سگ نژاد راتوایلر(ROTTWEILER)

ROTTWEILER

سگ نژاد راتوایلر

ROTTWEILER

 

نژاد راتوایلر جزء خانواده سگهای ماستیف و از گروه سگهای کاری و ورزشی می باشد. راتوایلرها به لحاظ خصوصیات و صفات پسندیده شان همواره و طی سالیان به عنوان سگ نگهبان و گارد ، سگ گله ، سگ پلیس و… مورد توجه عموم قرارگرفته اند. به جرئت می توان گفت این نژاد برای امر پاسبانی و سگ گارد پرورش یافته است.

نژاد راتوایلر براساس آمار از محبوبترین نژادها در اروپا و آمریکا به شمار می رود.

 

بی شک نژاد سگ راتوایلر منشاء گرفته از ماستیفهای اولیه می باشد و به سگهای گله دوره رومن ها باز می گردد. در ایام پیش از این سگ جهت محافظت احشام توسط گله داران و قصابان قرار می گرفت از این رو این نژاد را با نام “سگ قصاب” و “سگ پلیس” و “سگ گله”هم می شناختند و از سال ۱۹۰۰میلادی مورد توجه نیروی پلیس به عنوان سگ پلیس قرارگرفته است. نژاد راتوایلر در سال ۱۸۰۰میلادی به ثبت رسید. موطن این نژاد سگ شهری در کشورآلمان به نام راتوایلر (Rottweiler)می باشد.

 

ROTTWEILER

ROTTWEILER راتوایلر

 

ظاهرشناسی:

راتوایلر سگی قوی جثه ، نیرومند ، سنگین وزن ولی با حرکات سریع و باهوش می باشد. جثه متوسط تا بزرگ و وزن در نرها (۴۳تا۵۹) کیلوگرم و در ماده ها (۳۸تا۵۲) کیلوگرم می باشد. قد در جنس نر (۶۱تا۶۹) و در جنس ماده (۵۶تا۶۳) سانتیمتر است. نژاد راتوایلر دارای جثه بزرگ ، قوی هیکل ، نیرومند وعضلانی است. سر این نژاد سگ پهن و جمجمه گرد می باشد. گوشهای سگ به شکل مثلث و به سمت جلو متمایل اند ، نسبتاً فاصله بین دو گوش زیاد است. چشمها به رنگ سیاه یا قهوه ای ، بینی سیاه و پهن و ارواره قیچی مانند و قوی است. لبها کمی آویزان و به رنگ سیاه است و داخل دهان تیره رنگ است. گردن قوی وعضلانی می باشد. پوشش بدن کوتاه و ضخیم به رنگهای سیاه ، خرمایی ، سیاه با خالهای روشن و صاف به رنگ قهوه ای روشن(زنگاری) بر روی گونه بالای چشم ، جلوی سینه ، دست و پاها و قسمت پشت زیر دم می باشد. در بعضی موارد رنگ سرخ به همراه لکه های قهوه ای نیز دیده شده است. چنانچه دم بلند باشد باید کوتاه شود.
طول عمر راتوایلرها۱۰ تا ۱۲سال.

 

ROTTWEILER

 راتوایلر با گوش و دم طبیعی ROTTWEILER

 

تعداد زایمان در هر وضع حمل ۱ تا ۱۲ توله است(تعداد توله ها درهر زایمان زیاد است و تا ۱۲ توله هم امرطبیعی می باشد.)

دسته: سگهای ماستیف.
گروه سگهای کاری.

 

ROTTWEILER

ROTTWEILER سگ روتویلر

 

خلق و خو:

راتوایلر سگی قوی هیکل ، باهوش و نیرومند است. نسبت به اعضای خانواده و صاحب خود مهربان و صمیمی بوده و همیشه آماده دفاع از صاحب خود است. سگ راتوایلر بسیار تربیت پذیربوده به طوری که هیچ گاه آموزشی را که تعلیم دیده از یاد نمی برد ، ولی به علت خوشونت ذاتی و روحیه خشن و تهاجمی ، (راتوایلرجزء گروه سگهای مهاجم است) از سنین تولگی و کوچکی باید اجتماعی شود و آموزش اطاعت پذیری و مطیع بودن را فرا بگیرد تا در سنین بزرگسالی از وقوع اتفاقات ناگوار جلوگیری شود ، از این رو راتوایلر احتیاج به صاحبی محکم ، با اراده با جزبه و آگاه به رفتارشناسی این سگ ، را دارد ، (این سگ به افرادی که تجربه کافی در مورد سگهای گارد را ندارند اکیداً توصیه نمی شود.)

