طاووس هندی(Indian Peafow)

Indian peafowl

طاووس نژاد هندی

Indian peafowl

طاووس هندی شناخته شده ترین نوع طاووس ها بین عموم مردم هستند این پرندگان زیبا و خوش خط و خال مظهر بزرگی پروردگار و عضمت خلقت هستی است، این ماکیان  بی همتا بومی کشور پاکستان و هند می باشد و با نام طاووس هندی و نام علمی (Pavo cristatus) شهرت دارد.

 

 

 خصوصیات ظاهری نوع نر:

در گونه طاووس هندی اصیل نرها از گردن تا زیر سینه آبی متالیک، روی بالها بصورت راه راه زمینه کرم با رگه های سیاه و شاه پرهای پروازی شکلاتی رنگ، دم سبز با گلهای چشمی شکل که هر چه سن نر بیشتر شود طول پرهای دم بلندتر می شود.

 

Indian peafowl

طووس آبی هندی  Indian peafowl

 

خصوصیات ظاهری ماده:

ماده ها گردن سبز خالدار، سینه کرم رنگ، پشت قهوه ای تیره و نوک و پاها قهوه ای تیره می باشد.

پوست صورت نرها و ماده ها بدون مو و سفید رنگ است.

 

Indian peafowl

طاووس آبی هندی   Indian peafowl

 

محل نگهداری:

طاووس پرنده ای بزرگ است و جهت فعالیت زیستی ، تکثیر و جوجه آوری و همچنین حفظ سلامت پرنده ها به اعضای هر جفت طاووس نر و ماده به حداعقل ۱۲ متر مربع به بالا فضا برای زندگی و فعالیت این ماکیان نیاز است.

 

توجه:

در صورتی که مکان نگهداری از طاووس حداعقل فضا می باشد بهتر است سقف محل نگهداری در حدود ۱۵۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود تا از پر زدن و پرواز بی مورد و برخورد با دیواره های محل نگهداری و شکستگی و صدمه دیدن پرنده جلوگیری شود. در ضمن در چنین محیط هایی بهتر است فضای محل نگهداری به صورت مدور و بدون زاویه تند و باریک باشد تا از شکستگی بالها جلوگیری شود.

 

Indian peafowl

ماده طاووس آبی هندی   Indian peafowl

 

 تغذیه:

طاووس ها پرندگانی دانه خوار و میوه خوار می باشند و در اسارت نیز بهترین رژیم غذایی ترکیبی از دانه های مختلف به خصوص دان تجاری مرغ (دان مرغداری) به همراه کنسانتره و دانه پارس و سبزیجات تازه و میوه جات تازه است.

 

 

سن بلوغ:

سن بلوغ در نوع نر ارتباط مستقیم با زمان کامل شدن پرها و رسیدن به بیشترین حد رشد پرها دارد که در حدود ۳ سالگی است و سن بلوغ در ماده و توانایی تخمگذاری در حدود ۲ سالگی تا ۳ سالگی می باشد.

 

 

زادآوری:

زادآوری و جوجه آوری طاووس در اوایل بهار می باشد. طاووس ها در دسته های کوچک متشکل از یک طاووس نر به همراه ۴ تا ۵ طاووس ماده دیده می شوند، معمولاً در آوایل سپیده دم شروع به آواز خوانی می کنند مخصوصاً در زمان جفت شدن که صدای بلند و گوش خراشی تولید می کنند.

 

در شرایط مناسب تغذیه ای و آب و هوایی به خصوص در اسارت تا ۵ بار در سال و در هر بار ۷  الی ۱۱ تخم می گذارند و در حدود ۲۵ تا ۲۸روز بر روی تخم ها می خوابند ، رنگ جوجه ها در نوع اصیل هندی به رنگ قهوه ای با شکم زرد می باشد.

 

 

Indian peafowl

جوجه طاووس آبی هندی   Indian peafowl

 

 

منبع بعضی مطالب: ویکی پدیا انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=643

 

نظر شما در مورد طاووس نژاد هندی(آبی) چیست؟ آیا تجربه و یا اطلاعاتی در مورد طاووس هندی دارید؟

اشتراک گذاری...

2 Responses to طاووس هندی(Indian Peafow)

  1. اسفندیارعزیزی گفت:

    ازنوشتارشما سپاسگزارم.من چندتاطاوس هندی دارم جداً پرنده ای زیبا ومهربان میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.