سگ نژاد بولداگ فرانسوی(French Bulldog)

French Bulldog

سگ نژاد بولداگ فرانسوی

French Bulldog

نژاد فرنچ بولداگ ، سگی کوچک ، جمع و جور ، با جثه ای متوسط ، از گروه سگهای غیر ورزشی و مونس و همدم است. سگ نژاد فرنچ بولداگ ابتدا در انگلستان به عنوان مینیاتور بولداگ پرورش یافت و در سال(۱۸۳۰) توسط فرانسویان به کشور فرانسه راه یافت و با تریرهای فرانسوی آمیزش و پرورش داده شد ، پس از مدتی این نژاد به عنوان بولداگ فرانسوی به ثبت رسید ولی بعدها انگلیسی ها به این عمل فرانسویان اعتراض کردند ، آنها این نژاد سگ(بولداگ فر انسوی) را از نوع سگهای بومی کشور انگلستان می دانستند.

 

 

بولداگ فرانسوی بسیار همراهی با صاحب خود را دوست دارد و تنها ماندن در خانه را نمی تواند تحمل کند ، همچنین به ندرت اتفاق می افتد بی موقع پارس کند.

این نژاد ، سگی ایده آل برای انهایی است که دنبال سگ مونس خوب و نگهبان مناسب برای آپارتمان و خانه های کوچک خود می باشند ، است.

 

French Bulldog فرنچ بولداگ

سگ بولداگ فرانسوی French Bulldog

 

ظاهر شناسی:

بولداگ فرانسوی سگی با جثه کوچک تا متوسط ، با سری بزرگ و خفاش مانند است. این نژاد دارای دو وزن مختلف می باشد که عبارتند از: (۹تا۱۰) کیلوگرم و (۱۰تا۱۳) کیلو گرم می باشد و وزن بالای ۱۳ کیلو گرم در این نژاد قابل قبول نیست.

 

ارتفاع این نژاد در حدود ۳۰ سانتیمتر است ، در سگ فرنچ بولداگ فاصله جدوگاه تا زمین باید برابر فاصله جدوگاه تا ابتدای دم باشد. این امر ظاهری متعادل و متکامل به حیوان می دهد.

 

سر این نژاد نسبت به کل بدن بزرگ و چهار گوش است. چشمها گرد و به اندازه متوسط و به رنگ سیاه دور از هم در قسمت پایین جمجمه و تا حد زیادی دور از گوشها قرار دارند ، چشمها در این سگ نه بیرون زده و نه در گودی قراردارد و در سگهایی که دارای رنگ روشن هستند چشمهای روشن بیشتر مورد پسند می باشد. لب‌ها چین‌ خورده بوده که روی دندان‌ها را می ‌پوشاند.

 

گوشها در بولداگ فرانسوی به شکل خفاش مانند است که دارای قاعده پهن بوده و نوک آنها گرد می باشد و بالای سر با فاصله از هم به صورت افراشته که خم آنها به سمت جلو است قرار می گیرد. پوست گوشها نرم و لطیف است(گوشهای خفاش مانند ظاهر منحصر به فردی به این نژاد داده است.) عدم وجود گوشهای خفاش مانند به منزله یک ناخالصی نژادی در نظر گرفته می شود.

 

قسمت بالای جمجمه حد فاصل گوشها صاف و پهن است در حالی که پیشانی آن کمی گرد و بر آمده ، محدب و گنبدی شکل است. گردن ضخیم و عضلانی و دارای انحنای مناسب می باشد. پوست ناحیه گلو شل و افتاده است.

 

دم یا صاف یا کمی پیچ خورده ، کوتاه و کمی آویزان و دارای قاعده ضخیم و نوک باریک می باشد.

 

دستهای جلویی کوتاه ، قوی و عضلانی ، مستقیم و دور از هم هستند. انگشت پنجم در بولداگ فرانسوی ممکن است نیاز به عمل جراحی ، برای برداشت گوشت اضافه داشته باشد. پاهای عقبی قوی و عضلانی بوده و از دستها بلند تر می باشند ، لذا فاصله لگن تا زمین بلند تر از شانه ها می باشد.

