طوطی عروس هلندی – کاکاتیل(Cockatiel)

Cockatiel

طوطی عروس هلندی – کاکاتیل

Cockatiel

کوکاتیل یا کاکتیل(Cockatiel) نوعی طوطی کاکل دار استرالیایی ، از خانواده کاکادوها و از خویشاوندان مرغ عشق ها می باشد. در کشور ایران نام عروس هلندی برای این طوطی بسیار رایج است ، نام عروس هلندی برای این گونه طوطی ها بر گرفته از ترجمه نام لاتین این پرنده می باشد. شباهت زیاد عروس هلندی به کاکادو(طوطی کاکل دار استرالیایی) ، مقاومت در برابر بیماریها ، نگهداری و تکثیر آسان از جذابیتهای این طوطی سان می باشد به طوری که بعد از مرغ عشق محبوبترین پرنده خانگی به شمار می رود.

 

 

 

خصوصیات ظاهری:

رنگ اصلی طوطی کوکاتیل(عروس هلندی) در طبیعت و در موطن اصلی خود قاره استرالیا به رنگ خاکستری با زمینه سفید در بالها ، لکه به رنگ نارنجی بر روی گونه ها ، در نرها سر به رنگ زرد و در ماده ها سر به رنگ خاکستری است. عروس هلندی با اندازه تقریبی ۳۰ سانتیمتر واجد کاکلی از پر بوده که به صورت بر افراشته مشاهده می شود به طوری که در مواقع بروز خطر و هیجان این امر مشهود است وزن عروس هلندی در انواع نژاد در حدود ۷۸ الی ۱۲۵ گرم می باشد.

 

طوطی کوکاتیل-عروس هلندی در طبیعت

طوطی کوکاتیل-عروس هلندی در طبیعت

 

در اسارت بر اسر تکثیر انتخابی موجب پیدایش جهش های رنگی گوناگون از رنگ اصلی خاکستری شده است به طوری که امروزه انواع نژاد عروس هلندی که از لحاظ رنگ ، آرایش بال و گونه های لوپی به رنگ نارنجی و یا عدم وجود گونه های لوپی با هم متفاوت هستند.

 

معرفی تصویری برخی از معروفترین نژادهای عروس هلندی

 

تاریخچه:

اطلاعات زیادی از تاریخچه اهلی سازی این نوع طوطی ، پرورش و نگهداری از آنها موجود نیست ، گونه های اولیه این پرنده به رنگ خاکستری بودند که رنگ اصلی این پرنده در طبیعت است. احتمالاً بومیان قاره استرالیا اولین کسانی بودند که کوکاتیل ها را دست آموز کردند. در سالهای ۱۸۰۰ الی ۱۸۰۵ میلادی عروس هلندی به انگلستان راه یافت ، اروپایان اولین مللی بودند که به اهلی سازی ، پرورش و تکثیر این طوطی پرداختند و دیری نپایید به علت مقاومت بالا ، تکثیر و پرورش آسان در اسارت ، پیدایش انواع جهش رنگی گوناگون ، طبیعت آرام ، دست آموز شدن آسان و توانایی تقلید صدا ، نگهداری از آنها بسیار رایج شد و از محبوبترین پرندگان خانگی شدند.

جهش رنگی در کوکاتیل برای اولین بار به رنگ ابلق بوده که در سال ۱۹۲۰ میلادی در کشور آمریکا پدید آمد.

 

 

تغذیه:

کوکاتیل(عروس هلندی) را می توان با مخلوطی از دانه ها شامل: (ارزن ، کتان ، شاهدانه ، گلرنگ ، تخم منداب ، تخم یونجه ، ارزن قرمز ، مخلوط هفت تخم به همراه تخم آفتابگردان) تغذیه کرد ، همچنین مصرف میوه جات شامل: (سیب ، گلابی ، پرتقال ، انگور ، انجیر و..) و سبزیجات شامل: (اسفناج ، کاهو ، جعفری ، تره ، هویج و…) بسیار در سلامت پرنده مفید است.

