سگ نژاد پاپیلون(PAPILLON)

PAPILLON

سگ نژاد پاپیلون

PAPILLON

سگ نژاد پاپیلون با ظاهری زیبا ، خاص و عروسکی با گوشهایی بزرگ و به شکل بال پروانه بوده که وی را از دیگر نژادهای سگهای فانتزی متمایز کرده است ، از این رو به نژاد پاپیلون “سگ پروانه ای” هم می گویند.

 

 

قدمت پاپیلونها در قاره اروپا به حدود ۷۰۰ سال پیش باز می گردد و از قدیمی ترین نژادهای سگهای اروپایی به شمار می رود در ابتدا به خاطر ظاهرش این نژاد را از گروه سگهای اسپانیل می دانستند و این سگ را با نامهای (DWARFSPANIEL) و (SPORTEDSPANIEL) و (TOYSPANIEL) و به خاطر حالت خاص دمش که به پشت حلقه می شد و موهای پرپشت ، بلند و ابریشمی اش او را (SQUIRRED SPANIEL) می خواندند.

 

پرورش پاپیلونها سالیان متمادی بین قرون ۱۳ تا ۱۵ میلادی در اروپا و به خصوص کشور ایتالیا و فرانسه رواج داشت.

 

PAPILLON  سگ پاپیلون

پاپیلون PAPILLON

 

خصوصیات نژادی:

استاندارد سگ پاپیلون عبارتند از:

ارتفاع در این نژاد بین ۲۰ تا ۲۸ سانتیمتر است. طول بدن باید از ارتفاع بدن آن بیشتر باشد و ارتفاع بیشتر از ۲۸ سانتیمتر نشانه عدم خلوص نژادی و نا مرغوب بودن است.

 

وزن این نژاد بسته به اندازه ، جثه و قد آن متفاوت است ولی به طور معمول وزن در نرها ۴ تا ۵ کیلوگرم و در ماده ها ۳ تا ۴ کیلوگرم است. چشم ها گرد و بدون بیرون زدگی و به رنگ سیاه در جای خود قرار دارد. گوشها بلند ، بزرگ و به شکل پروانه ای و سیخ بوده و در صورت افتاده بودن دارای لبه های گرد است.

 

پوشش بدن دارای موهای بلند و پرپشت ابریشمی که در دو طرف و پشت خوابیده است. در نواحی سینه موهای بدن برجسته بوده و موها در نواحی سر ، پوزه و جلوی دست و پاها کوتاه می باشد. دم پرپشت و مجعد بوده که به شکل خاصی به پشت حلقه می شود. رنگ پوشش بدن در این نژاد بیشتر به رنگ ابلق و یا سفید همراه با لکه هایی به رنگهای مختلف ، قهوه ای ، سیاه و… است ، البته سگهای پاپیلون به رنگ سفید به عنوان سگ ناخالص وغیراصیل در نظر گرفته می شود.

 

طول عمر در این نژاد در حدود۱۵سال می باشد.

گروه نژادی:سگهای عروسکی.

 

PAPILLON

سگ پاپیلون    PAPILLON

 

خلق وخو:

پاپیلون سگی زیبا ، باهوش و تربیت پذیر بوده وعلاقه زیادی به بازی و جست و خیز به خصوص پیاده روی و دویدن در محیط های باز و بیرون از خانه دارد ، همچنین نسبت به اعضای خانواده و صاحب خود بسیار صمیمی و مهربان و وفادار است.

 

این نژاد دارای غریزه قوی بوده و نسبت به تعقیرات محیط حساس می باشد. در صورتی که از سنین تولگی اجتماعی شود و همراه با حیوانات دیگر و حتی گربه ها نگهداری شود ، رفتار خوبی با آنها خواهد داشت ، البته بعضی از سگهای این نژاد نسبت به سگهای دیگر حالت تهاجمی و خشن دارند.

 

روی هم رفته پاپیلونها سگهای مهربان ، ارام ، تمیز و دوست داشتنی هستند.

 

papillons1نژادپاپیلون

سگ پاپیلون

 

 

شرایط نگهداری:

منازل بسیار کوچک و به خصوص آپارتمان برای نگهداری از سگهای نژاد پاپیلون مناسب نمی باشد زیرا پاپیلونها سگهای بازیگوش و فعالی می باشند و نیاز به فعالیت بدنی مناسبی دارند و دارای غریزه و حس قوی و بالایی می باشند ، به طوری که کوچکترین تحریک ، سر و صدایی در محیط اطراف زندگی وی باعث جلب توجه ، حساس شدن وی و سر و صدا و پارس کردن پاپیلون می شود به طوری که امکان اذیت شدن همسایه ها از سر و صدای زیاد حیوان وجود دارد.

 

PAPILLON

سگ گوش پروانه ای, پاپیلون  PAPILLON

 

مراقبت بهداشتی:

جهت آراستن پاپیلونها به علت نوع پوشش بدن ، بورس زدن روزانه و به طور منظم توصیه می شود.

 

 

استحمام:

اصولاً سگ تمیزی است و احتیاج به استحمام زیاد ندارد. حمام در مواقع ضروری و نیاز توصیه می شود.

 

 

ریزش مو در این نژاد در حد متوسط است ، همچنین باید مراقب رشد بیش از حد ناخونهای پاپیلون بود و دندانهای حیوان هم به طور منظم نیاز به جرم گیری دارد.

 

 

مشکلات سلامتی:

از شایع ترین بیماریها در نژاد پاپیلون می توان به نرمی استخوان،انحراف در پاهای عقب ، مشکلات کشک زانو و… اشاره کرد.

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی

منبع.گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=753

 

نظر شما در مورد سگ نژاد پاپیلون چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد سگ پاپیلون دارید؟

اشتراک گذاری...

2 Responses to سگ نژاد پاپیلون(PAPILLON)

  1. مهران گفت:

    ممنون بسیار مفید بود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.