 

پوشش بدن با موهای نسبتاً نرم ، کوتاه و صاف است. پوست حیوان نرم و شل است و به خصوص در سر و شانه ها چین خورده می باشد و در رنگهای سیاه ، ببری ، سیاه و حنایی یا مخلوط چند رنگ و یا بلدرچینی می باشد ، تقریباً همه رنگها به جز سیاه ذغالی ، سیاه ، برنزی سیاه ، سفید ، سفید با لکه های سیاه که به عنوان ناخالصی در نظر گرفته می شوند مورد قبول است.

 طول عمر: حدود ۱۰-۱۲ سال.

تعداد توله ها در هر زایمان: ۳-۵ توله سگ.

کشور منسوب: فرانسه.

گروه نژادی: ماستیف

 گروه: سگهای غیر ورزشی.

 

French Bulldog بولداگ فرانسوی

سگ فرنچ بولداگ French Bulldog

 

خلق وخو:

فرنچ بولداگ سگی مهربان ، بازیگوش ، صمیمی ، همدم و خواستار توجه است. این نژاد همراهی با صاحب خود را بسیار دوست می دارد ، رفتار خوبی با افراد خانواده ، کودکان و حیوانات دیگر دارد. به خصوص به صاحب خود یا فردی که از وی مراقبت می کند انس می گیرد ، همچنین مهارت خاصی در شکار موش دارد.

 

در مواردی بین سگهای نر این نژاد ممکن است تنش به وجود بیاید. این نژاد از هوش بالا و توانایی یادگیری خوبی برخوردار است ولی کمی بی اشتیاق به رعایت فرامین بوده لذا صاحبان فرنچ بولداگ باید شکیبا ، صبور ، قاطع و با اراده باشند. آموزش به اطاعت از دستورات اساسی ترین چیزی است که باید به این نژاد فهماند. در تربیت این نژاد به کار بردن روش های تشویقی به همراه بازی و معاشرت و وقت گذراندن به همراه آموزش توصیه می شود.

 

 

مناسب بودن برای کودکان:

این نژاد رفتار خوبی با خانواده دارد ولی برای کودکان خیلی مناسب نمی باشد.

 

French Bulldog

  فرنچ بولداگ     French Bulldog

 

مراقبت های بهداشتی:

جهت تیمار استحمام در مواقع ضروری و نیاز کافی است و جهت آراستن ، بورس زدن مرتب مناسب است. همچنین ریزش مو در این نژاد در حد متوسط می باشد.

 

 

نیاز به فعالیت بدنی:

فرنچ بولداگ علاقه زیادی به بازی کردن و فعالیت دارد ولی از پیاده روی زیاد و دواندن این نژاد در روز های گرم سال خودداری شود ، چون بولداگ فرانسوی به سرعت گرما زده می شود ، در ضمن باید مراقب افزایش وزن و چاقی در این سگ بود.

 

بولداگ فرانسوی به علت ساختار بدنی که دارد توانایی شنا کردن را دارا نمی باشد از اینرو باید مراقب حیوان در کنار دریا ، رودخانه ها و استخر بود.

 

French Bulldog

بولداگ فرانسوی   French Bulldog

 

مشکلات سلامتی:

حساس بودن در برابر گرمای شدید(مراقبت در برابر گرمازدگی) ، بیماریهای چشمی ، مشکلات تنفسی(خس خس و خر و پف کردن) ، به علت فیزیک بدن خاص عدم توانایی در شنا کردن ، گاهی اوقات زایمان در ماده ها بعلت بزرگی سر ، با مشکل و باید به همراه سزارین باشد.

 

French Bulldog

بولداگ فرانسوی   French Bulldog

French Bulldog

فرنچ بولداگ    French Bulldog

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=930

 

نظر شما در مورد سگ نژاد بولداگ فرانسوی چیست؟ آیا تجربه و یا اطلاعاتی در مورد نژاد فرنچ بولداگ دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.