سگ نژاد سالوکی(saluki)

Saikuli

سگ نژاد سالوکی

Saikuli

نژاد سالوکی از قدیمی ترین نژادهای سگهای اهی محصوب می شود این نژاد دارای قدمت و تاریخچه طولانی بوده به طوری که آثار تاریخی زیادی از این نژاد باستانی موجود است که گواه این ادعا می باشد.

 

در دنیا نژاد سالوکی با نامهای “سگ دونده تیزپای شکاری ایرانی” و “سگ آهویی” شهرت یافته است. وی جزء خانواده گروه سگهای تازی و از دسته سگهای کاری محصوب می شود. در ایام قدیم به عنوان سگ گله و بیشتر به عنوان سگ شکاری مورد استفاده قرارمی گرفت ، اماامروزه بیشتر به عنوان سگ پاسبان ایفای وظیفه می کند.

 

به عقیده محققین و صاحب نظران سالوکی قدیمی ترین نژاد سگ به شمار می رود و هیچ نژاد دیگری پیشینه ای به این قدیمی ندارد آثار تاریخی این سگ در کشورهای عربستان ، ایران ، سوریه ، مصر و هندوستان به وفورکشف شده است که این خود نشانه قدمت طولانی این نژاد با ارزش است.

 

از ایام قدیم ایرانیان سگ سالوکی را با نام “تازی ایرانی” می شناختند و سگ محبوب شکارچیان ایرانی بوده است. حس بویای و حس شنوایی فوق العاده و بی نظیر سالوکی و نیزعلاقه و اشتیاق در تعقیب شکار ، دوندگی و تیزپایی این سگ موجب شد که علاقمندان به شکار ، نژاد سالوکی را به نام سگ دونده تیزپای ایرانی بشناسند. در ایام قدیم از نژاد سالوکی بیشتر در شکارهای بزرگ مانند آهو و گوزن به خصوص در موطن اصلی خویش ایران استفاده می شده است.

 

 

Saikuli

سالوکیSaikuli

 

 

خصوصیات ظاهری: 

سالوکی سگی با اندام و استخوان بندی ضریف است ولی دارای قدرت فوق العاده و دوندگی بالا می باشد.

 

اندام کاملاً موزون و هماهنگبوده ، قد در این نژاد ۵۸ تا ۷۱ سانتیمتر است و وزن در حدود  ۱۳ تا ۳۰ کیلوگرم می باشد. سر حیوان دراز و به تدریج به طرف نوک بینی باریک می شود. فکها محکم ، چشمها درشت و درخشنده و به رنگ قهوه ای روشن یا تیره می باشد. گوشها بلند و افتاده ، پوشیده از موهای بلند ابریشمی می باشد.(حس شنوایی سالوکی فوق العاده قوی و بی نظیراست.)

 

گردن ظریف ، نرم و قابل انحطاف است.بدن متکامل آهویی مانند و خیلی کشیده است.شانه هاعضلانی و مورب بوده ، دم  بلند و انبوه از موهای ابریشمی و به طرف پایین تاب خورده می باشد.

 

پوشش بدن ابریشمی و صاف و کوتاه است و به رنگهای زرد ، حنایی ، سفید ، کرم ، طلایی ، مخلوط سه رنگ (سیاه ، سفید ، حنایی) وجود دارد.

 

 

Saikuli

سالوکیSaikuli

 

 

خصوصیات اخلاقی: 

بسیار زیبا ، تمیز ، مهربان ، صمیمی و اشرافی است ، نسبت به اعضای خانواده مهربان است ولی به جهت علاقه وافر به جست و خیز و بازی ، دوندگی و شکار کمی نگهداری از آن در خانه های کوچک مشکل است ، از این رو می توان گفت جهت نگهداری در آپارتمانها مناسب نمی باشد.

سالوکی رفتارخوب با کودکان دارد و همچنین سگ خانواده آرام ، موقر و اشرافی است.

  

 

Saikuli

سگهای سالوکیSaikuli

 

 

 مشکلات سلامتی:

سالوکی مستعد بیماری های پوستی و حساس در برابر آفتاب سوختگی است ، به خصوص در نواحی بینی ، همچنین بیماری های چشمی و سرطان در این نژاد شایع است.

 

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=1461

 

نظر شما در مورد سگ نژاد سالوکی چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد این نژاد دارید؟

اشتراک گذاری...

2 Responses to سگ نژاد سالوکی(saluki)

  1. فرهاد گفت:

    شما هم انگار عقده و تعصب نژادپرستیتون گل کرده، آلابای شد ایرانی ، تازی سالوکی شد ایرانی. همین مونده بگید ژرمن شپرد و دوبرمن هم ایرانیند. از قدیم الایام تازی تو تمام خاورمیانه وجود داشته و در ایران تنها در بعضی از مناطق کردستان پیدا میشه دیگه چرا میگی ایرانی؟؟؟؟؟

    • دوست عزیز چه طرز حرف زدنه شما اگه نظر دیگه ای داری محترمه ولی سعی کن با منطق حرف بزنی و با استدلال بگی حرفات درسته نه با این طور حرف زدن , مگه گفتیم جاهای دیگه تتزی وجود نداره , سوابق تاریخی نشون میده سالوکی منسوب به کشور ایرانه و تو دنیا این به اثبات شده نه که به خاطره تعصب بگیم,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.