طوطی کوتوله آفریقایی-مرغ عشق(lovebird)

lovebird

طوطی کوتوله آفریقایی(مرغ عشق آفریقایی)

  lovebird   

طوطی کوچک آفریقایی(lovebird) که در کشور ایران به اشتباه به نام طوطی برزیلی شهرت دارد ، نام اصلی این پرنده ، مرغ عشق و نام انگلیسی آن لاوبرد(lovebird) است. طوطی لاوبرد(مرغ عشق آفریقایی) به لحاظ تنوع رنگهای زیبا و خیره کننده ای که دارد از محبوبیت زیادی برخوردار است این گونه طوطی سانان با نام طوطی کوتوله و طوطی جدایی ناپذیر نیز معروف می باشند. موطن اصلی لاوبردها قاره آفریقا و کشورهای زیمباوه و تانزانیا است.

اولین لاوبردها که به قاره اروپا راه یافتند گونه صورت قرمز بود.

 

این نوع طوطی ها انواع گوناگونی دارند که بالغ بر ۹ گونه می باشد که ۸ گونه از آنها بومی قاره آفریقا و یک گونه بومی ماداگاسکار ، جزیره ای در نزدیکی قاره آفریقا است.

 

گونه های طوطی کوتوله شامل: طوطی کوتوله فیشر(fischer’s lovebird)، طوطی کوتوله آبسینیان(Abyssinian lovebird) ،طوطی کوتوله لیلیان(lilian’s lovebird)، طوطی کوتوله ماداگاسکار(Madagascar lovebird) ، طوطی کوتوله سیاه گونه(black cheeked lovebird) ، طوطی کوتوله سوین درین(swindern’s lovebird) ، طوطی کوتوله صورت قرمز(red faced lovebird) ، طوطی کوتوله صورت هلویی(perach faced lovebird) ، طوطی کوتوله نقابدار(masked lovebird) می باشد.

 

همچنین بعضی گونه های طوطی کوتوله آفریقایی خود شامل زیر گونه های مختلف است در ضمن بر اسر تکثیر و آمیزش گونه های مختلف لاوبرد به دست پرورشدهندگان در اسارت موجب پیدایش تنوع رنگی بسیار زیاد در بین مرغ عشق های آفریقایی شده است که هر رنگ نام مخصوص به خود را دارد.

برخی از انواع جهش یافته از گونه های اصلی لاوبرد شامل: انواع مختلف لاوبرد صورت سفید ، انواع مختلف صورت پرتقالی ، انواع مختلف لاوبردهای نقابدار و انواع مختلف لاوبردهای سیاه گونه ، انواع مختلف لاوبردهای فیشر و … می باشد.

 

 

 

خصوصیات نژادی طوطی های لاوبرد:

وزن پرنده بالغ در حدود ۴۰ الی ۶۰ گرم و اندازه آن ۱۳ الی ۱۷ سانتیمتر است. طول عمر مرغ عشق های آفریقایی در حدود ۱۵ الی ۲۰ سال و در مواردی ۳۰ سال می باشد.

چهار گونه از طوطی های کوتوله شامل: مرغ عشق فیشر ، مرغ عشق سیاه گونه ، مرغ عشق لیلیان و مرغ عشق نقابدار در نواحی دور چشم خود واجد حلقه سفید رنگ می باشند.

از مشخصات کلی لاوبردها می توان به جثه کوچک در میان خانواده طوطی سانان ، تنوع رنگ متنوع ، زیبا و خیره کننده منقار بزرگ نسبت به سر پرنده اشاره کرد

طوطی کوتوله آفریقایی(لاوبرد) در خاستگاه اصلی خویش به صورت گروهی و گله های شامل ۱۰ الی ۲۰ پرنده زندگی می کنند.

طوطی های لاوبرد تنها عضو از خانواه طوطی سانان می باشد که توانایی تقلید صدا را ندارد هر چند که صدای طبیعی پرنده بسیار دلنشین است.

طوطی سانان و از جمله مرغ عشق های آفریقایی پرندگان تک همسری هستند و معمولاً تا آخر عمر با جفت خود باقی می مانند ، علاقه زیادی به جفت شدن و زاد و ولد دارند و تسمیه نام این نوع طوطی ها به لاوبرد(مرغ عشق) هم به علت تک جفتی بودن این پرنده است به طوری که نگهداری از این طوطی در اسارت به صورت تک امکان پذیر نیست و باید به صورت جفت یک نر و یک ماده نگهداری شود ، از این رو به آنها لقب جدایی ناپذیر نهاده اند.

