سگ نژاد بولداگ(Bulldog)

Bulldog

سگ نژاد بولداگ

 Bulldog

اصلیت نژاد سگ بولداگ به دوره باستان و ماستیف های اولیه برمی گردد این نژاد جزء دسته سگهای کاری غیر ورزشی و از گروه سگهای مونس و همدم به شمار می رود. بولداگ سگی فوق العاده قوی ، بی باک و نترس است ، می توان به جرئت گفت این نژاد از قوی ترین سگهای  دنیاست محسوب می شود.

 

 

این نژاد سگ اصلاً ترس را نمی شناسد ، در صورتی که اقدام به حمله کند حتی با داشتن صلاح سرد ، چوب و چماغ ، توانایی استقامت در برابر این نژاد وجود ندارد. جمجمه سگ بولداگ بسیار قوی ، محکم و مقاوم است و در صورت وارد آمدن ضربات سنگین ، هیچ گزندی به حیوان نمی رسد. قدرت فوق العاده ، جنگندگی و خشونت بالا در مقابل دشمن باعث شده به این حیوان لقب سگ جنگجو را بدهند.

 

در ایام قدیم نژاد بولداگ سگی بی رحم ، وحشی و خونخوار بود آنچنان که رومیان دوران وستا قانونی وضع کرده بودند که دارندگان این نژاد حتی با قلاده و زنجیراجازه بیرون آوردن این نژاد را نداشتند.

 

Bulldog

Bulldog

 

در سال(۱۸۳۸) نگهداری از سگ بولداگ در انگلستان ممنوع شد به طوری که این نژاد در شرف نابودی بود ، ولی به علت صفات ممتازاش در حراست و پاسبانی در مقابل اشرار و دزدان و صمیمیت و وفاداری ذاتی ، نژاد بولداگ رفیق و همدم خوب انگلیسی ها شد. تا قرن نوزدهم از این نژاد در میدان های جنگ استفاده می شد و حتی برای حمل مجروحین جنگی در میدان های نبرد و انتقال به پشت جبهه مورد استفاده قرار می گرفت.

 

امروزه با اصلاح نژاد تعقیر زیادی در صفات اخلاقی سگ نژاد بولداگ ایجاد شده تا جایی که از این نژاد ، سگی خوش قلب ، مهربان ، صبور ، با وفا و دوست داشتنی ، تمیز ، اشرافی و همچنین یگ سگ گارد و سگ مونس و همدم خوب ساخته است.

 

Bulldog

سگهای بولداگ       Bulldog

 

ظاهر شناسی:

بولداگ دارای جثه متوسط و به ظاهر کوچک ، ولی عضلانی عریض و فشرده می باشد. سر بزرگ و چند ضلعی است(هرچه سر نسبت به بدن بزرگتر باشد یک مزیت است.) پوست بدن بولداگ بسیار شل است و در ناحیه سر و پیشانی واجد چینهای انبوهی می باشد(چینهای پوست در ناحیه سر و پیشانی مانند یک ضربه گیر ، باعث مقاوم تر شدن سر در برابر ضربات می شود.) بینی عریض و سیاه واجد سوراخ های بزرگ می باشد. لب بالایی حیوان آویزان بوده و فک پایینی باید خیلی تو رفته باشد. چشم ها گرد ، سیاه و دور از هم قراردارند. گوش ها کوچک ، ضریف و به شکل گل رز می باشد.

 

دم کوتاه می باشد. موهای حیوان کوتاه و نرم به رنگهای قرمز ، چند رنگ ، خرمایی ، سفید ، سفید خالدار است ولی رنگ سیاه مطلوب نیست و نشانه غیر اصیل بودن این سگ است.

 

برخی از کارشناسان معتقد بر این هستند که استاندارد خاصی از لحاظ جثه برای این نژاد وجود ندارد ، ولی به طور کلی وزن در نژاد بولداگ ، در جنس نر ۲۴ تا ۲۵ کیلوگرم و در جنس ماده ۲۲ تا ۲۳ کیلوگرم ، ارتفاع در حدود ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتراست.

