دراج(Black Partridge)

Black Partridge

دراج

 Black Partridge

دراج پرنده ای از راسته ماکیان و از تیره قرقاوول سانان است این پرنده بومی کشور ایران نیز می باشد.  دراج ها در ۶ گونه در طبیعت موجود می باشند و زیستگاه اصلی آنها کشورهای ایران، ترکیه و عراق را شامل می شود.

 

خصوصیات ظاهری:

دارج با جثه متوسط و اندازه در حدود ۲۵ تا ۳۵ سانتیمتر می باشد. دراج نر نسبت به جنس ماده این گونه اندکی بزرگتر بوده و خوش رنگ تر و زیبا تر است، پرنده ماده کمی کوچکتر به رنگ قهوه ای می باشد.

 

سر پرنده به رنگ تیره است که واجد گونه هایی به رنگ سفید می باشد، نوار چشم به رنگ سیاه، گردن به رنگ خرمایی که در نواحی با خالهای سفید پوشیده شده، پشت گردن واجد لک پهنی به رنگ قهوه ای، سینه به رنگ سیاه، پهلوها به رنگ تیره همراه با خطوط بلوطی، خرمایی و نخودی، دم سیاه و سفید با خطوطی موازی می باشد.

 

Black Partridge

دراج    Black Partridge

 

زیستگاه:

پرنده دراج معمولاً در نواحی که دارای پوشش گیاهی درختچه، بوته زار، نیزار و دشتها و مراتع می باشد و در حواشی رودخانه ها و آبگیرها زندگی کرده و بر روی زمین و در بین علفزارها و بوته زارها آشیانه سازی می کند.

 

این گونه پرندگان معمولاً به صورت جفت پرواز می کنند، دراج های نر عموماً در هنگام طلوع وغروب آفتاب بر روی تپّه، صخره و یا تخته سنگی ایستاده و شروع به آواز خواندن می کنند.

پرواز دراج از روی زمین با صدای بلند شبیه به صدای دریل می باشد.

 

 

زیستگاه دراج در ایران:

دراج در کشور ایران بیشتر در مناطق، تالاب میانکاله واقع در شمال شرقی و دشت ترکمن صحرا، شمال غربی منطقه دشت مغان ارسباران، جنوب، جنوب غربی و جنوب شرقی پارک ملی خبر و روچون،پناهگاه حیات وحش مهروئیه، منطقه حفاظت شده رودخانه ها، دز و کرخه یافت می شود.

 

این ماکی زیبا روزی در سراسر مناطق جغرافیایی ذکر شده به وفور یافت می شده ولی امروز به دلیل شکار بی رویه و تخریب مناطق طبیعی زیستی این پرنده، وی از پرندگان در حال انقراض حیاط وحش ایران به شمار می رود و تحت حفاظت محیط زیست ایران می باشد.

 

نام ایرانی: دراج

نام ترکی: tourash

نام لاتین: Francolinus francolinus

نام انگلیسی: Black Partridge

نام فرانسوی: Francolin Noir

 

 

 Black Partridge

دراج    Black Partridge

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیا.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=502

 

 

نظر شما در مورد پرنده دراج چیست؟ آیا در نزدیکی محل زندگی شما دراج وجود دارد، تجربه و یا اطلاعاتی در این مورد دارید؟

اشتراک گذاری...

One Response to دراج(Black Partridge)

  1. کیان پرنیان گفت:

    سلام
    نام انگلیسی این پرنده “Black Francolin” می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.