سگ نژاد تازی افغانی(AFGHAN HOUND)

AFGHAN HOUND

سگ نژاد تازی افغانی

 AFGHAN HOUND

نژاد سگ تازی افغانی “افغان هاند” در مقالات و کتابهای علمی نژاد شناسی سگها با نام های “گری هاند پارسی” و “تازی فارسی” و “سگ بلوچی” و… معرفی شده است ، که این امر حاکی از قدمت طولانی این نژاد سگ در فلات ایران می باشد.

 

منشاء سگهای تازی موبلند افغانی امروزی که با نام “سگ تازی افغانی مدرن” در کلوپ های بین المللی سگشناسی دنیا شناخته شده است نژاد “سگ بلوچی” ایرانی(گری هاند پارسی) می باشد ، به طوری که نمونه های اولیه تازی فارسی “سگ بلوچی” دهها سال قبل از ثبت نژاد تازی افغانی در دنیا شناخته و معرفی شده بوده و مورد پرورش و اصلاح نژاد قرار می گرفتند و با نام “گری هاند پارسی” شهرت داشتند.

 

سگ تازی افغانی

سگ نژاد تازی افغان افغان هاند

 

 

همچنین در بعضی از مقالات علمی غربی به اشتباه به وی به نام (تازی آفریقایی) هم معرفی شده است که هیچ ریشه علمی و واقعی ندارد. لازم به ذکر است تازی های افغان امروزی در منطقه جغرافیایی وسیعی از سرزمینهای فلات ایران و قلمرو ایران باستان می زیستند به طوری که آثار تاریخی و باستانی در (پاپیروس های مصر باستان) و نقاشی هایی که بر روی (قبرهای باستانی شمال افغانستان) مربوط به ۴۰۰۰سال پیش و قدمت طولانی در کشورهایی مانند هند ، پاکستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان و… به خصوص در ایران وجود دارد ، به طور کلی ۱۳ گونه “تازی فارسی”
در این مناطق جغرافیایی وسیع شناخته شده است و به علت تکامل این سگهای این نژاد در مناطق جغرافیایی که ساکن آن بوده اند ، تعقیراتی در شکل ظاهری آنها رخ داده به شکلی که دارای انواع گوناگون شده است ، تازی موبلند افغانی به دلیل هوای سرد کوهستانهای زادگاه خود دارای پوشش بدنی پر پشت تر نسبت به دیگر گونه های نژاد “گری هاندهای پارسی” شده است ، ولی به طور کلی تازی های موبلند فارسی را در ۲٫ زیر گونه “۱٫سگ تازی افغان” و “۲٫سگ بلوچی(با کت و پوشش موی انبوه و پرمو ولی کمتر از گونه تازی افغان)” تقسیم بندی می شود.

 

تازی های مدرن افغان امروزی حاصل آمیزش ، پرورش و اصلاح نژاد انواع تازی های موبلند فارسی به خصوص سگ تازی افغان و سگ بلوچی می باشد.

 

 AFGHAN HOUND

گری هاند افغانی/تازی افغان   AFGHAN HOUND

 

تاریخچه:

تازی های افغانی دارای قدمت طولانی بوده و نژاد نسبتاً دست نخورده و خالصی می باشند. علت این امر ، قرنها ممنوعیت صدور این سگ از افغانستان به خارج از کشور بوده است ، به طوری که تازی افغانی تازه در اوایل قرن ۱۹ میلادی به صورت قاجاق به اروپاه راه یافت ، وی در ابتدا به عنوان سگ چوپان ، سگ شکار و سگ اشراف زادگان مورد استفاده قرار می گرفت.

 

در موطن اصلی تازی های افغانی ، کشور افغانستان از این سگ به عنوان سگ چوپان و سگ گله ، سگ شکار به خصوص شکار ، خرگوش صحرایی ، گرگ ، روباه ، شغال ، بز ، آهو و پلنگ استفاده می شد ، ولی امروزه در اروپاه و غرب به دلیل ظاهر زیبا ، فریبنده ، اشرافی و موقری که دارد به عنوان سگ خانگی عیانی مطرح است.

 

تازی افغانی نسبت به دیگر خویشاوندان خود به خصوص سگ بلوچی ایرانی دارای خصوصیات منحصر به فردی از جمله کت و پوشش بدن ابریشمی و بلند است.

 

این سگ را در افغانستان با نام های(تازی فارسی ، تازی بلخ ، تازی افغانی ، تازی بلوچی و سگ تازی) می شناسند.

 

 AFGHAN HOUND

تازی موبلند افغانی   AFGHAN HOUND

 

خصوصیات نژادی:

سگ تازی افغانی مدرن امروزی(افغان هاند) دارای جثه بزرگ ، بلند و کشیده ، متقارن و خوش هیکل می باشد. سر این نژاد باریک ، کشیده و مستقیم است. بینی سیاه و یا جگری متمایل به قهوه ای می باشد. چشمها سیاه ، تیره یا طلایی و بادامی شکل بوده ، گوشها بلند و آویزان که با انبوهی از مو پوشیده شده است. فک و دندانها قوی و به طور موازی بر روی هم قرار دارند.

 

گردن بلند ، کشیده و قوی است. پاها صاف ، موازی و بلند و در انتها با انبوهی از موی بلند پوشیده شده است. دم حیوان فر ولی به صورت حلقه به پشت قرار نمی گیرد. پوشش بدن بلند و از انبوه موهای ابریشمی پوشیده شده و در انواع رنگهای مختلف شامل سفید ، آتشی ، سیاه با نقاط بلوطی ، ترکیبی از سه رنگ مختلف ، طلایی ، کرم ، حنایی ، راه راه ، آبی ، خاکستری و زرد است.

