سگ نژاد بیگل(BEAGLE)

BEAGLE

سگ نژاد بیگل

BEAGLE

سگ نژاد بیگل یکی از شناخته شده ترین نژاد سگ گروه (سگهای شکاری) است این نژاد به علت خصوصیات ممتاز ، سر سختی و مهارت بالایی که در رهگیری و تعقیب شکار دارد به عنوان یگ سگ شکاری با جثه کوچک و جمع و جور مطرح می باشد.

 

سگ های بیگل سرعت بسیار کمی در دویدن دارند ، ولی به علت مهارت بالا در تعقیب شکار ، سگ های شکاری خوبی به شمار می روند ، این نژاد تحت هر شرایطی به شکار می پردازد ،  نژاد بیگل به صورت تکی ، دوتایی یا دسته ای در شکار روباه ، خرگوش و… استفاده می شود و دارای قدرت بویایی فوق العاده ای می باشند.

 

نژاد سگ بیگل از آمیزش سگ نژاد “harrier” با سگهای شکاری انگلیس به وجود آمده است.

 

 

خصوصیات نژادی:

بیگل سگی سر سخت و قوی با جثه ای کوچک ، جمع و جور و با اسکلت بندی متناسب می باشد.  پوشش بدن نژاد بیگل کوتاه و صاف است. گوش ها به صورت آویزان بوده ، چشم ها به رنگ مشکی یا قهوه ای می باشد. پاها قوی و پنجه ها تخم مرغی شکل و قدرتمند است.دم حیوان به اندازه متوسط بوده و نباید به صورت فر خورده قرار گیرد.

 

ارتفاع در این نژاد در حدود ۳۳ تا ۴۰ سانتیمتر می باشد ، ولی نباید ارتفاع حداکثر از ۴۰ سانتیمتر بیشتر باشد.

بیگل ها به رنگهای سیاه ، خرمایی ، سفید و نارنجی ، قرمز و سفید ، لیمویی و سفید می باشند.

طول عمر در این نژاد در حدود ۱۲ تا ۱۵ سال است.

 

BEAGLE

سگ نژاد بیگل      BEAGLE

 

خلق و خو:

بیگل سگی آرام ، مهربان ، مطیع ، خونسرد ، خوش خلق ، فعال ، باهوش و بازیگوش است.

این نژاد نسبت به صاحب خود و خانواده وی و به خصوص کودکان بسیار مهربان بوده ، حتی رابطه خوبی با حیوانات دیگر دارد ، ولی از تنها گذاشتن وی در تولگی با حیوانات دیگر اجتناب شود.

 

سگ بیگل دارای خصوصیات ، روحیات و افکار مخصوص به خود می باشد و باید مورد توجه ، تربیت و آموزش اساسی قرار گیرد. این نژاد تحمل تنهایی طولانی را ندارد و توصیه می شود اگر وقت لازم برای این سگ را ندارید یا به مسافرت های طولانی می روید ، یک همدم و جفت برای بیگل دست و پا کنید.

 

بیگل ها سگهای بسیار فعالی می باشند و در خانه سگهای سر زنده و بازیگوشی هستند. توصیه می شود در هنگام بیرون بردن از منزل قلاده شوند ، تا از امکان گم شدن این نژاد سگ به سبب بازیگوشی و کنجکاوی زیادی که دارند جلوگیری شود. سگ های بیگل همواره در حال بو کشیدن ، سرک کشیدن و کنجکاوی در جاهای تازه هستند. همچنین بیگل ها زیاد پارس می کنند و امکان ناراحتی همسایه ها بر اسر ، سر و صدای زیاد بیگل ها وجود دارد.

 

 

شرایط نگهداری:

سگ بیگل برای نگهداری در منازل کوچک و آپارتمان ها مناسب می باشد به شرطی که در بخشی از طول روز شرایطی برای فعالیت فیزیکی ، بازی و ورزش برای آن فراهم شود.

 

BEAGLE

سگ بیگل      BEAGLE

 

آراستن:

سگ نژاد بیگل به علت داشتن پوشش موی کوتاه و صاف احتیاج به تیمار زیادی ندارد و بورس کشیدن روزانه و حمام در مواقع لزوم توصیه می شود.

ریزش مو در این نژاد در حد متوسط است.

همچنین باید مراقبت از داخل گوش وی کرد تا از بیماری گوش و وجود جرم و کثیفی جلوگیری شود.

  

 

مشکلات سلامتی:

به طور کلی نژاد بیگل سگهای سالمی هستند ولی بیماریهای: صرع ، مشکلات کمر ، بیماری قلبی و بیماری چشم قابل ذکراست.

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:   junglebird.ir/?p=974

 

نظر شما در مورد سگ نژاد بیگل چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد سگ بیگل دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.