قرقاول نژاد طلایی – قرقاول چینی (Golden Pheasant)

Golden Pheasant

قرقاول نژاد طلایی(چینی)

Golden Pheasant

قرقاول طلایی(Golden Pheasant) بومی مناطق جنوب شرق آسیا و کشور چین می باشد ، از اینرو این نژاد قرقاول را قرقاول جنوب شرق آسیا نیز می نامند. در بین مردم چین این ماکیان با نام مرغ طلایی شهرت دارند. نام علمی قرقاول نژاد طلایی چینی (Chrysolophuspictus) است. قرقاول طلایی بین عموم مردم با نام قرقاول بلژیکی نیز شهرت دارد.

 

Golden Pheasant

Golden Pheasant

 

 

 

 

 

 

 

خصوصیات ظاهری:

طول بدن جنس نر قرقاول طلایی بین ۹۰ الی ۱۰۰ سانتیمتر بوده ، معمولاً در این نوع ماکیان طول دم دو سوم از طول بدن نر را تشکیل میدهد. نرها به رنگ سرخ بلوطی گردن به رنگ نارنجی و واجد تاج به رنگ زرد طلای می باشد. در جنس نر  این ماکیان جهش رنگی زیادی وجود دارد. رنگ بدن در جنس ماده به رنگ خاکستری بوده و در دو جنس نر و ماده رنگ پا و منقار به رنگ زرد است.

 

فصل جفت یابی در محیط طبیعی اواسط فروردین و اردیبهشت ماه است. سن بلوغ ۱ الی ۲ سالگی می باشد و تعداد تخمگذاری در هر کلاج و دوره ۸ الی ۱۲ عدد می باشد. مدت در آمدن جوجه ها از تخم ۲۲ الی ۲۳ روز بعد از خوابیدن ماده بر روی تخمها می باشد.

 

پرنده ای مقاوم بوده و به راحتی قابل تکثیر می باشد از اینرو بهترین گذینه برای افراد مبتدی است.

 

 

زیستگاه طبیعی:

زیستاه طبیعی آنها مناطق کوهستانی غرب و مرکز چین است.

 

Golden Pheasant

Golden Pheasant

 

محل نگهداری:

جهت نگهداری از قرقاول طلایی نیاز به فضای محصور و پوشیده با بستری پوشیده شده از شن و یا خاک دستی ، کاه و کلش و غیره ، به ابعاد حد اعقل ۱۰ متر مربع می باشد. همچنین بهتر است در صورتی که فضای نگهداری محدود و کمتر از ابعاد ذکر شده است ، سقف محل نگهداری ۱/۵ متر در نظر گرفته شود تا از جست و خیز ، پرزدن و پرواز پرنده و برخورد با دیواره های محل نگهداری و آسیب دیدن پرهای پرنده جلوگیری شود.

نکته: حتماً از بستر مناسب و طبیعی در محل نگهداری قرقاول ها استفاده شود زیرا پاهای این ماکیان بسیار حساس است.

 

 Golden Pheasant

Golden Pheasant

 

 

 

 

 

 

 

 

تغذیه:

در محیط طبیعی قرقاول طلایی چینی از انواع دانه ها و حشرات و میوه های تازه و سبزیجات تغذیه می کند در اسارت نیز می توان از انواع دانه ها و غلات ، دانه صنعتی و ذرت خورد شده و پلیت مخصوص قرقاول و کنسانتره بهره برد.

 

منبع بعضی مطالب: ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=2427

 

نظر شما در مورد قرقاول طلایی چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد این نوع ماکیان دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.