سگ نژاد کانگال(KANGAL)

KANGAL

سگ نژاد کانگال

KANGAL

منشا سگ نژاد کانگال شهر کانگال در ۶۸ کیلومتری جنوب استان سیواس در کشور ترکیه می باشد .این سگ جز نژادهای برتر گروه سگهای نگهبان به شمار می رود.

 

 

کشور ترکیه در سالهای اخیر تبلیغات و سرمایه گذاری زیادی در رابطه با این نژاد انجام داده است و چندین مرکز پرورش سگ کانگال در مناطق مختلف کشورترکیه برای حفاظت از این نژاد از خطر انقراض تاسیس نموده و پرورش دهنگان زیادی اقدام به پرورش و اصلاح نژاد این سگ کرده اند به طوری که این نژاد پیشرفت و توسعه زیادی از لحاظ جثه و مرغوبیت و اصالت خون داشته است و سگهایی بزرگتر و مرغوب تری نسبت به نژادهای مشابه این نژاد سگ در کشورهای همسایه مانند ” سرابی موصاف ایرانی ” و…  به وجود آمده است.

 

توجه به این نژاد سگ در کشور ترکیه به قدری است که حتی دولت ترکیه تمبر با تصویر ” سگ کانگال ” ضرب کرده است. در سالهای اخیر دولت ترکیه قانونی وضع کرده است که طبق این قانون اجازه خروج سگهای اصیل و برتر ، مرغوب و بزرگ جثه این نژاد به خارج از این کشور داده نمی شود.

 

سگ کانگال در کشور ترکیه با نام بومی(قره باش) به معنی(کله سیاه) خوانده می شود ، این نام در مقابل سگ اکباش است که وی را با نام(اقبش) که به معنی(کله سفید) می باشد نامگذاری شده است، البته لازم به ذکراست کانگالها بیشتر به رنگ روشن هستند و نام قره باش بیشتر به پوزه و صورت با ماسکی به رنگ سیاه اشاره می کند.

 

سگ کانگال در دنیا با نامهای ( ” سگ آناتولی ” و ” سگ کانگال سیواس ” و ” سگ آناتولی شیفرد” و ” سگ کانگال شیفرد ” ) شهرت دارد. البته در کشور های غربی به بیشتر نژادهایی که از حوزه دریای خزر و کشورهای اطراف آن مانند ترکیه و کشورهای حوزه قفقاز و ایران و… می آیند آناتولی گفته می شود که ناشی از بی اطلاعی و اشتباه آنها در مورد نژاد های مطرح سگهای کشور همسایه حوزه دریای خزر ، عدم پرورش و اصلاح نژاد و بی توجهی پرورش دهنگان این کشورها ، از جمله کشور ایران است که نتوانستند نژادهای سگهای مختلف خود را به دنیا و غرب معرفی کنند ، حتی در اکثر موارد نژادهای سگ این کشورها به اشتباه منصوب به کشور دیگری می شود که متعلق به آن کشور نیستند ، به مانند روسیه که نژادهای سگ قفقازی و آلابای(سگ گله آسیای مرکزی – سگ گله مازندرانی) به آن کشور منصوب شده است ، در صورتی که نژادهای نام برده شده لااعقل از کشورهای دیگری به آنجا برده شده و به غرب معرفی شده اند.

 

 همواره سگهای حوزه منطقه جغرافیایی فلات ایران و دریای خزر و کشورهای همسایه با این منطقه جغرافیایی نشعت گرفته از نژادهای سگ ایرانی بوده اند همانند ” اکباش ” سگ گله ترکیه که منشا گرفته از سگ نژاد ” آلابای(سگ گله مازندرانی) ” ایرانی بوده است.

 

سگهای کانگال هم از این قاعده مستثنا نبوده اند ، به جرئت می توان گفت منشا نژاد سگ کانگال سگهای سرابی موصاف ایرانی بوده اند ، این سگها در کشورهای همسایه نسبت به موقعیت زیستی ، جغرافیایی و آب و هوایی آن کشور تعقیراتی کرده است و به گونه های مختلف تبدیل شده است.

