شوگرگلایدر(Sugar glider)

Sugar glider

شوگرگلایدر

Sugar glider

شوگرگلایدر نوعی جانور کیسه دار درختی استرالیایی، از خویشاوندان کانگروها و از خانواده پستانداران کیسه دار استرالیایی به شمار می رود. شوگر گلایدرها از لحاظ ظاهری شبیه به سنجابهای پرنده می باشند به طوری که در هنگام پریدن از درختی به درخت دیگر به مانند گلایدر یا همواپیمایی با موتورهای خاموش در هوا سر می خورند از اینرو به آنها (گلایدر glider) گفته می شود. همچنین از لحاظ تغذیه ای علاقه فراوانی به مواد غذایی با طعم شیرین، میوه های شیرین دارند از اینرو به آنها (شکر Sugar) گفته می شود.

 

 

خصوصیات ظاهری:

شوگر گلایدرها از لحاظ فیزیکی بسیار شبیه به سنجابهای پرنده هستند. آنها بین پاهای جلویی وعقبی خود واجد غشای پوستی به نام پرده هستند که در هنگام پریدن، جهیدن از درختی به درخت دیگر به سان بال و یا چتری در هوا باز می شود که باعث سر خوردن آنها در هوا وطی مسافت های طولانی در حدود ۱۰۰ حتی می شود دم آنها نیز به مانند سکانی می ماند و با کمک آن می تواند حتی در هوا تعقیر مسی دهد وبه سمت راست ویا چپ برود. طول بدن آنها از نوک بینی تا انتهای دم در حدود۲۴ تا ۳۰ سانتیمتر است. جثه نرها نسبت به ماده ها بزرگتر می باشد.

 

در هر پا دارای ۵ انگشت است که به وسیله آن می تواند به خوبی از درختان بالا وپایین برود.پوشش بدن به رنگ قهوه ای، زرد، خاکستری، آبی، نقره ای وحتی آلبینو همراه با راه راه های تنیره در پشت می باشد و معمولاً زیر گلو سینه و شکم به رنگ کرم است. در حدود ۲ سانتیمتر از انتهای دم به رنگ تیره است.

 

تعداد ضربان قلب: ۲۰۰ تا ۳۰۰ بار در دقیقه.

تعداد تنفس: ۱۶ تا ۴۰ بار در دقیقه.

سن بلوغ: نرها(۴ تا ۱۲ماهگی) و ماده (۸ تا ۱۲ماهگی).

طول عمر: ۹ تا ۱۵ سال.

 

Sugar glider

شوگر گلایدر طلایی  Sugar glider

 

عادات و خلق و خو:

شو گر گلایدر حیوان شبزی می باشند از اینرو بیشتر فعالیت و تغذیه آنها در طول شب صورت می گیرد. آنها در طبیعت در برخورد با خطر های طبیعی، شکارچیان و حتی انسانها بسیار محتاط و ترسو هستند به طوری که در مواقع بروز خطر محتاط بوده و بی حرکت  و ساکت ایستاده و سپس زوزه و یا جیغ می کشند. ولی در اجتماع همنوعان خود بسیار اجتماعی، فعال، پر جنب و جوش و پر سر و صدا هستند. بر روی درختان از درختی به درخت دیگر به کمک غشای پرده ای بین پاهای خود می پرند و در بین درختان اکالیپتوس زندگی، تغذیه، زاد و ولد می کنند

در طبیعت در دسته ها و کلونی های متشکل از ۷ شوگر گلایدر به صورت صفی و ردیفی و به رهبری یک سر دسته گشت زنی می کنند.

 

Sugar glider

شوگر گلایدر طوسی   Sugar glider

 

تربیت شوگر گلایدر:

شوگر گلایدرهای وحشی که بیشتر عمر خود را در طبیعت زیسته اند و حتی شوگر گلایدرهای بالغی که کمتر در مجاورت با انسانها زندگی کرده اند، در برابر انسانها بسیار محتاط و ترسو هستند و به سختی رام و مقید می شوند از اینرو در همان ابتدا و از سنین بچگی باید شوگرگلایدرها در کنار انسانها نگهداری شوند و از بچگی توسط انسان بغل شوند، در آغوش گرفته شوند، نوازش شوند و با آنها بازی شود تا رام و دست آموز شوند. ولی هیچگاه در رام کردن شوگر گلایدر با آنها بدرفتاری و یا با تندی رفتار نکنید، آنها به هیچ وجه تحمل بی محبتی را ندارند و رفتار بعد با آنها نتیجه معکوس می دهد به طوری که احتمال گاز گرفتن آنها وجود دارد چنانکه آنها واجد دندانهای تیزی می باشند، ولی کلاً آنها به ندرت گاز می گیرند و در صورتی که به آنها محبت شود و مورد نوازش قرار گیرند به هیچ وجه گاز نمی گیرند.