 

224495_107000126067011_100002710729017_32897_8080144_n

 

در تغذیه عروس هلندی می توان از مخلوطی از دانه ارزن به مقدار ۸۰% و دانه کتان به مقدار ۲۰% به عنوان جیره غذایی اصلی پرنده و مقدار کمی تخمه آفتابگردان به صورت روزانه استفاده کرد.

همچنین می توان از میوه جات و سبزیجات به صورت روزانه و هفته ای یک بار به صورت پلیت غذای تخم مرغی شامل: تخم مرغ آب پز و هویج ترجیحاً پخته شده به صورت رنده کرده بهره برد.

استفاده از سویای پخته و یا دانه پارس به صورت خیسانده شده و پلیت به صورت هفتگی بسیار مفید است.

عروس هلندی علاقه زیادی به بلال و ذرت تازه دارد می توان در مواقعی که بلال و ذرت تازه به صورت وفور موجود است هفته ای دوبار از آن در تغذیه عروس هلندی بهره بود.

گیاه و گل تخمه افتابگردان به صورت تازه را می توان در اختیار پرنده قرار داد.

قرار دادن مقدار کمی برنج کته شده بدون نمک و روغن به صورت هفته ای یک بار در اختیار پرنده ،  بسیار مفید است.

 

برای تامین ویتامینهای لازم بدن پرنده می توان از ترکیبی از گندم و جو به مقدار مساوی را سبز کرده و به صورت جوانه ، هفته ای یک تا دوبار در اختیار کوکاتیل قرار داد ، جوانه ها در تامین سلامت عروس هلندی و افزایش نرخ باروری عروس هلندی تاثیر بسازی دارند.

تغذیه عروس هلندی ها از  مخلوطی از جوانه انواع حبوبات به صورت هفته ۱ الی ۲ بار بسیار مفید است.

برای حفظ سلامت عروس هلندی و تامین ویتامینهای لازم پرنده می توان از مولتی ویتامین دامی ، مخصوص پرندگان (ADCE) طبق دستور دامپزشک استفاده کرد.

 

 

تعیین جنسیت در عروس هلندی:

در رنگ اصلی عروس هلندی(گونه خاکستری) به لحاظ تفاوت ظاهری بین دو جنس نر و ماده ، تعیین جنسیت بعد از اولین پرریزی و در سن بلوغ حدوداً ۱/۵ سالگی به آسانی امکان پذیر است ، اما امروزه به سبب پرورش و تکثیر انتخابی توسط پرورشدهندگان در دنیا موجب پیدایش انواع متنوع جهش های رنگی گوناگون در طوطی عروس هلندی گردیده است به طوری که امروزه در برخی از رنگها و نژادهای عروس هلندی به علت عدم وجود تفاوت ظاهری بین دو جنس(یکسان بودن رنگ در دو جنس) تعیین جنسیت با بررسی خصوصیات رفتاری و ظاهری و به سختی امکان پذیر بوده و یا حتی در برخی نژادها تعیین جنسیت به صورت قطعی تنها از راه آزمایش  (DNA) امکان پذیر است.

 

 

تعیین جنسیت در طوطی کوکاتیل نژاد خاکستری:

در جنس نر عروس هلندی بالغ نژاد خاکستری بدن به رنگ خاکستری با زمینه سفید بر روی بالها ، سر به رنگ زرد و واجد کاکل به رنگ خاکستری و یا مایل به زرد است و جنس ماده بالغ عروس هلندی خاکستری به رنگ خاکستری ، با زمینه سفید بر روی بالها ، سر به رنگ بدن و خاکستری رنگ ، کاکل به رنگ خاکستری و در پرهای نواحی دم واجد خطوط موازی به رنگ زرد می باشد.

