قرقاول گردن نژاد حلقه ای – قرقاول رینگ نک(Ring necked Pheasant)

جفت قرقاول گردن حلقه ای

قرقاول نژاد گردن حلقه ای

Ring necked Pheasant

قرقاول نژاد گردن حلقه ای (رینگ نک / Ring necked Pheas) با نام علمی (Phasianuscolchicustorquatus) یکی از قدیمی ترین نژادهای قرقاول محسوب می شود. به این نژاد قرقاول ، قرقاول معمولی و قرقاول آمریکایی نیز گویند. تفاوت این نژاد قرقاول با قرقاول اصیل ایرانی در وجود طوق گردنی به رنگ سفید است ، از این رو این نژاد را گردن حلقه ای می خوانند.

قرقاول گردن حلقه ای خود شامل ۳ زیر گونه با نامهای قرقاول گردن حلقه ای تونگینزی ، قرقاول گردن حلقه ای تایوانی و قرقاول گردن حلقه ای چینی می باشد.

 

 

قرقاول نژاد گردن حلقه ای از اصلی ترین و اصیل ترین نژادهای قرقاول به شمار می رود. این ماکیان بومی مناطق جنگلی و کوهستانی شرق اروپا و کشور ترکیه می باشند.

 

قرقاول گردن حلقه ای – قرقاول رینگ نک Ring necked Pheasant

قرقاول گردن حلقه ای – قرقاول رینگ نک
Ring necked Pheasant

 

به خاطر حفاظت خوب قرنها است قرقاول گردن حلقه ای ، در زیستگاه طبیعی خود به خصوص کشور ترکیه زندگی می کند و از جمعیت خوبی برخوردار است ، همچنین قرقاول گردن حلقه ای برای مصارف خوراکی ، به خصوص در کشورهای توسعه یافته به صورت صنعتی پرورش داده می شود از این رو از پر شمارترین ، رایج ترین و شناخته شده ترین نژادهای قرقاول است ، به خاطر همین به آنها قرقاول معمولی نیز گفته می شود.

 

قرقاول گردن حلقه ای – قرقاول رینگ نک Ring necked Pheasant

قرقاول گردن حلقه ای – قرقاول آمریکایی
Ring necked Pheasant

 

مشخصات ظاهری:

جنس نر قرقاول گردن حلقه ای به رنگ قهوه ای و طلایی همراه با لکه هایی به رنگ سیاه است. گردن مایل به بنفش می باشد. وجه تمایز این نژاد با دیگر نژادهای قرقاول وجود طوق گردنی به رنگ سفید است که آن را از دیگر قرقاولها متمایز می کند. اطراف چشم و گوشواره به رنگ سرخ است. جنس ماده کوچکتر از جنس نر و نسبت به نوع نر از تنوع رنگ و جلای کمتری برخوردار است و بیشتر خاکی رنگ همراه با لکه های قهوه ای می باشد.

 

تاریخچه: لینه سال سال ۱۷۵۸ میلادی.

 

قرقاول گردن حلقه ای – قرقاول رینگ نک Ring necked Pheasant

جفت قرقاول گردن حلقه ای

 

قرقاول گردن حلقه ای – قرقاول رینگ نک Ring necked Pheasant

قرقاول ماده

 

محل نگهداری:

هر چه فضای مکان نگهداری از قرقاولها وسیع تر باشد برای حفظ سلامت ، فعالیت زیستی و زاد و ولد بهتر است ، به طور کلی جهت نگهداری یک جفت قرقاول گردن حلقه ای به فضایی بالغ بر ۱۰ متر مربع نیاز است.

 

در محل نگهداری باید از پوشش و بستر مناسب به عنوان عایق رطوبت ، سرما و حفظ سلامت پای این ماکیان استفاده کرد. جنس بستر می تواند از موادی مانند: کاه و کلش ، خاک دستی ، شن و ماسه ، علوفه ، سبوس و… باشد.

 

نکته مهم:

در صورتی که فضای محل نگهداری کوچک می باشد حتماً ارتفاع محل نگهداری باید در حدود ۱/۵ متر در نظر گرفته شود تا از پرواز بی مورد پرنده و در نتیجه برخورد با دیواره های محل نگهداری و آسیب دیدگی و شکستگی پرهای پرنده جلوگیری شود.

 

 

تغذیه :

در زیستگاه اصلی این ماکیان از موادی مانند: سبزیجات و میوه ها ، دانه یاهان و حشرات تغذیه می کند ، در اسارت نیز در تغذیه این قرقاول می توان از موادی مانند: دانه صنعتی ماکیان(ذرت خورد شده و…) پلیت های آماده قرقاول ، کنسانتره ، دانه غلات ، دانه پارس و سبزیجات تازه استفاده کرد.

 

 

سن بلوغ :

در یک سالگی می باشد.

 

تولید مثل:

در محیط طبیعی و فضای باز با شروع بهار اقدام به جفت یابی می کتد ، در اسارت و فضای بسته با شرایط زیستی مناسب در طول سال امکان زاد و ولد وجود دارد.

تعداد تخم های گذاشته شده در طول یک سال:

تعداد تخمگذاری در طول سال ۶۰ الی ۹۰ تخم می باشد.

زمان تولد جوجه ها:

زمان تولد جوجه ها از تخمها در حدود ۲۴ روز بعد از خوابیدن جنس ماده بر روی تخمها است.

 

قرقاول گردن حلقه ای – قرقاول رینگ نک Ring necked Pheasant

جوجه قرقاول

 

 

منبع بعضی مطالب: ویکی پدیا.

گردآوری و تنظیم: پرنده جنگل

JUNGLEBIRD.IR

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=2515

 

نظر شما در مورد قرقاول گردن حلقه ای چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد آنها دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.