سگ نژاد مالتیز(MALTESE)

maltese

سگ نژاد مالتیز

MALTESE

نژاد مالتز سگ عروسکی و زینتی بسیار زیبا و باهوش، با موهای بلند ابریشمی مجلل و اشرافی است، این نژاد به خاطر ظاهر زیبا و نیز جثه کوچک و رفتار خوبش بین خانم ها بسیار محبوب می باشد.

 

 

موطن اصلی این نژاد سگ کوچک فانتزی و محبوب، کشور یونان می باشد وی بعدها به کشور ایتالیا راه یافت و با نژادهای سگ پودل و مینیاتوراسپانیل آمیخته شد تا سگ مالتز امروزی به وجود آمد.

 

maltese
مالتیز   maltese

 

خلق وخو:

سگی پرجنب و جوش، پرتحرک و بازیگوش است. بسیار با وفا بوده و رفتار خوبی با افراد خانواده و حیوانات دیگر دارد، ولی به طور کلی به کودکان توصیه نمی شود. علاقه زیادی به پیاده روی، بازی و همراهی صاحب خود دارد، نسبت به قریبه  ها و صدای نا آشنا محتاط و هوشیار است. بسیار تعلیم پذیر است و آموزش ها را به خوبی فرا می گیرد، برای نتیجه بهتر در تربیت و آموزش از جایزه و خوراکی جهت تشویق و ترقیب سگ استفاده شود.

 

 

استاندارد نژادی:

مالتز سگ موبلند و فانتزی کوچک با پیشانی کوچک، چشمها درشت تیره و به رنگ زرد، پوزه کوتاه و باید یک سوم طول سر را تشکیل دهد، بینی با سوراخ های واضح و به رنگ سیاه، گوش مالتزها پرمو و آویزان، دم پرمو بوده و به پوشت حلقه می شود، پوشش بدن پرمو و با موهای بلند ابریشمی که طول ان به ۲۲ سانتیمتر و به رنگ سفید و یا سفید آجی می باشد.

 

ارتفاع در نژاد مالتز عبارتند از: نرها ۲۱ تا ۲۵ سانتیمتر و ماده ها ۲۰ تا ۲۳ سانتیمتر، وزن در حدود ۳ تا ۴ کیلوگرم می باشد.

 

ریزش مو: ریزش مو در نژاد مالتیز بسیار کم است.

طول عمر: طول عمر مالتزها زیاد است و در حدود ۱۵ تا ۱۸ سال طول عمر این نژاد سگ است.

کشور منصوب: ایتالیا.

  

 

مراقبت بهداشتی:

سگ مالتز واجد موهای بلند ابریشمی براق است از اینرو برای جلوگیری از مجعد شدن موهای بلند نیاز به تیمار روزانه دارد.

 

جهت آراستن بورس و شانه زدن موهای سگ به طور روزانه و به مدت حداعقل ۳۰ دقیقه در روز و استحمام هر دوهفته یکبار و یا در مواقع لزوم توصیه می شود، بهتر است در استحمام حیوان از شامپوی خشک استفاده شود و حتماً بعد از استحمام موها را خشک نمود و از خشک بودن موهای بلند و ابریشمی اطمینان حاصل نمود.

 

از آنجایی که موهای ناحیه پیشانی بلند است و جلوی چشمان سگ را می گیرد بهتر است توسط روبان بسته یا برای جلوگیری از ریختن جلوی چشمامها، موهای پیشانی کوتاه شود.

 

نکته:

این نژاد ریزش موی بسیار کمی دارد و در فصول بهار و پاییز ریزش مو ندارد از اینرو برای افرادی که مشکل آلرژی دارند مناسب است.

 

جهت حفظ سلامتی به خصوص سلامتی دندانها در تغذیه مالتز استفاده از غذای خشک مناسب است و بعد از هر وعده غذا نواحی صورت و ریش را باید تمیز نمود.

 

در روزهای بارانی و برفی از بیرون بردن مالتز و در معرض باران و برف قرار گرفتن سگ جلوگیری شود. به طور کلی از خیس شدن مالتز و در معرض رطوبت قرار گرفتن سگ اجتناب شود.

 

 

فعالیت بدنی:

سگ مالتز بسیار فعال و بازیگوش بوده، وی پیاده روی و همراهی صاحب خود را دوست دارد. برای حفظ سلامتی داشتن فعالیت بدنی کم و پیاده روی مناسب است.

 

 

مشکلات سلامتی:

بیماری چشم، مشکلات گوارشی، حساسیت به رطوبت، بیماری پوستی، حساسیت به سرما(سرماخوردگی)، حساسیت به گرما(گرمازدگی و آفتاب سوختگی)، بیماریهای دندان و… قابل ذکر است.

 

 

شرایط نگهداری:

جهت نگهداری در منازل کوچک و آپارتمان مناسب است، مالتز برای زندگی در نواحی که دارای آب و هوای شرجی یا رطوبتی و گرمای شدید و یا سرمای شدید است مناسب نیست.

این نژاد برای نگهداری در خارج منزل حیاط بی سرپناه و مزرعه مناسب نمی باشد.

 

maltese
توله سگ مالتیز  maltese

 

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:junglebird.ir/?p=569

نظر شما در مورد سگ نژاد مالتز چیست؟ آیا تجربه و یا اطلاعاتی در مورد این نژاد دارید؟

اشتراک گذاری...

One Response to سگ نژاد مالتیز(MALTESE)

  1. I Love maltese گفت:

    8) 😉 😉 8) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.