سگ نژاد پاگ(PUG)

PUG

سگ نژاد پاگ

PUG

سگ نژاد پاگ سگی با جثه کوچک و بدنی متکامل ، عضلانی ، قدرتمند است. این نژاد سگی اشرافی ، دوست داشتنی ، صلح طلب ، خوش خلق و خوش قلب می باشد.

 

 

پیدایش نژاد سگ پاگ به حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و به تبت در کشور چین باز می گردد ، بعدها این نژاد از تبت به کشور ژاپن راه یافت.

 

نژاد پاگ در قرن ۱۶میلادی مورد توجه اشراف زادگان اروپایی قرار گرفت ، در سال۱۸۶۰میلادی هنگامی که ارتش کشور انگلستان کاخ امپراطور چین را تصاحب کردند ، چند قلاده سگ نژاد پاگ به دست آوردند و آن را از چین به انگلستان بردند. نژاد پاگ در سال ۱۸۸۵به ثبت جهانی رسید.

 

PUG

پاگ   PUG

 

تاریخچه:

در مورد منشاء پیدایش پاگ ها نظریه های مختلفی وجود دارد برخی از کارشناسان اعتقاد دارند منشاء پیدایش سگ پاگ از نژاد سگ پیکنیز مو کوتاه می باشد و برخی از صاحب نظران اعتقاد دارند منشا نژاد پاگ از سگ نژاد(smallbulldog) است و برخی دیگر معتقدند سگ نژاد پاگ نوع مینیاتوری سگ نژاد فرانسوی(bordeauxdoguede) می باشد.

 

PUG

سگ پاگ  PUG

 

خصوصیات نژادی:

سگ پاگ حیوانی با جثه کوچک با ساختار بدنی متکامل ، متراکم ، عضلانی و پیشرفته است. با موهایی کوتاه و براق ، سری گرد و گوشهای شبیه به گل رز می باشد. چشمها برآمده ، تیره ، براق و برجسته است. اکثراً بر روی گونه ها دارای خال است. دم پاگ به پشت بر می گردد و حالت حلقه به خود می گیرد ، دم اگر دوبار به پشت حلقه شود مطلوبتر است. در رنگهای ، زرد ، نقره ای و سیاه موجود است که باید در حد امکان صورت به رنگ تیره باشد.

 

اندازه و وزن عبارتنداز:

ارتفاع در نوع نر ۲۸ تا ۳۶ سانتیمتر و در نوع ماده ۲۵ تا۳۰ سانتیمتر و وزن در نرها ۳ تا ۹ کیلوگرم و وزن در ماده ها ۳ تا ۸ کیلوگرم می باشد.

طول عمر در این نژاد ۱۲ تا ۱۵ سال است.

 

PUG

پاگ   PUG

 

خلق وخو:

سگهای نژاد پاگ بسیار باهوش و مهربان ، جذاب ، بازیگوش ، کله شق ، بی انضباط ، سرکش ، وفا دار ، همدم و مونس خوب به خصوص برای خانوم ها و دیدبان خوبی است.

 

پاگ ها بسیار تربیت پذیرند و آموزش ها را به خوبی فرا می گیرند ، آموزش وی باید با محبت و توجه و تشویق همراه باشد ، پاگ ها به تن صدا حساس اند بنابرین در آموزش و یا تنبیه پاگ احتیاج به صدای بلند صحبت کردن نیست.

 

این نژاد بسیار خوش قلب و مهربان است و رابطه خوبی با صاحب خود واعضای خانواده وی ، به خصوص کودکان دارد. پاگ نیاز به توجه و محبت زیادی دارد و از هر موقعیتی برای جلب توجه و خوشحال کردن صاحب خود استفاده می کند.

 

این سگ تحمل تنهایی و بی توجهی را ندارد ، در صورتی که وقت کافی را برای این نژاد ندارید و یا به مسافرتهای طولانی می روید سگ پاگ برای شما گذینه مناسبی نیست ، در صورت بی توجهی پاگ تبدیل به سگی حسود می شود.

 

پاگها سگهای بازیگوشی هستند و بسیار بازی و همراهی با صاحب خود را دوست می دارند. ازعلاقه مندی های این سگ اتومبیل سواری است. نکته ای که در مورد سگهای پاگ قابل ذکراست ، این است که پاگ ها سگهای خوش قلب و با محبتی هستند و حتی نسبت به غریبه ها نیز رفتار خوبی دارند و همچنین در بیرون از منزل و در حیاط های بدون حصار بسیار بازیگوش و کنجکاو هستند و به هر روی خوشی جواب مثبت می دهند ، از اینرو امکان دزدیده شدن و یا گم شدن سگ پاگ زیاد است. سگهای پاگ در هنگام بیرون بردن از منزل حتما باید قلاده شوند تا از گم شدن احتمالی آنها جلوگیری شود.