 

تعیین جنسیت در طوطی کوکاتیل نژاد وایت فیس خاکستری:

تعیین جنسیت در عروس هلندی وایت فیس معمولی به آسانی صورت می پذیرد در جنس نر وایت فیس خاکستری ، بدن به رنگ خاکستری و سر به رنگ مایل به سفید است و در جنس ماده عروس هلندی وایت فیس معمولی بدن به رنگ خاکستری کامل می باشد.

 

تعیین جنسیت در طوطی کوکاتیل نژاد مرواریدی(ایزابلا):

در نژاد عروس هلندی مرواریدی نرها بعد از سن شش ماهگی رنگ مرواریدی پرهای خود را از دست داده و به وایت فیس معمولی تبدیل می شود و تنها جنس ماده رنگ مرواریدی پرهای خود را بعد از سن شش ماهگی و در بلوغ حفظ می کند از این رو گفته می شود ۹۶% عروس هلندی های مرواریدی ماده هستند.

 

در نژادهای مرواریدی ، دارچینی ، گلباقالی و صدفی بیش از ۹۰% عروس هلندی ها جنس ماده می باشند.

 

 

محل نگهداری:

طوطی عروس هلندی پرنده ای اجتماعی بوده ، آنها معمولاً در طبیعت به صورت گله ای و در دسته های بزرگ زندگی می کنند. عروس هلندی علاقه زیادی به جفت شدن دارد و معمولاً با جفت خود تا پایان عمر خود زندگی می کنند ، در صورتی که عروس هلندی رام و دستی نبوده ، حتماً به صورت جفت باید نگهداری شود.

 

طوطی کوکاتیل را می توان به دو روش قفسی ، نگهداری یک جفت نر و ماده در قفسهای به ابعاد مناسب: ۴۰*۵۰*۴۰ و یا به صورت گله ای در قفسهای بزرگ در محیط باز و یا محصور و مسقف(گلخانه ای) نگهداری کرد.

 

 

شرایط نگهداری:

عروس هلندی پرنده ای ترسو بوده و نسبت به تعقیرات محیطی از خود واکنش نشاد می دهد از این رو محل نگهداری پرنده باید آرام و بدور از آلودگی صوتی باشد. مناسب ترین شرایط جهت نگهداری این گونه طوطی ، محیط کنترل شده از نظر شرایط تعقیرات دمایی و محیطی و دمای ۲۶ درجه سلسیوس و رطوبت ۶۰ الی ۸۰ درجه و نور مناسب می باشد ، در این شرایط زاد و ولد در تمامی فصول سال امکان پذیر است.

 

 

تکثیر و زاد و ولد:

عروس هلندی اشتیاق زیادی به جفت شدن دارد و پرنده ای تک همسری می باشد و معمولاً تا پایان عمر با جفت خود می ماند ، در صورتی که آن را از جفت خود جدا کنید بی طاقت و افسرده می شود.

 

نکته:

سن بلوغ کامل جسمی و جنسی در طوطی عروس هلندی در ۱/۵ الی ۲ سالگی می باشد و بهترین زمان برای جفت اندازی جنس نر با جنس ماده تنها در این زمان است.

توصیه می شود از جفت کردن عروس هلندی های نابالغ جلوگیری شود ، زیرا در جفت های کم سن هر چند امکان تکثیر و جوجه در آوری وجود دارد ولی به علت عدم رشد جسمی و بلوغ جسمی کامل راندمان تولید بسیار کم بوده ، اقلب جفتهای کم سن دارای مشکلاتی همچون عدم تخم ماندگی در ماده ها ، عدم توانایی در خوابیدن روی تخمها ، عدم توانایی سر پرستی جفتها از جوجه ها ، تلفات بالای جوجه های متولد شده ، فاصله زیاد بین تخمهای گذاشته شده و مناسب نبودن سیکل تخمگذاری در ماده ، ناباروری تخمهای گذاشته شده و… می باشند.

