سگ نژاد سرابی(sarabi) – ماستیف ایرانی

sarabi

سگ نژاد سرابی

sarabi

سگ سرابی از نژادهای قدیمی ، بومی و باستانی کشور ایران است و از قدمت تاریخی زیادی برخوردار می باشد. نژاد سرابی را بسیاری از کارشناسان به عنوان ماستیف ایرانی هم می شناسند.

 

 

سرابی به خاطر خصوصیات و صفات منحصر به فرد و ممتازش به عنوان گونه ای شاخص بومی کشور ایران مطرح است.

 

به طور کلی سگ سرابی در ۴ تیپ و گونه مختلف یافت می شود که عبارتند از:

 

۱٫سگ سرابی موبلند:

این گونه منحصر به فرد از نژاد سرابی حاصل آمیزش سگ های “قفقازی شاهسون” که به نام “سگ شاهسون” هم معروف است با آمیزش سگهای “سرابی” به وجود امده است. این گونه به تعداد زیاد بین عشایر شاهسون و روستاهای کوهستان سبلان یافت می شود.

 

۲٫سگ سرابی موکوتاه(موصاف):

این گونه از نژاد سرابی ، از لحاظ شباهت ظاهری بسیار زیادی که به نژاد “سگ کانکال” که منصوب به کشور ترکیه است دارد ، منحصر به فرد می باشد و دارای غب غب و پوزه‌ و سر بزرگ ، دست‌های کشیده و قطوراست و در روستاهای اطراف کوه “بزقوش” یافت می شود.

 

۳٫سگ سرابی قرمز:

این گونه از نژاد سرابی در دو نوع موبلند و موکوتاه یافت می شود و به رنگهای قرمز و بلوطی موجود است که اطراف مناطق شربیان و “دودوزان” یافت می شود.

 

۴٫سرابی سیاه:

این گونه از نژاد سرابی نیز بسیار منحصر به فرد و کمیاب است که از آمیزش “سگ سیاه خوی” یا “قره خوی” با “سگهای سرابی” به وجود آمده است.

 

sarabi

سرابی sarabi

 

سگ نژاد سرابی ایرانی به عنوان نژاد منشاء و اجداد نژادهای کشورهای همسایه ایران به خصوص نژادهای “سگ قفقازی” و “سگ کانگال” می باشد.

 

این نژاد سگی بسیار قوی ، نیرومند و مقاوم در برابر بیماریها ، سرسخت و مقاوم در برابرتعقیرات ناگهانی هوا ، مقاوم در برابر سرما و گرمای شدید ، مقاوم در زندگی مناطق مختلف اقلیمی ، مقاوم در برابر گرسنگی و شرایط زندگی سخت می باشد.

 

در این مقاله به معرفی سگ نژاد سرابی ، که در دو نوع موبلند و موکوتاه به طورکلی تقسیم بندی می شوند می پردازیم.

 

 

خصوصیات نژادی:

سرابی سگی بزرگ جثه ، قوی هیکل ، عظلانی ، با ظاهری جدی ، موقر و ترسناک ، با سری بزرگ و کمی خرطوم مانند است. پوست در نواحی زیر گردن شل و آویزان است. آرواره قیچی مانند ، دندانها بزرگ و محکم ، فک و دندانها به طور موازی بر روی هم قراردارند. معمولاً گوش سگهای این نژاد که برای جنگ با سگها و به عنوان “سگ جنگجو” به کار گرفته می شود جراحی شده و به صورت چوپوقی کوتاه می شود ، تا ازجراحت گوش در نزاع باسگها جلوگیری شود.

 

هر چقدر جثه سرابی بزرگ تر و سنگین وزن تر باشد از اصالت و مرغوبیت بیشتری برخورداراست. سرابی در دو نوع موصاف(زبر) و نوع پر مو و نرم وجود دارد.

 

در سگهای سرابی که دارای پوشش بدن پرمو هستند پاهای حیوان واجد موی بلند بوده ، این امر موجب می شود تا در طبیعت سرد و یخبندان کوهستان ها به راحتی بتواند بر روی برف و یخ راه برود و در نوع موصاف پنجه ها بزرگ و پهن است که کمک بسزایی در حرکت حیوان بر روی برف و یخبندان دارد. پوست حیوان بسیارضخیم و کلفت بوده به طوری که در نزاع و جنگ با سگها دندانهای سگ مهاجم در او اسر نکرده و این امر موجب شده به عنوان “سگ جنجو” بی همتا مطرح باشد.