 

PUG

سگ پاگ   PUG

PUG

نژاد پاگ   PUG

 

شرایط نگهداری:

پاگ ها نیاز به فعالیت بدنی کمی دارند و به دلیل جثه کوچکی که دارند برای زندگی در منازل کوچک و حتی آپارتمان مناسب می باشد. پاگ ها سگهای حساسی هستند و مستعد بیماری های گوناگون می باشند از اینرو بهترین گذینه برای نگهداری از این سگ داخل منزل است.

 

PUG

توله سگ پاگ    PUG

 

آراستن:

به دلیل پوشش بدن با موهای کوتاه نیاز به تیمار زیادی ندارد ، جهت آراستن سگ پاگ بورس زدن روزانه و استحمام در مواقع لزوم و یا ماهی یکبار مناسب است ، بعد از استحمام حتما پاگ را خشک نمایید چون این سگ مستعد بیماری سرماخوردگی است. در روزهای گرم سال و فصل تابستان با یک دستمال نمدار نواحی پوست که واجد چین خوردگی است تمیز شود.

 

PUG

توله سگ پاگ   PUG

 

مراقبت های بهداشتی:

سگهای پاک نیاز به مراقبت بهداشتی زیادی دارند و بیماریهای پوستی ، آب ریزش از بینی ، آب ریزش از چشمها ، مشکلات قلبی ، مشکلات تنفسی ، حساس بودن به بوی سیگار و دود ، خروپف و خس خس کردن ، مشکلات آلرژی ، چاقی و پرخوری ، سرماخوردگی و گرمازدگی قابل ذکراست.

 

این نژاد نسبت به تعقیرات ناگهانی دما ، سرما و گرمای شدید بیشتر از ۲۷ درجه سلسیوس و رطوبت بالا ، بسیار حساس است. توصیه می شود در روزهایی از طول سال که هوا به شدت گرم و یا به شدت سرد است از بیرون بردن سگ پاگ خوداری کنید و از محبوس کردن وی در محیط های کوچک و بسته مانند اتاق خواب و اتومبیل به دلیل مشکلات تنفسی و قلبی و امکان گرمازدگی ، خودداری شود.

 

 سگ پاگ معمولاً زیاد می خوابد و در حدود ۱۴ ساعت از طول شبانه روز را به خواب و استراحت می پردازد. نکته مهم دیگر در مورد این نژاد این است که سگهای پاگ مستعد بیماری چاقی هستند ، مشکلات چاقی باعث کاهش طول عمر در این سگ می شود ، از اینرو از دادن غذای خودتان و یا دادن غذای بیش از حد نیاز به پاگ خودداری شود، بهترین گذینه برای تغذیه پاگ استفاده از غذای خشگ سگ ، طبق دستور دامپزشک است.

 

نژاد پاگ برای حفظ سلامتی و تناسب اندام و جلوگیری چاقی و مشکلات تنفسی و قلبی نیاز به ورزش و بازی روزانه دارد البته باید در نظر داشت سگهای پاگ انرژی کم و توان جسمی کمی دارند و ورزش ، بازی و تحرک بیش از حد سگ پاگ امکان بروز مشکلات حاد و حتی گرمازدگی و مرگ را همراه دارد. هرگاه سگ پاگتان را برای پیاده روی بیرون می برید هنگامی می بینید این سگ خسته شده و تمایل به پیاده روی ندارد و یا به خس خس کردن و له له زدن افتاده است حتما پیاده روی قطع شود. همچنین زایمان در پاگ ها در اکثر موارد همراه با عمل سزارین می باشد.

 

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:   junglebird.ir/?p=776

 

نظر شما در مورد سگ نژاد پاگ چیست؟ آیا طلاعات و یا تجربه ای در مورد این نژاد دارید؟

اشتراک گذاری...

2 Responses to سگ نژاد پاگ(PUG)

 1. مه سا گفت:

  من از ساعت نه صبح تا ۶ عصر سرکار هستم، به استثنای پنجشنبه و جمعه و باقی ساعات که خانه هستم. این نژاد را اگر بگیرم از این نظر اذیت می شه؟

  • junglebird گفت:

   سلام:
   در موزد این نژاد باید گفت نسبتاً به فعالیت جسمی کمی نیاز داره و حتی بیشتر ساعات روز شاید ۱۴ ساعت در شبانه روز را مشغول چرت زدن و استراحته و از نظر تغذیه ای غذای خشک برای این سگ توصیه میشه و نیاز به تیمار کمی داره هر چند در این نژاد مشکلات سلامتی شایع است،ولی مانند همه نژادهای سگ نیاز به توجه و محبت و رسیدگی داره خوبه که در طول روز ساعتی برای بازی کردن برای این نژاد در نظر گرفته شود، با توجه به شرایط شما شما وقت کافی برای رسیدگی و نگهداری از سگ مخصوصاً این نژاد را دارید در ضمن دو روز در هفنه وقت آزاد دارید و روزهای دیگر هم نباید از سگ غافل شید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.