سگ نژاد باکسر(BOXER)

BOXER

سگ نژاد باکسر

BOXER

منشاء پیدایش سگ نژاد باکسر به قرن ۱۶ میلادی در سال ۱۸۵۰ میلادی به شهر مونیخ در کشور آلمان باز می گردد. نژاد باکسر از آمیزش نژاد بولن بیسر ماستیف (bullendeissermastiff) و نژاد بولداگ (bulldog) به دست آمده است. نام باکسر نیز برای این نژاد از حالت جنگیدن او که به مانند “موشت زنها” و “بوکسرها” از پنجه های جلویی خود استفاده می کند ، گرفته شده است.

 

 

از نسل های اولیه نژاد سگهای باکسر در شکار گوزن و گراز استفاده می شد و از نسل دوم این نژاد در جنگ با بوفالوها به کارگرفته شد. در سال ۱۸۹۶ میلادی این نژاد به کمال رسید و اولین باشگاه سگ باکسر تاسیس گردید. باکسرها در ابتدا به خاطر شکل ظاهری صورتشان مورد تمسخر قرار می گرفتند ولی از سال ۱۹۲۵ میلادی مورد توجه و اقبال عموم قرار گرفت و روز به روز به طرافداران این نژاد محبوب افزوده شد.

 

BOXERبوکسور

BOXER باکسر

 

باکسر سگی بسیار پر جنب و جوش ، بازیگوش ، نیرومند و سرکش است که با آموزش اجتماعی شدن که از سنین تولگی باید انجام بپذیرد ، سرکش بودن وی قابل کنترل است. در طی سالیان متمادی تعقیرات زیادی در روحیه سرکش این نژاد ، از اجداد اولیه وی که سگهای جنگجو دوران قدیم تبت بودند صورت گرفته است ، به طوری که از باکسر سگی مهربان ، باهوش ، عاقل ، تربیت پذیر و علاقه مند به صاحب خویش و اعضای خانواده وی ساخته است. به جرائت می توان گفت باکسرها کودکان را به قدر پرستش دوست دارند ، همچنین نسبت به بانوان بسیار مهربان است و زود با آنها اخت می شوند. باکسرها به هیچ وجه به صاحب خود خشونت نمی ورزند و همیشه آماده دفاع از صاحب خود می باشند. از این رو به عنوان سگ خانواده و سگ محافظ شخصی مورد توجه و اقبال فرآوان است.

 

BOXERبوکسور

سگ باکسر BOXER

 

 

 

 

 

 

 

 

خصوصیات نژادی:

سگ نژاد باکسر دارای جثه متوسط ، بسیار نیرومند ، عظلانی ، قوی هیکل ، پر جنب و جوش و پرخاشگر است. در این نژاد بین سر و تنه ، تناسب ویژه ای بر قرار است ، سر نباید زیاد گوشتی و دارای چین و چروک های عمیق باشد. دماغ بزرگ و پهن و سوراخ های بینی باز و قابل مشاهدهاست. چشم ها به رنگ سیاه یا قهوه ای تیره ، گوشها آویزان است که معمولاً جراحی شده و به صورت سیخ و بر افراشته قرار می گیرد. آرواره ها قوی و فک بالا به مراتب بیشتر از فک پایین به جلو متمایل است ، همچنین نباید در هنگام بسته بودن دهان زبان و دندانها قابل مشاهده باشد. گردن باکسر قوی و تنه چهارگوش است. دم حیوان بلند و باریک و برافراشته بوده که معمولاً به خاطر زیبایی جراحی و از مفصل دوم یا سوم قطع می شود. زیبایی حیوان بستگی زیادی به تناسب اندام وی و عضلات ورزیده که از زیر پوست مشهود است و همچنین هماهنگی خاصی که بین پوزه و جمجمه است ، دارد. پوزه مسطح و باید در حدود یک سوم طول سر از ناحیه نوک بینی تا پس سر و دو سوم پهنای جمجمه باشد.

 

پوشش بدن حیوان کوتاه ، براق ، نرم ، چسبیده و به رنگهای قهوه ای ، ببری با پوزه سیاه ، سفید یک دست ، سفید با لکه های قهوه ای ، حنایی روشن تا قهوه ای مایل به قرمز ، مخلوطی از سیاه و حنایی و قهوه ای تیره است.

 

اندازه و وزن در جنس نر ۵۷ تا ۶۳ سانتیمتر و ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم است.