 

سگ سرابی در رنگهای سیاه ، طوسی ، سفید ، سفید با پوزه و گوشهای سیاه و یا رنگهای سیاه ، طوسی و سفید همراه با لکه های زرد یافت می شود. در سگهای به رنگ سیاه یا سفید باید حاله ای به رنگ زرد وجود داشته باشد در بعضی موارد سگها به رنگ زرد ، طوسی و با سر ، پوزه و گوشهای به رنگ سفید است.

 

راه رفتن سرابی ها به شکل آرام ، روان و شل ولی با گام های استوار و محکم به مانند راه رفتن سلطان حیوانات شیر در قلمرو خویش است.

 

این نژاد از حس بویایی و حس ششم بالایی برخوردار است ، بر خلاف جثه سنگین و بزرگش دارای حرکات سریع و چالاک است.

 

وزن و اندازه سگهای سرابی ، به علت گوناگونی انواع مختلف سرابی ها و عدم اصلاح نژاد علمی ، پرورش دهندگان سگ سرابی ، در گونه های مختلف ، متفاوت است.

 

قد و وزن:

وزن از۵۰ تا۱۲۰ کیلوگرم و اندازه۵۰ تا ۷۵ سانتیمتر است. به طور کلی ماده های این نژاد کمی کوچکتر می باشند.

 

طول عمر:

سگ نژاد سرابی طول عمر نسبتاً زیادی دارند و میانگین سن آنها ۱۲ تا ۱۵ سال است ، ولی اگر از سگ سرابی در مسابقات “سگ جنگی – جنگ سگ ها”  استفاده شود طول عمر وی کاهش چشم گیری داشته و طول عمر کمتری در حدود ۶ تا ۱۰ سال خواهد داشت.

 

 

خلق و خو:

سرابی در برابر بیگانگان ، غریبه ها و در نزاع با سگها ، بسیار بی باک ، شجاع و درنده است و تا جان در بدن دارد از پا نمی ایستد. به جرئت می توان گفت کمتر نژادی در دنیا توان مقابله با این نژاد شاخص ایرانی را دارد.

 

در ایام قدیم به خاطر صفات ممتاز و بی همتایش ، قدرت فوق العاده و هوش سرشار ، بی باکی و توانایی بی همتای وی در مبارزه با حیوانات درنده و به خصوص خرس از وی به عنوان “سگ گله” و “پاسبان گله” شکست ناپذیر و “سگ محافظ  و نگهبان مزارع” و “سگ جنگجو” در مسابقات (سگ جنگی) استفاده می شد.

 

سگ های سرابی بر خلاف ظاهر خشن ، درنده و ترسناک ، بسیار مهربان ، مطیع ، منطقی ، عاقل ، دارای حافضه و غریزه بسیار قوی و کاملاً تربیت پذیر و بسیار فادار نسبت به صاحب خویش است، به ندرت اتفاق می افتد سگ سرابی بی موقع و بی علت پارس کند. این نژاد سگ عاشقانه صاحب خویش و خانواده وی را دوست می دارد و از هر کاری برای خوشحالی صاحب خود دریغ نکرده ، همواره صبورانه و مهربان مطیع فرامین صاحب خویش است ، هیچگاه به وی خصومت و سلطه جویی نمی کند ، حتی اگر مورد اذیت صاحب خود به خصوص کودکان اعضای خانواده وی قرارگیرد.

این نژاد به راحتی تربیت پذیزاست و ازهوش و ذکاوت بالایی برخوردار است. به طوری که به راحتی تمیرینات را فرا گرفته و هیچگاه آنها را از یاد نمی برد.

 

این نژاد برای زندگی در محیط شهری و زندگی در کنار خانواده ، بهتر است از سنین تولگی اجتماعی شود و مورد تربیت اطاعت پذیری قرار بگیرد ، ولی در هر حال نسبت به صاحب خویش مطیع و تسلیم و وفادار است.

 

 

شرایط نگهداری:

سرابی ها به علت دارا بودن روحیه فداکار ، آرام ، منطقی ، مهربان و فرمانبرداری که دارند حتی آنها را می توان در خانه های کوچک و آپارتمانها نگهداری کرد ، به شرطی که شرایط فعالیت بدنی در ساعاتی از طول روز فراهم شود ، ولی ایده آل ترین شکل زندگی به علت جثه بسیار بزرگ وی در منازل بزرگ و مزارع و به عنوان سگ پاسبان است.