 

همچنین از تنها گذاشتن راتوایلر به طور مداوم ، مستمر و طولانی اجتناب کنید ، زیرا در طولانی مدت باعث سرکشی و پرخاشگری این سگ می شود.

 

ROTTWEILER

راتویلرROTTWEILER

 

نکته مهم:

از برخورد این نژاد با افراد غریبه و بیگانه جداً جلوگیری شود ، راتوایلرها هرکسی به جزء صاحب خود و اعضای خانواده وی را بیگانه و مهاجم تلقی کرده و امکان وقوع حادثه ناگوار وجود دارد ، حتی از شوخی های بیجا و بی مورد در مقابل راتوایلر با افراد بیگانه دوری شود چون این سگ نمی تواند فرقی بین شوخی شما و حمله واقعی بیگانه به صاحبش را از هم تشخیص دهد.
بی شک می توان گفت راتوایلراز تنها نژاد هایی است که فقط برای امر پاسبانی تکثیر ، اصلاح نژاد و پرورش یافته است و تنها برای امرنگهبانی و پاسبانی مناسب است.

 

ROTTWEILER

سگ راتوایلر    ROTTWEILER

 

آراستن:

این نژاد به علت داشتن پوشش بدن کوتاه و صاف احتیاج به نظافت و تیمار زیادی ندارد ، بورس زدن روزانه به همراه استحمام در مواقع لزوم و یا در اول هر فصل مناسب است ، (ریزش مو در این نژاد در حد متوسط می باشد.)

 

ROTTWEILER

نژاد راتوایلر ROTTWEILER

 

فعالیت بدنی:

راتوایلر احتیاج به فعالیت بدنی زیادی دارد از علاقه مندی های این نژاد شنا کردن ، دویدن و جست و خیز در محیط های باز ، مراتع و جنگل می باشد ، همچنین همراهی دوچرخه سواران و توپ بازی و آوردن توپ برای صاحب خود را بسیار دوست دارد.

 

ROTTWEILER

 روتویلر      ROTTWEILER

 

مشکلات سلامتی:

از مشکلات سلامتی و بیماریهای رایج در این نژاد می توان به خروپف ، پرخوری ، مشکلات لگن ، بیماری آنتروپی(تحلیل انرژی) ، بیماری قلبی مادرزادی ، بدشکلی آرنج ، تنگی آئورت و تورم استخوان اشاره کرد.

 

ROTTWEILER

توله سگ راتوایلر    ROTTWEILER

 

شرایط نگهداری:

بهترین محل نگهداری در محیط های بزرگ و باز (به علت فراهم بودن شرایط فعالیت بدنی و جست و خیز) است ، ولی نگهداری در خانه های کوچک به شرط دارا بودن حیاط کوچک (برای بازی و فعالیت بدنی برای حفظ سلامتی) و یا آپارتمان به شرط امکان فراهم کردن محیطی برای فعالیت بدنی در طول روز در محیط خارج از خانه ، اشکالی ندارد.

 

 

منبع بعضی مطالب:
ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:
پرنده جنگل junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=1085

 

نظر شما در مود سگ نژاد راتوایلر چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد نژاد سگ راتوایلر دارید؟

اشتراک گذاری...

4 Responses to سگ نژاد راتوایلر(ROTTWEILER)

 1. طراحی سایت عکاسی گفت:

  بسیار عالی بود.ممنون از مطالب خوبتان

 2. aziz گفت:

  ایا این سگ تغذیه خاصی دارد

  • junglebird گفت:

   باسلام,
   به طور عموم با نژادهای بزرگ جثه دیگر تفاوتی ندارد, البته نوع تغذیه بستگی به شرایط نگهداری و نوع کاربری هرسگ دارند, معمولا سگهای گارد, گله, ورزشی نیاز تغذیه ای بیشتری دارند تا سگهایی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری میشوند و صرفا فعالیت خاصی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.