 

به اصطلاح علمی به سگ سرابی موصاف و انواع مختلف این سگ در کشورهای همسایه ” گامپر ” گفته می شود. سگ سرابی موصاف و سگ کانگال از لحاظ خصوصیات نژادی و ظاهری شباهت های بسیاری دارند. از شایع ترین این شباهت های ظاهری می توان به رنگ پوزه و صورت با ماسک سیاه و… اشاره کرد.

 

در کشور ترکیه به سبب خصوصیات ممتاز ، جثه بزرگ ، قدرت فوق العاده و مهارت بالایی که درهدایت و حراست از گله دارد از وی به عنوان سگ گله برای حفاظت دام و احشام در مقابل خطر درندگان و هدایت گله استفاده می شود، همچنین در مسابقات ورزشی نیز از این نژاد بهره گرفته می شود.

 

در سال ۱۹۴۴ میلادی طرحی که توسط موسسه بین المللی(CCF) برای حفاظت از کشته شدن یوزپلنگ آفریقایی در کشورهای کنیا و نامبیا توسط دامداران و گله داران این دو کشور برای حفاظ از احشام خود اقدام به کشتن یوزپلنگها می کردند صورت می گرفت ، تعداد ۳۰۰ قلاده سگ کانگال به این دو کشور برای حفاظت از دامپروری و جلوگیری از انقراض یوزپلنگها ، اهدا شد که بعد از اجرای این طرح باعث شد نه تنها دامداری این کشورها به خصوص نامبیا رونق بگیرد و تلفاط دامها و احشام گله داران در مقابل حمله یوزپلنگها کمتر شود ، بلکه حتی تعداد مرگ و میر و کشته شدن یوزپلنگها در اسر کشته شدن توسط دامدارانی که به گله آنها حمله می کردند به  ۲/۴ تقلیل یابد.

 

KANGAL

سگ کانگال KANGAL

 

خصوصیات نژادی:

سگ کانگال دارای جثه بزرگ و عضلانی ، سری بزرگ با فک و آرواره قوی ، گوشهای آویزان مخملی به رنگ سیاه ، با پوزه و صورت با ماسک سیاه ، قد بلند و استخوان بندی مستحکم ، پنجه های قوی ، بزرگ و پهن و دمی فر مانند که به پشت حلقه می شود می باشد. پوشش و کت بدن دولایه و کوتاه بوده و به رنگهای روشن ، قهوه ای روشن ، خاکی ، کرم ، خاکستری است. اندازه و وزن در این نژاد عبارتند از ارتفاع در نوع نر ۷۷ تا ۸۶ سانتیمتر و در نوع ماده ۷۲ تا ۷۷ سانتیمتر و وزن در نرها ۴۰ تا ۶۵ به بالا (مطلوب۵۰تا۶۵) کیلوگرم و در ماده ها ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم است.

 

KANGAL

سگ گله کانگال  KANGAL

 

خلق وخو:

نژاد کانگال سگهایی باهوش ، فادار ، شجاع ، بی باک ، دلیر ، با حس ششم وغریزه بالا و وفادار می باشند. کانگالها سگهای هوشیار و موقعیت شناسی بوده و در هنگام بروز خطر عکس العمل و واکنش سریع نشان می دهد از اینرو این نژاد به عنوان سگ گله ممتاز شناخته شده است. کانگالها درهنگام احساس خطر به حالت آماده باش در می آیند ، می ایستد و با گوش و دم بر افراشته ، حالت تهاجمی به خود می گیرد.

 

سگ کانگال دارای روحیه سلطه جو و خوی خشن بوده از اینرو باید در تولگی اجتماعی شود و مورد تربیت و آموزش هدفمند و مستمر قرارگیرد ، آموزش کانگال باید حرفه ای و همراه با تمرین زیاد ، عبور از موانع سخت ، مسئولیت دادن به وی برای تقویت روحیه مسئولیت پذیری و تحریک مغزی بالا باشد. درصورت عدم آموزش صحیح و عدم اجتماعی شدن ، در بزرگسالی کنترل این سگ با مشکل روبه رواست ، ولی یک کانگال تربیت شده و آموزش دیده و خوب هیچگاه بی موقع و بی دلیل نسبت به اطرافیان و غریبه ها روحیه تهاجمی به خود نمی گیرد.