 

 

مراقبت های بهداشتی:

این نژاد به علت سلامت و اصالت نژادی ، از مقاومت بالایی در برابر بیماریها برخوردار است و بیماری خاصی در مود این نژاد مطرح نیست.

 

 

آراستن:

جهت آراستن به علت پوشش بدن کوتاه و یا کمی پرمو ، بورس زدن روزانه و حمام در پایان هر فصل و مواقع لزوم کافی است.

 

sarabi

سگ نژاد سرابی    sarabi

 

 

منبع ، گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:   junglebird.ir/?p=811

 

نظر شما در مورد سگ نژاد سرابی چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد سگ سرابی این نژاد ممتاز ایرانی دارید؟

اشتراک گذاری...

12 Responses to سگ نژاد سرابی(sarabi) – ماستیف ایرانی

 1. محمد گفت:

  بعضی ازسگهای منصقه کردستان ایران خیلی شبیه سگهای سرابی هستند و اکثرا از نوع مو بلند میباشند .میخواستم در مورد سگهای این ناحیه تحقیق کنید و منشا نژادی انها را در سایت قرار بدید.

  • باسلام,
   دوست عزیز پیشنهاد خوبیه ایا منظور شما نژاد عراقی یا کرد نیست در صورتی کع خودتون تصاویر و عکسهایی و یا مشاهدات و اطلاعاتی دارید میتونید به ایمیل سایت بفرستید تا در سایت درج شود.
   باتشکر

 2. ببر گفت:

  سلام. در متن به اشتباه نوشته شده سلطان حیوانات شیر ، در صورتیکه سلطان حیوانات بزرگترین گربه سان جهان یعنی ببر است که به مراتب بزرگتر از عموزاده ی خود یعنی شیر است. شیر نر آفریقایی با وزن ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم کوچکتر است از ببر نر بنگال با وزن ۲۰۰ تا ۲۶۰ کیلوگرم و سلطان حیوانات ببر نر سیبری با وزن ۳۰۰ تا ۳۶۰ کیلوگرم. لازم به ذکر است که به گفته ی نشنال جیوگرافیک و دیسکاوری حتی قدرت پنجه ی ببر بیشتر از شیر است و با وجود جثه ی بسیار بزرگتر چالاک تر و فرزتر از شیر است و همچنین بلندترین دندانها متعلق به ببر است و ضمنا ببر تنهایی زندگی میکند و سلطنت میکند اما شیر ها فقط گروهی زندگی میکنند و قادر به شکار و زندگی هستند. ببخشید کامنتم تقریبا نامربوط به مطلب بود لطفا نمایش بدین. راستی ما در کوچمون (اطراف کرج هستیم)سگ های آزاد زندگی میکنند و یک سگ نر هست که بسیار شبیه سگهای قفقازی هست مو بلند است ولی روی دستها و پاهایش پوشش مو ندارد و گوشهایش هم طبق معمول قفقازی ها بسیار کوتاه است، آیا این سگ میتواند قفقازی باشد به نظر شما

  • ممنون از دیدگاه شما, تا عکس نباشه نمیشه نظر داد احتمالش کمه فقط موردی که من زیاد بچشم دیدن در مناطق ویلایی اطراف تهران یا مناطقی ک شهرک صنعتی هستد و کارخونه وجود داره ی تعداد از سگهای اصیل و نژاد دار مخصوصا ماده ها یا نرها به قصد جفتگیری از مکانشون فرار میکنن با سگهای رسمی جفت خورده و توله های شبیه به خالص حاصل میشه

 3. ببر گفت:

  فراموش کردم رنگش رو بگم، رنگش سفید و قهوه ایه

 4. رامتین گفت:

  سلام اقا می خواستم بدونم تا په سنی می توان گوش سگ سراب و برید

  • حبیبی گفت:

   سلام در کل در سگها درسه ماهگی گوش و دم فقط از طریق جراحی با بیهوشی یا بیهوشی موضعی توسط دامپزشک

 5. محمد گفت:

  سلام کسی قیمت این سگ رو رو میدونه البته توله ان وکجا گیر میاد

 6. Farshidtanhaee گفت:

  سلام من یک جفت توله نر وماده شو دارم.جفتش حدود ۱ملیون بهت میدم.نرش آلفا هست،یکماهه هستن.۰۹۳۵۹۱۲۶۱۱۰مسعودی

 7. سالن آرایش عروس شمال تهران گفت:

  سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.