 

تخم ماندگی در عروس هلندی ماده جوان

تخم ماندگی در عروس هلندی ماده جوان

 

نکته:

در جفت اندازی عروس هلندی باید به سن دو جنس نر و ماده توجه داشت و جفتها باید فاصله سنی مناسب داشته باشند. در بهترین حالت باید عروس هلندی نر کمی از عروس هلندی ماده بزرگتر بوده و سن بیشتری داشته باشد مثلاً در حدود شش ماه از جنس ماده بزرگتر باشد ، به طور مثال می توان عروس هلندی نر ۲ ساله را با عروس هلندی ماده ۱/۵ ساله فت کرد که بازدهی مناسبی دارد.

 

 

 

عروس هلندی را می توان به دو روش گلخانه ای(گله متشکل از چند جفت) و یا به صورت قفسی(یک جفت نر و ماده) جهت امر تکثیر و زاد و ولد نگهداری کرد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد که در زیر به برسی آن می پردازیم.

 

روش گلخانه ای و یا گله ای:

در این روش یک ویا چند جفت عروس هلندی را در قفسهای بزرگ و یا سالن مسقف نگهداری می کنند. از آنجایی که طوطی سانان پرندگان اجتماعی بوده و علاقه زیادی به زندگی به صورت گله ای و دسته ای دارند در این روش عروس هلندی به سرعت جفت یابی کرده و اقدام به زاد و ولد می کند ، یکی دیگر از مزایای این روش این است که احتیاج به تعیین جنسیت و جفت اندازی پرندگان به صورت دستی وجود ندارد و طوطی هایی که به صورت تعداد نگهداری می شوند خود جفت مناسب خود را پیدا می کنند. همچنین از نظر نگهداری به عنوان پرنده زینتی این روش بهتر است. از معایب نگهداری به صورت گلخانه ای می توان به راندمان تولید کم اشاره کرد همچنین به علت کنجکاوی جفتها و یا بر اسر رقابت بر سر غذا و لانه امکان تنش بین جفتهای مختلف وجود دارد. یکی دیگر از معایب روش نگهداری گلخانه ای امکان زیاد بروز و شیوع بیماری بین پرنده های کلنی است.

امروزه در پرورش صنعتی و تجاری روش گلخانه ای و گله ای منصوخ می باشد.

 

 

روش قفسی(بسته):

در این روش یک جفت نر و ماده در قفس به ابعاد مناسب نگهداری می شوند ، از مزایای این روش: راندمان تولید بالا ، کنترل مناسب بر روی جفتها و مولدها از لحاظ شرایط تغذیه ای و نگهداری و عوامل محیطی ، مثلاً در صورتی که جفتی نیاز به مکمل و یا ویتامین و یا داروی خاصی داشته باشد با دوز مناسب و در شرایط کنترل شده در اختیار پرنده قرار می گیرد که نتیجه مطلوبی خواهد داشت، شیوع کم بیماری ، صرفه جویی در هذینه و فضای نگهداری و… می باشد.

روش نگهداری بسته و قفسی به صورت تجاری و صنعتی بسیار رایج است.

 

 

لانه تخمگذاری:

عروس هلندی برای لانه سازی احتیاج به آشیانه موسوم به جعبه تخمگذاری داشته که می تواند از جنس چوب و یا پلاستیک بوده و به ابعاد مناسب حداعقل ۳۰ در ۲۰ در۲۰ باشد که در آن جفت عروس هلندی و جوجه های تازه متولد شده راحت باشند. همچنین می توان از کوزه های سفالی با ابعاد مناسب به عنوان لانه تخمگذاری استفاده کرد. ورودی لانه باید به قطر ۷ سانتیمتر باشد.

 

 

نکته:

عروس هلندی تخم خود را بر روی بستر سفت می گذارد اما برای حفظ نظافت و امکان نظافت لانه و جلوگیری از پخش شدن و قلط خوردن تخمها باید از بستری مانند پوشال نرم چوب و یا ماسه بادی به قطر ۱ الی ۲ سانتیمتر استفاده کرد.

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=2254

 

نظر شما در مورد عروس هلندی(کوکاتیل) چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد طوطی عروس هلندی دارید؟

اشتراک گذاری...

