سگ نژاد ولش کورگی(Welshcorgi)

Welshcorgi

سگ نژاد ولش کورگی

Welshcorgi

نژاد ولش کورگی سگی با ظاهری شبیه به روباه ، با جثه ای کوتاه ، سریع و پرتحرک است. این نژاد سگ گله فعال و پرجنب و جوش و باهوشی است که مهارت بالایی در هدایت گله و جمع کردن گله در یک جا دورهم را دارد.

 

 

سگ کورگی این هوش و ذکاوت ذاتی و مهارت خود را از گرگها ، که از ذکاوت خود در شکار بهره می جستند. به ارث برده است.

 

این نژاد سگ برای هدایت گله ، به عنوان سگ گله پرورش داده شده است و قرنهاست که وظیفه خود را به عنوان سگ گله ای قوی و نیرومند با جثه نسبتاً کوچک و متناسب ، چابک و چالاک انجام می دهد.

 

ولش کورگی ها در دونوع کاردینال کورگی(cardigancorgi) و پم بروک کورگی(pembrokecorgi) یافت می شود.

 

سگهای کورگی حیوان خانگی خوب و سگ مونس و همدم مناسب ، بامزه ، خوش مشرب و دوست داشتنی به خصوص برای خانمها به شمارمی روند.

 

Welshcorgi

ولش کورکی   Welshcorgi

 

ظاهرشناسی:

سگهای نژاد ولش کورگی سگهایی با جثه نسبت به کل بدن کوتاه و متوسط ، برروی پاهای کوچک ، ظاهری شبیه به روباه ، با سری بزرگ و پهن ، چشمهای فندقی و به رنگ پوشش بدن ، گوشهای بلند و برافراشته به رنگ تیره می باشد. ولش کورگی ها در دو نوع کاردینال و پم بروک موجود می باشند.

 

سگ کورگی کاردینال(cardigan) با گوشهای افراشته ، سیخ و بلندتر از سگ کورگی پم بروک ، با دمی بلند و پرمواست ، رنگ چشمها و بینی روشن است و بدن با موهای کوتاه و سیخ به رنگ تیره در انواع رنگهای مختلف به جز رنگ سفید است.

 

سگ کورگی پم بروک(pembroke) برخلاف نوع کاردینال ، بدون دم با گوشهایی برافراشته و سیخ ولی کوتاه تر و بهم نزدیکتر ازنوع  کاردینال کورکی است ، با پوزه و چشمانی به رنگ تیره ، با موهایی کوتاه و روشن ، به رنگهای ماسه ای مایل به قرمز ، سرخ و آتشی ، قهوه ای روشن ، سیاه و سیاه با نواحی خرمایی می باشد.

 

پوشش بدن در مناطقی از پوشش بدن که به رنگ قهوه ای مایل به زرد است کمی بلندتر نسبت به نواحی دیگر است. پنجه ها سفید می باشد. در سینه و پس گردن لکه های سفید دیده می شود.

 

اندازه و وزن عبارتند از:

ارتفاع در نوع نر و ماده (۲۵تا۳۰) سانتیمتر و وزن در نوع نر باید کمتر (۵/۱۳) کیلوگرم و در نوع ماده باید کمتر از (۶/۱۲) کیلوگرم باشد.

طول عمر در حدود ۱۲ تا ۱۵ سال است.

گروه نژادی: HERDING

دسته: سگهای کاری.

کارایی: به عنوان سگ گله و همچنین سگ مونس.

کشورمنصوب: بریتانیای کبیر.

 

cardigancorgi

cardigancorgi

 

خلق وخو:

سگی باهوش و با ذکاوت دارای قدرت تصمیم گیری بالا ، مهربان ، وفادار ، بسیار تربیت پذیر ، سرسخت و مقاوم ، دوستدار صاحب خود و خانواده وی و به خصوص کودکان و هر آنچه اعم از حیوانات دیگر و سگهایی که جز اموال صاحب وی می باشد ، است ، ولی در کل نسبت به سگهای غریبه و گربه ها خشن و مهاجم و نسبت به غریبه ها و بیگانگان رفتار تهاجمی دارد ، همین رفتار تهاجمی نسبت به غریبه ها و حیوانات غریبه باعث شده تا سگهای کورگی در گله وظیفه دور کردن حیوانات دیگر و احشام غریبه را از داخل گله داشته باشند.

 

این نژاد بر خلاف جثه نسبتاً کوچکی که دارد همانند سگهای گله دارای خلق و خوی سلطه جو و خشن می باشد و باید درسنین تولگی اجتماعی شود و مورد تربیت اطاعت پذیری قرارگیرد درغیر این صورت کنترل وی در بزرگسالی به دلیل خوی سلطه جو ، خشن و قدرت طلبی که دارد امکان بر خورد وی با سگهای دیگر یا غریبه ها وجود دارد.

 

سگ کورگی دیدبان خوبی می باشند و به خوبی از قلمرو خود دفاع می کنند تاحدی که تلفاط سگهای ولش کورکی کوچک جثه ، که براسر دفاع از قلمرو خود در برابر سگهای بزرگ ، حیوانات دیگر و… زیاد است ، همچنین جنس نر این نژاد نسبت به همدیگر رفتار خشنی دارند به خصوص در مواردی که پای یک سگ ماده درمیان است. سگهای نژاد کورگی نسبتاً زیاد پارس می کنند.

 

pembrokecorgi

پمبورک کورکی   pembrokecorgi

 

شرایط نگهداری:

سگهای کورگی برای نگهداری در منازل کوچک و آپارتمانها مناسب می باشد ، به شرطی که شرایطی در ساعاتی از طول روز برای فعالیت بدنی وی فراهم شود. این سگ در منزل بسیار فعال است ، ولی در کل با این حال که سگی فعال و پرجنب و جوش است ، نیاز بیش از حد به فعالیت جسمانی ندارد ، فراهم نمودن شرایط فعالیت فیزیکی و بازی موجب می شود تا از بروز رفتارهای مخرب در این نژاد همچنین در جلوگیری از بروز مشکل چاقی که کورگی ها مستعد آن هستند جلوگیری شود.

 

این سگهاعاشق بازی و جست و خیز به خصوص توپ بازی و آوردن توپ و اشیای پرتاب شده و پرنده برای صاحب خود هستند.

 

cardigancorgi

کاردینال کورکی   cardigancorgi

 

آراستن:

به دلیل نوع پوشش کوتاه و صاف احتیاج به تیمار زیادی ندارد ، بورس زدن روزانه به خصوص در فصولی از سال که ریزش مو زیاد است و همچنین استحمام در مواقع لزوم مناسب است. ریزش مو در ولش کورکی ها نسبتاً زیاد و دو بار در سال است.

 

Welshcorgi

ولش کورکی  Welshcorgi

 

مراقبت بهداشتی:

سگهای نژاد کورگی مستعد بیماری چاقی ، گلوکوم ، مشکلات ستون فقرات است. همچنین به دلیل استعداد چاقی از دادن غذای زیاد به سگهای کورگی اجتناب شود.

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:   junglebird.ir/?p=764

 

نظر شما در مورد سگ نژاد ولش کورگی چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد سگ کورگی دارید؟

اشتراک گذاری...

2 Responses to سگ نژاد ولش کورگی(Welshcorgi)

  1. avatar سپهر گفت:

    ایران کجا میشه اینارو تهیه کرد؟ pembroke مد نظرمه

  2. avatar تیشرت مردانه گفت:

    سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

aa8d81bba0d8170f8618d7990c5d0c89INSTAGRAM.COM/junglebird.ir

صفحه اینستاگرام پرنده جنگل را فالو کنید