 

توجه: در صورتی که قصد خرید شوگر گلایدری را دارید و یا می خواهید از شوگر گلایدری نگهداری کنید، حتماً از رام و دست آموز بودن آن اطمینان حاصل کنید تا در آینده با آن به مشکل بر نخورید.

 

در صورتی که شوگرگلایدر شما رام ودست آموز باشد و یا شوگر گلایدر رامی را خریداری کنید، آنها را مورد نوازش و محبت قرار دهید، بعد از مدتی شاهد خواهید بود که شوگرگلایدر شما خیلی به شما وابسته شده است و بسیار شما را دوست می دارد، همراهی با شما را دوست دارد، شما را در آغوش می گیرد و به شما می چسبد. در بر خورد با افراد غریبه به سرعت پیش شما می آید و به شما می چسبد.

 

آنها علاقه زیادی دارند داخل پیراهن، کیف و یا جیب شما شوند، وارد پیراهن شما می شوند و سر خود را از داخل یقه شما بیرون می آورند، این موضوع نشعت گرفته از طبیعت آنها دارد به طوری که آنها بعد از تولد و تا زمان طولانی در کیسه مادر خود که محل تاریک و امنی است زندگی می کنند، از اینرو به صورت غریزی از هر چیز که کیسه مادرش را طدایی و یا خودتان که به آن انس گرفته است را به عنوان مادر خود می داند به طوری که گفته می شود در صورتی که آنها را در جلو پیراهن خود و در مجاورت با قلب خود نگهدارید بعد از مدتی ضربان قلب خودشان را با ضربان قلب شما هماهنگ می کنند.

 

توجه:

شوگرگلایدر به طور طبیعی و غریزی حیوان اجتماعی پر جنب و جوش، به شدت فعال و بازگوش است، به هیچ وجه تحمل تنهایی را ندارد و در صورتی که تنها بماند به زودی منظوی شده و افسرده می شود و از غذا خوردن اجتناب می کند تا آنجایی که حتی احتمال مرگ آن وجود دارد.

 

Sugar glider

شوگو گلایدر  طوسی رنگ   Sugar glider

 

زیستگاه:

زیستگاه طبیعی شوگرگلایدرها جنگلهای انبوه پر باران، جنگلهای صمغ عربی، جنگلهای اکالیپتوس می باشد.

 

Sugar glider

شوگرگلایدر   Sugar glider

 

پرا کندگی:

پراکندگی استرالیا، جزیره تاسمانیا در جنوب استرالیا، جزیره جوانای جدید در شمال استرالیا، مجمع الجزایر بیسمارک در شمال شرق استرالیا، وپاپوا گیه نو در شرق استرالیا تا جزایر نزدیکی به اندونزی و ملوکان می باشد.

 

Sugar glider

شوگر گلایدر(گلایدر قند)     Sugar glider

 

تغذیه:

شوگرگلایدرها حیواناتی همه چیز خواری هستند یعنی بخش اعضم جیره غذایی آنها را گوشت، میوه و سبزیجات تشکیل می دهد.

در محیط طبیعی زندگی آنها، حیاط وحش جیره غذایی آنها را حشرات و لارو حشرات، کرم، نرمتنان، جیرجیرک، سوسک، عنکبوت، حیوانات کوچک، موش، مامولک، حتی پرنددگان کوچک، میوه جات و گیاهان به خصوص برگ درختان اکالیپتوس و صمغ اغاقیا و صمغ عربی تشکیل می دهد.

 

ولی از آنجایی که شوگرگلایدرها تازه به جرگه حیوانات خانگی پیوسته اند و حتی حیوانات تازه شناخته شده ای هستند، مطالعات کاملی در مورد عادات رفتاری و تغذیه ای آنها صورت نگرفته است و بر آورد خوبی از نیازهای غذایی و زندگی آنها وجود ندارد. در اسارت تامین نیازهای تغذیه شوگرگلایدرها کار دشواری است، ولی در تغذیه آنها باید طیف وسیعی از از مواد غذایی با منبع پروتئینی و گیاهی استفاده شود.

 

توصیه می شود در تغذیه آنها از مقادیر زیاد چربی و مسفر استفاده نشود و در تغذیه آنها باید از مقادیر مناسبی مکملها، کلسیم، مواد معدنی کمیاب، ویتامینها به خصوص     E)وD ) استفاده کرد. مناسب ترین نسبت جیره غذایی آنها متشکل از ۵۰درصد پروتئین، ۲۵ درصد میوه جات و ۲۵درصد سبزیجات می باشد. بهتر است مواد غذایی میوه و سبزی و… به تکه های کوچک خورد شود و سپس با هم مخلوط شود و در اختیار آنها قرار داده شود.