10 Responses to طوطی عروس هلندی – کاکاتیل(Cockatiel)

 1. yasin گفت:

  سلام من یک عروس نر دارم و میخواهم بدانم چند سال سن دارد … اینم لینک عکس

  http://s6.picofile.com/file/8193138068/DSC_7803.JPG

  • باسلام,
   از روی عکس اونم از سر پرنده نمیشه سن طوطی را تشخیص داد, فقط میشه گفت جوجه نیست بالای ۸ماهشه احتمالا

 2. صندلی نظری گفت:

  بسیار عالی بود.ممنون از مطالب خوبتان

 3. علی گفت:

  باسلام.راستش من چندماهی هست که سالن تکثیرعروس هلندی به صورت بسته وقفسی شروع کردم ولی نتیجه نگرفتم.موقعیت مکانی خوبی دارم وقصددارم به صورت گله ای تکثیرکنم.البته درکنارش پرنده هایی مثل مرغ عشق وکوتوله برزیلی هم تکثیرکنم البته به صورت جداازهم.یعنی هرنوع پرنده ای فضای مخصوص خودشو داشته باشه.میخواستم نظرشمارو بدونم.آیا نتیجه میگیرم یانه.ممنون

  • حبیبی گفت:

   سلام منظور اینکه تو روش قفسی نتیجه نگرفتین بیشتر توضیح بدین در کل دنیا چه بصورت تفریحی یا بصورت تجاری پرورش قفسی توصیه میشه ک به لحاظ نظافت کترل بهتر جفتها استفاده مناسب و موردی از ویتامینها و داروها و… از لحاظ تغذیه جفتها در دوره های مختلف استراحت یا تکثیر یا عیده توصیه میشه اگر هم هنوز نتونستین نتیجه بگیرین باید عرض کنم باید خیلی صبور باشین چون طوطیسانان اگر تازه شرایط سنی و تغذیه و محیط دما و رطوبت و غیره فراهم باشه بازم خودشون جفتشون انتخاب میکنن و احتمال اینکه ماده نر نپذیره هست ک چارش جابجا کردن نروماده ها هست یعنی اینکه اگر ۵ جفت داری کلیه شرایط اوکیه نر وماده بالغن نر کمی از ماده سنش بیشتروغیره و بعد چندماه جفتگیری نمیکنن نروماده ها سوا و بعد تغذیه و تقویت با نروماده های دیگه بنداز احتمال اینکه شرایط جفتها برای تکثیر هم مناسب تباشه هست چندتا عکس و بهمراه توضیحات مثلا چی میدی بهشون برام بفرست شاید بتونم راهنمایی کنم

   درمورد روش گلیه بازدهی کم و احتمال بیماری هست و بیشتر بصورت تفریحی با سرگرمی از این روش استفاده میشه یا تو پرنده هایی ک ارزش کم دارن مثل فنچ مرغ عشق یا فیشر استفاده میشه ک محاسن و معایبی هم داره

 4. علی گفت:

  ممنون ازراهنماییتون.البته خودم قبول دارم که شرایط فعلی سالنم خوب نیست.هم ازنظرتهویه هواوهم ازنظروسعت.البته تایک ماه دیگه فضای خیلی بزرگی دراختیارم قرارمیگیره.ولی درهمین محیط نامناسب یکی ازجفتهاداره جوجه میده ولی بقیه نمیدن.بعضی هاتخم میکنن ولی بازنمیشه.خیلیهاشونم که تخم نمیکنن.تاالان که نزدیک۸ماه شده سودکه نکردم هیچ!ضررهم کردم.خلاصه عشق وعلاقه ای که به این کاردارم باعث شده تاالان بتونم صبرکنم.البته همیشه امید دارم وناامیدنمیشم ازشغلم

 5. ناشناس گفت:

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای
  من مشکل داشت.ممنون

 6. فارسی جامع الگو گفت:

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 7. draghamohammadpour.com گفت:

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.