروش) مظهرمبارزه با تاریکی وپلیدی،ضد دیوان، مظهرسحرخیزی ومظهر عبادت اس،همچنین کشتن و خوردن وی راحرمت می گذاشتن و پرهیز می کردند.

 

درایین میترایسم(ایین مهرپرستی)نماد مهرمی باشد وازمقام بالایی برخوردار بود و درمراسم مذهبی خروس سفید به(میترا)پیشکش وهدیه می شد،همچنین خروس را(پیک خورشید”سلsol”)می دانستند.درایین میترایسم باستان خروس پیک خوشید همرا میترا و موبدان مهری بوده و مردم و مومنین را با بانک خود درسحرگاهان برای خواندن سرودهای مذهبی،غسل و شستوشو وعبادت بیدارمی کرد،معتقد بودند وقتی میترا درصددقربانی کردن گاوی برمی اید،گاو می گریزد وخورشید پیک خود خروس را با پیامی ازنگاه گاو به سوی میترا می فرستد انگاه میترا ازجای گاو اگاه شده و ان چهارپای مقدس را به دام انداخته وقربانی می کند.

 

 

جایگاه خروس در فرهنگ ملل و ادیان مختلف:

در فرهنگ عیسوی خروس یکی ازمظاهرعزاداری مسیحی ونماد(پترحواری)ومظهر توبه است

در فرهنگ اساطیری یونان باستان خروس مظهرعشق و یکی ازهدایای عاشقانه محصوب می شد.

در فرهنگ هندو خروس نشان(کارتی کیاkarttikeya) خدای شش سر جنگ هندوها و همچنین نماد(اسکانداskanda) پسرشیوا است.

در فرهنگ چین خروس در تقویم باستانی چینی یک از۱۲نشانه زمینی است و عنصرمرد(یانگyang) می باشد.

در فرهنگ ژاپنی تصویر خروس بر طبلهای جنگی(نت سوکه ژاپنی) نماد صلح به شمارمی رود.

 

 

جایگاه خروس درفرهنگ اسلامی:

ازخروس به عنوان مرغ مینوی وجایگاه وی راعرش الهی می دانند ازاین روبه وی(مرغ عرشی)می گویند.

مقام خروس بنا براخبار،روایات،احادیث اسلامی،بزرگان ومراجع دارای منزلت زیادی بوده به طوری که رسول اکرم پیامبر بزرگ اسلام فرمودند درصفرمعنوی وعارفانه ای که به عرش خدا وند درطی معراج خود داشتند در اسمان چهارم عرش الهی دیدار ازخروس عرشی سپید رنگ که بالهایش ازشرق تا غرب عالم را فراگرفته و پاهایش درپایین ترین حد طبقه هفتم زمین و سرش درنزد عرش پروردگاراست و پیوسته خدای متعال را حمد وتسبیح می گوید داشتند،حضرت محمد(ص)ازحضرت جبرئیل پرسیدنند این چه مرغی است و جبرئیل فرمودند اوخروس سپید است و خدای متعال وی را به دین گونه افرید وشب دوبال خویش رابازمی کند وبانک سرمی دهد وجمله خروسان زمین اواز او را بشنود و چون حضرت محمد ان خروس رادیدند وقتی ازمعراج امدندهمواره به دیگران خروس سپید توصیه می کردند و می فرمودند هرانجا که خروس سپید باشد براهل ان خانه جادویی کارنکند و دیوان ازانجا پرهیز کنند رسول خدا فرمودنند ازان زمان که خروس سپید عرشی را دیدم مرا ارزویی است که بازاورا ببینم.

 

احادیث وروایات زیادی از زبان رسول خدا،امامان و بزرگان درمورد خروس موجود است برای کسب اطلاع بیشتر ازاحادیث از بزرگان درمورد خروس میتوانید به فهرست موضوعی تارنما مراجعه کنید.

 

 

مقام خروس در بین اقوام مسلمان ایرانی:

مردم قمصر کاشان معتقدند خروسی سپید نگهبان حضرت حجت مهدی(ع) است.

در ایام قدیم در بین مردمان دنیا بانک خروس یکی از روشهای تشخیص وقت بوده به ویژه در فرهنگ اسلامی بانک خروس در سحرگاهان نشانه اذان صبح و نماز به خصوص درماه مبارک رمضان است.

 

خروس سه بار در شب می خواند یک مرتبه نیمه شب، مرتبه دوم بعد از نیمه شب و مرتبه سوم در هنگام سحر می باشد.

 

مردم دماوند معتقدند خروس پنج مرتبه در شب می خواند نیم ساعت به نیم ساعت و در اصطلاح محلی هر نیم ساعت را(یک پنجمی) می گویند در اولین پنجمی زنان خانه بلند می شوند و مشغول درست کردن سحری می شوند، پنجمی دوم سماور روشن می کنند، پنجمی سوم اعضای خانواده بلند می شوند، پنجمی چهارم چای می خورند و دهانشان را می شویند و در پنجمی پنجم وقت اذان صبح است و دیگر چیزی نمی خورند و روزه می گیرند.

 

در شهراراک گویند خروس۳مرتبه درشب بانک می خواند اولین بانک درهنگام نزدیک شدن وقت سحر،دومین بانک را(کنیز خبرکن)گویند و بانک سوم رامقارن با اذان صبح می دانند.

 

 

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

 آدرس این مطلب:   junglebird.ir/?p=284

 

نظر شما در مورد نگهداری از مرغ و خروس به عنوان حیوان خانه زی چیست؟

اشتراک گذاری...

8 Responses to جایگاه خروس در بین فرهنگ ملل مختلف و تمدن های باستانی جهان

 1. تدریس خصوصی زیست کنکور در تهران گفت:

  مطلب بی‌نظیر ی بود. امیدوارم که در آینده هم از
  این مطالب عالی بهره ببریم.

 2. شکیبا گفت:

  کارم راه افتاد
  خیلی مرسی

 3. adamak.co گفت:

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطالب فوق العاده

 4. لیزر در هروی گفت:

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 5. دستگاه شیرینگ مواد غذایی گفت:

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 6. www.ahvazdev.ir گفت:

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

 7. drfatemenaji.ir گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 8. sookhtegame.ir گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این
  خوبی سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.