 

سگهای کانگال نسبت به صاحب خود و اعضای خانواده وی و کودکان عشق می ورزند و بسیار وفادار هستند و در صورت بروز خطر تا پای جان از آنها دفاع می کند و با قدرت فوق العاده و مهارت بالایی که در پاسبانی و دیدبانی دارد وظیفه خود را به عنوان سگ محافظ به نحو احسنت انجام می دهد ، همچنین سگ کانگال سگهای پرسه زن خوبی هستند و به خوبی از قلمرو خود محافظت و پاسداری می کنند از اینرو باید آنها را در محیط های محصور و با حصارهای بلند نگهداری کرد تا برای رهگذران و عابرین بیرون از محیط قلمرو وی مشکلی پیش نیاید.

 

KANGAL

کانگال     KANGAL

 

شرایط نگهداری:

سگ کانگال احتیاج به تحرک و فعالیت بدنی زیادی دارد از اینرو برای نگهداری در منازل کوچک به خصوص آپارتمان مناسب نیست و نمی تواند محیط های کوچک را تحمل کند. بهترین مکان برای زندگی کانگال نگهداری در منازل با حیاط های بزرگ و یا در مزارع و یا به عنوان سگ نگهبان و یا سگ گله است.

 

 

آراستن:

به علت پوشش بدن و موهای کوتاه احتیاج به تیمار زیادی ندارد ، جهت آراستن بورس زدن روزانه و حمام در پایان هر فصل و یا در مواقع لزوم کافی است.

 

سگهای کانگال

سگهای کانگال

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:   junglebird.ir/?p=791

 

نظر شما در مورد سگ کانگال چیست؟ آیا تجربه و یا اطلاعاتی در مورد سگ کانگال دارید؟

اشتراک گذاری...

6 Responses to سگ نژاد کانگال(KANGAL)

 1. قادر گفت:

  آیا در ایران هم از پرورش دهندگان حمایت میشه . یعنی دولت برای پرورش دهندگان حقوق یا دستمزدی در نظر میگیره؟ مخصوصا دادن جا برای پرورش . به نظر من اگه باشه خیلی خوب میشه

  • junglebird گفت:

   منظور پرورش چه نژادی, به طور کلی اگه بتونه سنگم جلوپاشون میزار تو ایران پرورش سگ زدن کار پر دردسریه, از احتمال داره بیان به بهونه هایی مثل مزاحمت و سر و صدا و.. جلو کارتو بگیرند چون الانن میگن خرید و فروش سگ و گربه غیر قانونی هست , ولی خود نیرو انتظامی و حلال احمر برای تامین نیاز خودشون پرورشگاه جرمن و بعضی نژادهای دیگه را دارند.

 2. قادر گفت:

  پرورش سگهای بومی برا شناساندن به همه و حفظ نژاد سگهای ایرانی همین سرابی خودمون داره به اسم دیگر کشورا مهر میخوره در حالی که قویترین نژاد دنیا هم است

  • junglebird گفت:

   در مورد کانگال باید بگم که نژاد مستقلی واز لحاظ ظاهری کمی تفاوت با سراب داره البته در قرابت زیادی با سرابی داره و در اصل نژاد سرابی منشا پیدایش کانگال است, ما از این نمونه ها زیاد داریم مثل تازی افغان که تکامل یافته و منشا گرفته از تازب بلوچی هست.
   در مورد آیا دولت از پرورش نژادهای در حال انقراض حمایت میکنه مثل سرابی باید بگم اگر هم باشه که بعیده من اطلاع ندارم, البته دوستانی هستند که علاقمند به احیای سگهای بومی ایران هستند و اقدام به پرورش و اصلاح این نژاد کردند.

 3. علی گفت:

  سلام. ممنون از مطالب کاملتون. لطفا بگید از کجا میتونم سگ کانگال (توله) خوب پیدا کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.