 

شوگر گلایدر ها بسیار به طعم شیرینی علاقه دارند و بسیار به خوردن میوه های شیرین وغذاهای شیرین علاقه نشان می دهند. می توان در تغذیه آنها میوه های گوشتی شیرین را به تکه های کوچک خورد کرد و در اختیار آنها قرار داد. برای تامین پروتئین می توان از جیر جیرکها، سوسکها، کرمهای پرورشی که برای تغذیه آنها مناسب است استفده کرد. تخم مرغ آبپز هم منبع پروتئینی خوبی است. در ضمن شوگرگلایدر علاقه زیادی به خوردن خشکبار دانه ها و مغز بادام، گردو و… نشان می دهد، ولی مصرف بیش از حد آن باعث یبوست و مشکلات سلامتی می شود.

 

مرسوم است در تغذیه آنها غذای پلیت ترکیبی از مواد غذایی مختلف استفاده می شود که به آن (Leadbeatersmixrecipe) گفته می شود، استفاده می شود ترکیب آن به این شرح است:۱۵۰ میلی لیتر آب گرم، ۱۵۰ میلی لیتر عسل، تخم مرغ آب پز، ۲۵ گرم سرلاک، ۱ قاسق چایخوری مکمل، ویتامین، مواد معدنی کمیاب و کلسیم که این مواد به خوبی با هم مخلوط شده تا حدی که چسبناک و غلیظ  شوند، سپس در یخچال نگهداری شود تا برای هر بار مصرف آماده باشد.

 

Sugar glider

تغذیه شوگرگلایدرها   Sugar glider

 

محل نگهداری:

در اسارت از آنجایی که شوگرگلایدرها حیوانات بسیار فعال و بازیگوشی هستند باید فضای مناسب برای بازی و فعالیت در اختیارشان گذاشت حداعقل فضا برای نگهداری از ۱ تا ۲ عدد آنها ۱ متر ارتفاع ۲ متر طول و۵۰ سانتیمتر عرض است. در صورتی که قفس آنها کوچک است حتماً  چند ساعت در طول شبانه روز بیرون از قفس برای انجام فعالیت بدنی و تخلیه انرژی آورده شود.

 

توجه: شوگرگلایدر حیوان شبزی است یعنی روزها بیشتر می خوابد و در طول شب به بازی و تغذیه و… مشغول می شود، ازاینرو در طول روز محل نگهداری شوگرگلایدر باید آرام و ساکت باشد تا مانع استراحت و خواب آنها نشود.

 

Sugar glider

شوگرگلایدر Sugar glider

 

مراقبتهای بهداشتی:

شوگرگلایدر حیوان تمیزی است و در صورتی که محل زندگی آنها زود به زود تمیز شود به هیچ عنوان کثیف نمی شود و بو نمی گیرد و به هیچ عنوان احتیاج به حمام کردن ندارد. در صورتی که احتیاج به آراستن داشت می توانید آنها را با دقت بورس نرم مویی بزنید، ولی باید طبق برنامه زمانی مشخص ناخنهای آنها با دقت کوتاه شود زیرا ممکن است در هنگام در آغوش گرفتن شما، ناخن های آن باعث گزش و خراشیدگی پوست شما شود.

 

شوگرگلایدرها نیاز به فعالیت بدنی زیادی دارند و باید فضای کافی و مناسب برای بازی جست و خیز و تخلیه انرژی برای آنها فراهم شود.

 

Sugar glider
Sugar glider

 

مشکلات سلامتی:

شوگرگلایدرها در اسارت مستعد بیماریهای زیادی همچون کمبود کلسیم ، یبوست، مشکلات کپل، پای عقب و سستی پای عقب، کمبود ویتامین به خصوص( E و D ) یبوست بر اسر تغذیه بیش از حد از دانه ها، آجیل و خشکبار می باشند.

 

Sugar glider

شوگر گلایدر Sugar glider

 

زاد و ولد:

سن بوغ شوگرگلایدر نر درحدود ۴ تا ۱۲ ماهگی و شوگرگلایدر ماده ۸ تا ۱۲ ماهگی است. در طبیعت در صورت شرایط آب و هوایی و تغذیه ای مناسب ۱ تا ۲ بار در سال  تولید مثل می کنند و در هر بار زایمان ۱ تا ۳ بچه می زایند، که معمولاً بیشتر زایمانها بچه ها دوقلو هستند.

 

دوره بارداری در حدود ۱۵ تا ۱۷ روز می باشد، بعد از زایمان بچه شوگرگلایدرها که بسیار کوچک و نحیف هستند خود را به کیسه مادر می رسانند و تا ۷۰ روزگی در آنجا می مانند و بعد از۷۰ روزگی تا ۳ تا ۴ ماهگی در لانه باقی می مانند و بعد از ۴ ماهگی پدر و مادر خود را در بیرون از لانه همراهی می کنند.

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیا انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب: junglebird.ir/?p=370

 

نظر شما در مورد شوگر گلایدر چیست؟ آیا تجربه یا اطلاعاتی در مورد آنها دارید؟

اشتراک گذاری...

2 Responses to شوگرگلایدر(Sugar glider)

  1. zakoola.com گفت:

    بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.