 

قد و وزن این نژاد در حدود ۵۸ تا ۷۴ مطلوب “۶۹ تا ۷۴ سانتیمتر” و وزن در حدود ۲۰ تا ۳۴ کیلوگرم “مطلوب ۲۶ تا ۳۴ کیلوگرم” است ، ماده ها کمی نسبت به نرها کوچکتر می باشند.

طول عمر در این نژاد در حدود ۱۲ تا ۱۴سال و در بعضی مقالات علمی خارجی ۱۲ تا ۱۸سال عنوان شده است.

گروه نژادی: سگهای تازی.

 

 

خلق وخو:

تازی افغانی سگی دلیر ، شجاع ، باوفا ، مهربان ، باهوش آرام و منطقی ، خوشحال هنگام بازی ، اشرافی و موقر ، گاهی گوشه گیر و حساس و دوست داشتنی است.

تازی های موبلند( تازی افغانی مدرن امروزی) را باید با صبر و مهربانی خاصی مورد آموزش و تربیت قرار داد ، این نژاد نسبت به افراد بیگانه مهاجم و بدگمان است و به راحتی با کسی اخت نمی شود. این سگ بسیار به پیاده روی های طولانی علاقه مند است و عاشق دویدن و بازی در مناطق باز و مزرعه است ، همچنین این نژاد برای کودکان توصیه نمی شود.

 

 AFGHAN HOUND

سگ تازی افغان    AFGHAN HOUND

 

شرایط نگهداری:

این سگ اصلاً برای زندگی در آپارتمان مناسب نیست و به علت احتیاج به فعالیت بدنی زیاد برای زندگی در منازل بزرگ و مزارع و… مناسب است. این نژاد حداعقل به روزی ۳۰دقیقه پیاده روی نیاز دارد ، همچنین این سگ می تواند در خارج منزل هم زندگی کند ولی بیشتر داخل خانه را برای خوابیدن دوست می دارد.

 

 

آراستن:

این سگ به علت دارا بودن پوشش بدن بلند و ابریشمی احتیاج به آراستن زیاد و مستمر دارد و بورس زدن مداوم برای این نژاد توصیه می شود.

جهت حمام کردن به علت پوشش بدن حداعقل هر ۲هفته یک بار احتیاج به استحمام دارد ، ولی اگر سگتان به عنوان سگ نمایش می باشد هفته ای یک بار احتیاج به استحمام دارد ،همچنین در هنگام استحمام از بوروس زدن موهای خشک بدن اجتناب شود ، چون باعث گره خوردن موی سگ می شود. ریزش مو در این نژاد در حد متوسط می باشد.

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=992

 

نظر شما در مورد سگ نژاد تازی افغانی چیست؟ آیا تجربه و یا اطلاعاتی در مورد تازی افغان دارید؟

اشتراک گذاری...

7 Responses to سگ نژاد تازی افغانی(AFGHAN HOUND)

 1. junglebird گفت:

  سگ نژاد افغان هاند با سگ بلوچی ایرانی در غرابت نژادی بوده و در اصل سگ بلوچی موبلند نژاد منشاء و مادر سگ تازی افغان می باشد

 2. علیرضا گفت:

  سلام ولی سگ پرشین گری هاوند همان نژاد سالوکی هستش که مال ایرانه و در رابطه سگ افغان هاوند باید بگم که این سگ ربطی به سگ بلوچی هاوند نداره و این که سگ افغان هاوند نژاد اصیل کشور افغانستان می باشد ماند گربه پرشین که یک نزاد گربه ایرانی است

  • junglebird گفت:

   باسلام
   دوست عزیز درست میگی سالوکی را با نام پرشین گری هاند یا گریهاند پارسی میشناسند البته در منابع مختلف بلوچی هاند را با نام تازی موبلند فارسی هم میشناسند در اصل بلوچی تیپی از سگ سالوکی است سالوکی ها در ایران پنج تیپ داشتند که نوعی از ان تازی موبلند هست که مابه اون بلوچی میگیم, در مورد نژاد تازی افغان باید گفت درسته نژاد مستقلی هست ولی همان طور که قبلا تو بحث نژادهای ایرانی صحبت کردیم و گفتیم نژادهای مختلف کشورهای همسایه وقتی با هم در قرابت جغرافیایی باشند بر هم تاثیر میگزارند یا نژادی تسبت به مشابه خود تکامل بیشتری پیدا مکند و تازی افغان هم هر چند که تکامل یافته تره ولی بلوچی منشا پیدایش این نژاد هست
   پس نتیجه میگیریم سالوکی از اجداد و خویشاوند دور بلوچی و تازی افغان هست همون طور که کانگال باسرابی و اکباش با آلابای باهم در قرابتند هر چند شاید بعضی کاملا تکامل یافته وبرتر نسبت به خویشاوند خود باشند.

 3. علیرضا گفت:

  خب من منظور بدی نداشتم فقط از سگ کشورم دفاع کردمhttp://junglebird.ir/wp-includes/images/smilies/icon_biggrin.gif

  • junglebird گفت:

   خواهش میکنم همان طور که گفتم تازی افغان نژاد کاملا مستقلی هست ولی ریشه مشترک با تازی بلوچی داره به استناد مستندات موجود تازی بلوچی سالها قبل از تازی افغان در کلابهای جهانی به ثبت رسیده. در ضمن تازی افغان به دلیل موقعیت جغرافیایی و کوهستانی افغانستان نسبت به بلوچی تکامل یافته تر و با مو انبوه تر و بلندتر است.

 4. علیرضا گفت:

  ممنونhttp://junglebird.ir/wp-includes/images/smilies/icon_razz.gif

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.