اندازه و وزن در جنس ماده ۵۳ تا ۵۹ سانتیمتر و ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم است.

طول عمر در این نژاد در حدود ۸ تا ۱۱ سال و در بعضی موارد تا ۱۴ سال هم می رسد.

تعداد توله ها در هر زایمان ۲ تا ۱۰ توله و به طور میانگین ۶ توله می باشد.

گروه نژادی: سگهای کاری.

دسته: سگهای ماستیف.

 

BOXER بوکسور

سگ باکسر BOXER

BOXER

    توله های نژاد سگ باکسر   BOXER

BOXER

توله سگ باکسر      BOXER

 

خصوصیات خلاقی:

نژاد باکسر بسیار مهربان ، فرمانبردار ، دوستدار صاحب خود و خانواده وی ، کودکان و بانوان است. بسیار عاقل بوده و به راحتی تعلیم می پذیرد ، کمی پرخاشگر بوده که با تعلیم اجتماعی شدن ، کنترل وی بسیار آسان است. بسیار علاقه مند به پیاده روی و همراهی صاحب خود است. از علاقه مندی های این سگ آوردن اشیاء پر تاب شده توسط صاحبش برای وی است. این نژاد تاسن ۳ سالگی بسیار فعال ، بازیگوش و پرخاشگر است ولی بعد از ۳ سالگی تبدیل به سگی مطیع و فرمانبردار می شود. نسبت به بیگانگان بسیار خشن ، پرخاشگر و مهاجم است. در برابر سگهای مهاجم بسیار شجاع و بی باک بوده ولی نسبت به سگهای ضعیف تر مهربان است. جنس نر باکسرها در مقابل ماده ها پر خاشگر و سلطه جو می باشد. خصوصیات ممتاز نژادی و اخلاقی باکسر سبب شده از محبوب ترین نژادهای سگ به شمار رود و به عنوان سگ مونس و همراه بسیارمناسب می باشد. همچنین به خاطر روحیه ناجی و دفاعی بودن وی و حس محافظت از صاحب خود ، اعضای خانواده آن ، بانوان و کودکان در مقابل بیگانگان به عنوان سگ گارد و محافظ شخصی بی همتا ، همچنین به عنوان سگ نابینایان ، سگ پلیس و سگ نگهبان مطرح است.

 

باکسر    BOXER

بوکسور BOXER

 

مشکلات سلامتی:

سگهای باکسر مستعد بیماری های رماتنیسم و لگن است ، همچنین بسیار حساس در برابر سرمای زیاد بوده به طوری که از بیرون آوردن باکسر در هوای سرد ، بارانی و برفی باید اجتناب کرد. نسبت به گرمای بیش از حد هوا بسیار حساس است. همچنین در برابر بیهوشی به خصوص داروی(اسپرومازین) بسیار حساس است.

 

بیماری قلبی ، نقص در عضله قلب ، بیماری ائورت ، خرخر به علت تنگی نفس ، پیچ خوردگی معده ، مشکلات دیسک بین مهره ای ، صرع و سرطان ، تومور به خصوص بعد از سن  ۸ سالگی شایع است و زخم قرنیه از بیماری های شایع در نژاد باکسر می باشد ، همچنین ممکن است بعضی از باکسرهای سفید ناشنوا باشند.

 

BOXER

باکسر      BOXER

 

شرایط نگهداری:

سگ باکسر برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرطی که شرایطی برای فعالیت جسمی وی در بخشی از طول روز فراهم شود. برای زندگی در منازل کوچکی که درای حیاط کوچکی می باشند که امکان بازی و فعالیت فیزیکی در ساعاتی در طول روز برای این نژاد فرآهم باشد ، بسیار مناسب است.

 

BOXER

 باکسر         BOXER

 

آراستن:

به علت پوشش کوتاه و صاف بدن ، احتیاج به نظافت و تیمار زیادی ندارد ، بورس زدن روزانه و حمام در پایان هر فصل و یا مواقع لزوم به خصوص برای از بین بوردن چربی پوست توصیه می شود.

 

BOXER

بوکسور        BOXER

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:    junglebird.ir/?p=902

 

نظر شما در مورد سگ نژاد باکسر چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد نژاد باکسر دارید؟

اشتراک گذاری...

One Response to سگ نژاد باکسر(BOXER)

  1. videotemplate.rozblog.com گفت:

    سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.