 

 

 

تغذیه:

طوطی کوتوله در حیاط وحش و موطن اصلی خویش قاره آفریقا ، از انواع دانه های گیاهان علوفه ای ، میوه ها ، سبزیجات و لارو حشرات تغذیه می کنند هر چند که گونه های مختلف رژیم غذایی متفاوتی دارند به طوری که در گونه سوین درین که بیشتر در نوک درختان از دانه درختان و حشرات تغذیه می کند ودر گونه صورت هلویی که بیشتر در سطح زمین و از دانه گیاهان علوفه ای تغذیه می کنند.

در اسارت نیز باید حد الامکان در جیره غذایی پرنده از انواع دانه ها ، میوه ها و سبزیجات تازه بهره جست تا بتوان نیازهای غذایی پرنده را در دوره های رشد زاد و ولد و پرریزی بر آورده کرد.

درتغذیه لاوبردها می توان از مخلوطی از دانه های (کتان ، سیاه دانه ، ارزن ، شاهدانه ، گلرنگ) به همراه تخم آفتاب گردان و میوه هایی مانند سیب و گلابی و سبزیجاتی مانند اسفناج ، هویج ، شوید ، تره و… استفاده کرد.

 

 

  

تعیین جنسیت:

تعیین جنسیت در گونه های مختلف مرغ عشق آفریقایی متفاوت است به طوری که در برخی از گونه ها مانند طوطی لاوبرد ماداگاسکار ، لاوبرد آبسینیان و لاوبرد صورت هلویی به لحاظ صفات ظاهری متفاوت در بین دو جنس(دی مورفیک) تعیین جنسیت به راحتی امکان پذیر است و در گونه های دیگر خانواده لاوبردها به لحاظ خصوصیات ظاهری یکسان در دو جنس(مونو مورفیک) تعیین جنسیت به سختی و از راه آزمایش خون و Dna و یا از طریق جفت شدن طبیعی پرنده ها و یا از طریق خصوصیات رفتاری امکان پذیر است.

پرنده های نابالغ بر روی منقار دارای لک سیاه رنگ بوده و پرهای آنها جلاء و درخشندگی کمتری دارد. 

 

 

lovebird

lovebird

 

زاد و ولد:

طوطی های لاوبرد علاقه زیاد به زاد آوری و تولید مثل دارند. آنها سریع به محیط خانه خو گرفته و شروع به آشیانه سازی می کنند و در هر دوره تولید مثل پرنده ماده دو عدد تخم می گذارند ، ولی یکی از مهمترین مشکلات در امر جوجه کشی لاوبردها این است که زاد و ولد و تعداد جوجه آوری کم است و اکثراً تخم ها بدون نتفه و یا فاقد پوسته اصلی هستند.

در طوطی سانان به خصوص لاوبردها در صورت محیا بودن شرایط زیستی مناسب شامل محل نگهداری مناسب ، تغذیه خوب ، رطوبت و گرمای مناسب در حدود ۲۶ درجه سانتیگراد تولید مثل در تمامی فصول امکان پذیر است.

 

نکته: در بسیاری از موارد به علت اشتباه در تعیین جنسیت پرنده هایی که به صورت جفت انتخاب می شوند از یک جنس می باشند به همین علت در صورتی که دو پرنده ماده باشند بر اسر مستی و آمادگی تخمگذاری تخم بدون نتفه می گذارند و یکی از علت های سختی در جوجه کشی از لاوبردها عدم امکان تعیین جنسیت قطعی می باشد، در ضمن بهترین روش برای شناسایی جنسیت پرنده ها برای تولید مثل و جفت اندازی پرورش گلخانه ای است که در این روش چند پرنده به صورت گروهی با هم نگهداری می شوند و به صورت طبیعی جفت خود را انتخاب می کنند.

طوطی سانانی مانند لاوبردها را می توان در دو روش ۱٫ گلخانه ای و به صورت گله ای و ۲٫روش قفسی به صورت جفت برای امر تکثیر نگهداری کرد ، که هر کدام مزایای خود را دارد هر چند که در پرورش صنعتی روش قفسی و به صورت یک جفت نر و ماده در هر قفس به علت کنترل کامل بر جفتها و امکان رسیدگی بیشتر توصیه می شود و روش گلخانه ای به علت امکان شیوع بیماری و راندمان تولید کم منسوخ می باشد..

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=2091

 

 

نظر شما در مورد طوطی کوتوله آفریقایی(لاوبرد) چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در این مورد دارید؟

 

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.