لمور(Lemur)

Lemur

لمور

Lemur

لمور حیوانی نادر و در معرض انقراض می باشد و فقط بومی جنگلهای ماداگاسکار ، جزیره ای در سواحل آفریقا می باشد. کلمه لمور به معنی شبح و روح است. لمورها  حیواناتی شب فعال اند که بیشتر عمر خود را بر روی درختان زندگی می کنند.

 

 

لمورها دارای گونه و انواع مختلفی می باشند ، کوچکترین گونه لمور ، لمور موشی است که در حدود ۱۵ سانتیمتر می باشد و بزرگترین گونه لمور در حدود ۶۰ سانتیمتر می باشد.

 

 

خصوصیات ظاهری:

به طور کلی از لحاظ ظاهری لمورها واجد دمی بلند و دستانی کشیده و بلند هستند. حیوان لمور بسیار شبیه میمون سانان است ، از این رو به آنها لقب میمون ماداگاسکار داده اند ، ولی از خانواده ای جداگانه از میمونها محصوب می شود.

لمور مانند میمونها و انسانها از گروه حیوانات نخستین به شمار می رود.

 

 R-09-06-87-p24-2

 

 

Standing-Ring-Tailed-Lemur,-Berenty-Reserve,-Madagascar-p_6878

 

تغذیه:

لمورها حیوانات همه چیز خاری هستند ، غذای اصلی لمورها ، میوه ، شکوفه ، برگ درختان تشکیل می دهد و گاهی هم از حشرات ، کرم و لارو و عنکبوتها تغذیه می کنند.

 

 

لمور ایندری: 

یکی از نایاب ترین گونه لمورها گونه لمور ایندری می باشد ، اندازه این نوع گاهی به ۱/۳ هم می رسد. این گونه لمور دمی کوتاهی دارد ، لمور ایندری عجیب ترین نوع لمور می باشد و بر خلاف دیگر لمورها روز فعال است و در طول روز به فعالیت و تغذیه می پردازد.

 

 

 لمور آی آی:

نوع دیگر از خانواده لمورها  ، لمور آی آی است. این گونه لمور شب فعال بوده و جثه ای کوچک ، چشم هایی درشت و گوشهای بزرگی دارد و واجد یک انگشت بزرگ در هر دست خود است که از ان برای تغذیه ، شکار حشرات ، کرمها و سوسک هایی که در زیر پوست درختان زندگی می کنند ، استفاده می کند.

 

 

لمور کاتاس: 

گونه ای دیگر از خانواده لمورها ، لمور کاتاس است. این گونه لمور فقط در جنگلهای ماداگاسکار یافت می شود. این جانور بسیار پرتحرک ، فعال و بازیگوش است ، از لحاظ ظاهری شبیه به روبا و گربه است ، واجد دمی بلند و حلقه ای می باشد.

 

لمور کاتاس به صورت دسته های ۶ تا ۱۲ تایی در طبیعت زندگی می کنند. این گونه لمور کم صدا تولید می کند و در مواقع بروز خطر جیغ می کشد و صدایی شبیه به گربه از خود تولید می کند. گفته می شود این نوع لمورها می توانند بیش از ۲۸ صدای مختلف از خود تولید کنند.

 

 

لمور دم حلقه ای:

لمورهای دم حلقه ای ٬ دارای رنگ قهوه ای مایل به خاکستری در پشت و قهوه ای روشن در روی شکمشان هستند و نشانه ای مشکی رنگ در اطراف چشمها و بینی شان دارند. گر چه ٬ مشخص ترین ویژگی آنها٬ دم بلند٬ پرپشت و حلقه ای شکلی به رنگ سیاه و سفید است که دلیل نامگذاری آنها به شمار می رود.

 

لمورهای دم حلقه ای ٬ به صورت گروهی و در دسته های حداقل ۲۰ تایی زندگی می کنند. این جانوران اجتماعی٬ در کف دستهایشان غده هایی دارند که بوی به خصوص و مشخصی را تراوش و پراکنده می کند ، نرها این ماده ی معطر را به درخت ها می مالند تا قلمروشان را مشخص کنند و در زمان نزاع نیز ٬ دمهایشان را به آن آغشته کرده ٬ در بالای سر خود حرکت می دهند تا حریف را بترسانند.

 

اگر چه آنها نیز مانند سایر گونه لمورها٬ برای رفتن از جایی به جای دیگر ٬ در بین شاخه های درختها٬ جست و خیز می کنند ، اما لمورهای دم حلقه ای ٬ اقلب در حالی که دمهای خود را بالا نگاه داشته اند ، به راه رفتن بر روی زمین می پردازند. به علاوه بر خلاف سایر لمورها که شب ها فعال هستند ، آنها بخش زیادی از فعالیت های خود را در زمان صبح و عصر انجام می دهند.

 

لمور دم حلقه ای هنگام زمستان ، علاقه ی فرآوانی به نشستن در مقابل نور خورشید و گرفتن حمام آفتاب دارند. غذای اصلی لمورهای دم حلقه ای میوه ها ٬ برگ ها ، گلها و گیاهان هستند و به ندرت ٬ از حشرات و آفتاب پرست ها نیز تغذیه می کنند.

 

ماده ها در این گونه بر نرها مسلط هستند و اغلب آنها را از محلی که در آن جا غذا می خورند٬ می رانند.

 

لمورهای دم حلقه ای٬ در جنگلها و مناطق پر درخت نزدیک رودخانه ها ، در جنوب جزیره ی ماداگاسکار یافت می شوند. آنها حیوانات بومی و خاص ماداگاسکار هستند.

 

 

لمورهای زیادی در جزیره ی ماداگاسکار وجود دارند٬ گر چه ، جمعیت آنها به خاطر قطع درختان جنگلی ٬ چرای احشام و دلایل دیگر ٬ کاهش یافته است. تخمین زده می شود که جمعیت آنها به کمتر از ۱۰۰۰۰۰ راس کاهش یافته باشد.

 

  

در میان لمورهای ماداگاسکار قانون عجیبی وجود دارد ، در دسته لمورهای ماداگاسکار ماده های بزرگ سر دسته و رایس گله لمورها می شوند.

وقتی لمورها به صورت دسته ای و گله حرکت می‌کنند ، دمهای راه ‌راه آنها ، که شبیه علامت تعجب است ، به طرف بالا قرار می‌گیرد. این دم زیبا ، بیش از هر چیز به حفظ تعادل حیوان در بالا رفتن از درخت کمک می‌کند. مثلاً هنگام پریدن از یک درخت به درخت دیگر، دم بلند حیوان است که مسیر پرواز را تعیین و هدایت می‌کند.

  

 

زاد و ولد:

فصل بارداری و زاد و ولد لمورها در تابستان و اواخر آن ، ماه شهریور می باشد. هر لمور ماده سالی یک بار باردار می شود و در هر دوره فقط یک نوزاد به دنیا می آورند. نوزادان لمور بعد از تولد تاسه روز به مادر خود می چسبند و بعد از چند روزی که کمی بزرگتر شدند به پشت مادر خود می روند و در حدود سه ماه مادر از بچه لمور حمایت و سرپرستی می کند.

 R-09-06-87-p24-1

 

منبع بعضی مطالب: ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=1822

 

 

نظر شما در مورد لمورها چیست؟ آیا اطلاعاتی در مورد آنها دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.