قرقاول نژاد میکادو(pheasant Mikado)

mikado pheasant

قرقاول نژاد میکادو

pheasant Mikado

قرقاول میکادو(قرقاول دم دراز میکادو) جزء دسته قرقاولهای دم دراز محسوب می شود. این نژاد قرقاول بومی کشور تایوان است ، زیستگاه طبیعی این نژاد قرقاول شامل مناطق مرکزی تایوان و کوهستانهای پوشیده شده از درختچه های انبوه ، درختان بامبو و درختان سوزنی برگ در ارتفاع ۱۶۰۰ الی ۳۲۰۰ متر از سطح دریا می باشد. قرقاول میکادو از پرندگان دسته (gamebird) ، پرندگان زینتی در نظر گرفته می شود. این ماکیان پرنده ملی کشور تایوان می باشند.

 

 

خصوصیات ظاهری:

جنس نر قرقاول نژاد میکادو به رنگ آبی ارغوانی مایل به تیره و براق همراه با پرهای به رنگ سفید که در نواحی بالها ، کپل و به خصوص در ناحیه دم پرهای با خطوط افقی به رنگ سفید مشهود است ، می باشد. دم میکادوی نر بسیار بلند بوده و در حدود ۷۰ سانتیمتر طول دارد.

جنس ماده قرقاول نژاد میکادو نسبت به نوع نر از جثه کوچکتری برخوردار است و نسبت به نر جلاء و زرق و برق کمتری دارد ، پرهای ماده ها مایل به قهوه ای است ، دم ماده ها در حدود ۴۵ سانتیمتر و پرهای آنها به رنگ قهوه ای همراه با خطوط افقی سیاه و سفید می باشد.

پوست صورت در دو جنس مذکر و مونث قرقاول میکادو به رنگ قرمز(سرخ) است.

 

تصویر قرقاول میکادو

تصویر قرقاول میکادو

 

محل نگهداری:

محل مناسب برای نگهداری قرقاول میکادو باید مکانی مسقف و عایق در برابر شرایط آب و هوای با دیواره های محصور و با بستر پوشیده شده از مواد طبیعی شامل: کاه و کلش یا خاک دستی و غیره به مساحت حداعقل ۱۰ متر مربع باشد.

 

قرقاول میکادوی نر

قرقاول میکادوی نر

 

تغذیه:

قرقاول میکادو ، مانند دیگر گونه های دسته قرقاولهای دم دراز ، جیره غذایی آنها شامل: میوه های وحشی ، توتها ، جوانه گلها ، دانه ها ، گیاهان سرخسی و حشرات می باشد.

در اسارت نیز جیره غذایی قرقاول میکادو می تواند شامل: انواع دانه ها ، دان صنعتی ، ذرت خورد شده ، کنسانتره ، پلیت قرقاول ، دانه پارس ، میوه ها ، سبزیجات تازه و حشرات باشد.

 

 

زاد و ولد:

سن بلوغ: درحدود یکسالگی می باشد.

فصل تولید مثل در قرقاول میکادو با شروع بهار و فصل گرما آغاز می شود در حدود اواخر مارس تا اواسط جولای می باشد.

در طول این دوره نرها اقدام به جفتیابی کرده و با نمایش پر و بال و دم خود در برابر ماده ها و حرکات نمایشی و جلو و عقب رفتنها سعی می کنند نظر قرقاول ماده را به خود جلب کنند.

در مرحله بعد قرقاول ماده اقدام به لانه سازی توسط شاخه و برگهای پوسیده و در بین تنه پوسیده درختان ، شیار بین تخته سنگها و در بین درختچه ها می کند.

تخم قرقاول میکادو به رنگ سفید است.

تعداد تخمگذاری در حدود ۵ الی ۱۵ عدد است.

زمان در آمدن جوجه ها از تخم بعد از خوابیدن قرقاول ماده بر روی تخمها در حدود ۲۶ الی ۲۸ روز طول می کشد

قرقاول ماده تنها مسئول بزرگ کردن جوجه ها است و نرها در این میان نقشی ندارند ، جوجه ها تا استقلال کامل در حدود شش ماهگی با مادر خود باقی می مانند.

 

 

وضعیت بقاء:

قرقاول میکادو به علت تخریب شدید زیستگاه های طبیعی ، رانش زمین و تخریب جنگلها و کوهستانها و افزایش زیر ساختهای شهری و حجوم آن به مناطق طبیعی و زیستگاه آنها ، گونه ای در خطر انقراض بوده و از جمعیت کمی در طبیعت برخوردار است ، تخمین زده می شود در حدود ۱۰۰۰۰ قطعه از این ماکیان در طبیعت وجود داشته باشند.

 

 

منبع بعضی مطالب:

arkive.org/mikado-pheasant/syrmaticus-mikado

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل JUNGLEBIRD.IR

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=2580

 

نظر شما در مورد قرقاول میکادو چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد آنها دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.