 

جمجمه بسیار قوی و محکم است به طوری که مزیت این نژاد محسوب می شود و اگراحیاناً ضربه ای به سر حیوان وارد شود هیچ تاثیری ندارد. دندانهای حیوان جدا از یکدیگر داخل فک چیده شده ، بینی تو رفته است به طوری که در هنگام حمله و گاز گرفتن دشمن به راحتی می تواند تنفس کند.

 

پاهای جلویی کوتاه و پهن است و از جلو به شکل نیم دایره است به طوری که به استقامت حیوان در ایستادن کمک می کند.

طول عمر نژاد بولداگ در حدود ۸ تا ۱۰ سال است.

 

Bulldog

بولداگ     Bulldog

 

خلق و خو:

بولداگ ها سگ هایی آرام ، صبور و قدرتمند می باشند. این نژاد در سنین پایین از فعالیت بیشتری برخوردار است و رفته رفته و به مرور زمان فعالیت بدنی این سگ کم می شود به طوری که می توان به درستی گفت در بزرگسالی بولداگ سگی تنبل است.

 

این نژاد بسیار پرخور و عاشق غذا خوردن می باشد. نسبت به اعضای خانواده بسیار مهربان ، صبور ، آرام ، دلسوز ، خوش قلب و وفادار می باشد. بر خلاف ظاهر خشن ، بسیار مهربان با کودکان است به طوری که اطفال را به قدر پرستش دوست دارد. نسبت به دشمن و افراد بیگانه بسیارعجول ، درنده ، خونخوار و جنگنده می باشد. بولداگ بسیار با هوش و مستعد تعلیم و تربیت و یادگیری است ولی به علت روحیه سلطه طلبی و خشونت ذاتی حیوان در هنگام تربیت باید مراقب خشونت بولداگ بود، صاحب بولداگ باید بتواند به حیوان بفهماند رایس کیست در این صورت می توان کله شق بودن و سلطه طلبی این نژاد را کنترل نمود.

 

Bulldog

    سگ انگلیش بولداگ      Bulldog

 

 

مراقبت های بهداشتی

نیاز به فعالیت بدنی:

بولداگ احتیاج به فعالیت بدنی کمی دارد ولی کمی ورزش و فعالیت بدنی می تواند به سلامت حیوان کمک کند.

 

احتیاج به نظافت و تیمار:

جهت تیمار حیوان ، به علت نوع پوشش بدن بورس زدن در مواقع لزوم کافی است. استحمام در موارد لزوم یا در ابتدای هر فصل کافی است ، ولی به طور روزانه با دستمالی نمدار باید قسمت های پوست که واجد چین خوردگی است را تمیز نمود تا مانع عفونت های پوستی در این نواحی شود.

 

مراقبت بولداگ در برابر تعقیرات دمایی به خصوص گرمای شدید الزامی است ، همچنین در فصول و روزهای گرم سال از حبس حیوان در اتاق یا خودرویی که باهوای تازه بیرون در ارتباط نیست جلوگیری شود.

 

Bulldog

بولداگ انگلیسی     Bulldog

 

مشکلات سلامتی:

از بیماری ها و مشکلات سلامتی رایج در نژاد بولداگ می توان به عفونت پوستی به خصوص در نواحی چین خوردگی پوست ، مشکلات تنفسی ، مشکلات قلبی ، مشکلات بینایی ، حساس بودن به تعقیرات شدید دمایی به خصوص گرمای شدید می توان اشاره کرد.

 

نکته:

به علت بزرگ بودن سر سگهای بولداگ ، زایمان در بولداگهای ماده قالباً با مشکل و به همراه عمل سزارین می باشد ، از اینرو اکثر سگهای ماده بولداگ اقیم اند و به این علت قیمت سگ نژاد بولداگ بسیار بالا می باشد.

 

Bulldog

Bulldog

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=959

 

نظر شما در مورد سگ نژاد بولداگ چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد سگ بولداگ دارید؟

اشتراک گذاری...

2 Responses to سگ نژاد بولداگ(Bulldog)

  1. junglebird گفت:

    کسی از دوستان نژاد بولداگ داره؟؟؟ من که واقعاَ عاشق این نژادم!!!

  2. مهران گفت:

    بولداگ واقعا دوستداشتنی هست‌. من ی مدت کوتاه بولداگ نگهداری میکردم بعد از اون هیچ سگی حس و حال و اونو بهم نمیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.