طاووس جاوا(Java Peafowl)

Java Peafowl

طاووس نژاد جاوا

Java Peafowl

طاووس جاوا گونه ای نادر و در معرض انقراض و از خانواده طاووس های سبز می باشد. این گونه نسبت به دیگر انواع طاووس بلندتر، کشیده تر و لاغر تر می باشد.

 

 

خصوصیات ظاهری:

در نوع نر گونه طاووس جاوا ، کاکل پرچمی بر روی سر حیوان رنگ سبز دارد و جمع و جورتر و بلندتر از تاج سایر گونه های طاووس است .پوست صورت خالی از مو بوده و دراطراف چشم ها رنگ آبی نفتی و رنگ روشن زرد کرومیک از بغل گوشها تا زیر نوک امتداد یافته است.

 

نوک و پاها قهوه ای مایل به سیاه ، بالای پا به رنگ سیاه با خالهای قهوه ای می باشد. گلو و قسمت انتهای گردن به رنگ آبی متالیک که هم آبی و هم سبز جلوه می نماید.

 

قسمت شکم رنگ سبز تیره و بالها بصورت سرمه ای پولکی و شاه پرهای پروازی شکلاتی رنگ بوده ، دم سبز با گلهای چشمی شکل که هرچه سن نر بیشتر شود طول پرهای دم بلندتر می شود و نسبت به کل گونه های دیگر پرهای دم بلندتر میباشد قسمت های بالای پا به رنگ سیاه با خالهای قهوه ای می باشد.

 

ماده ها در این گونه از لحاظ رنگ همانند نرها می باشد البته نه به آن شفافی ، پرهای کناره های گردن و سینه خال خال و به رنگ سبز پولکی ، شکم و پشت کمر و دم قهوه ای تیره می باشد.

 

Java Peafowl

طاووس جاوا   Java Peafowl

 

محل نگهداری:

فضای مناسب برای نگهداری یک جفت طاووس جاوا مساحتی بالغ بر حداقل ۱۲متر مربع به بالا می باشد. بدیهی است هر چه محیط زندگی طاووس بزرگتر باشد شرایط مناسب تر و مطلوبتری از لحاظ نگهداری ، پرورش ، تکثیر و حفظ سلامت این پرنده ماکی می باشد.

 

 

تغذیه:

طاووس های جاوا ماکیان همه چیز خوار می باشند و بخش عمده جیره غذایی این پرندگان را میوه ها ودانه ها را  تشکیل می دهند.

بهترین جیره غذایی برای طاووس جاوا در اسارت دان تجاری ماکیان(دان مرغداری) ذرت، کنسانتره و دانه پارس، میوه جات و سبزیجات تازه می باشد.

 

Java Peafowl

Java Peafowl

 

سن بلوغ:

سن بلوغ در جنس نر در حدود ۳سالگی است که اوج رشد، تکامل پرها و شکوه طاووس نر می باشد. سن بلوغ و تخمگذاری در جنس ماده در حدود ۲سالگی به بعد می باشد.

 

 

زاد و ولد:

زمان جفت یابی و  زاد آوری در فصل بهار آغاز می شود، معمولا این نوع طاووس ها در دسته های کوچک متشکل از یک نر و چند ماده دیده می شوند.

 

 

تعداد تخمگذاری:

ماده ها در حدود ۵ تا ۱۱ تخم می گذارند و در حدود ۳۰ بر روی تخمها می خوابند ، جوجه ها در زمان بیرون آمدن از تخم به رنگ زرد روشن و سر بالهای زرد روشن می باشند.

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیا انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب: junglebird.ir/?p=610

 

نظر شما در مورد طاووس جاوا چیست؟ آیا تجربه و یا اطلاعاتی در مورد طاووس جاوا دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.