مرغ و خروس نژاد مرندی(marandi)

مرغ و خروس نژاد مرندی

marandi

 

مرغ و خروس نژاد مرندی جزء دسته مرغ های آسیایی و از بهترین و شناخته شده ترین نژاد مرغ بومی کشور ایران به شمار می رود. این نژاد توانسته خود را به خوبی با اقلیم سرد کوهستانی نواحی شمال غربی کشور، منطقه آذربایجان و به خصوص منطقه مرند وقف دهد، به طوری که حتی رنگ پوشش پرهای بدن که به رنگ سیاه است، خود نوعی انطباق با شرایط آب و هوایی سرد و سخت آن منطقه است، زیرا رنگ سیاه نسبتاً نور خورشید را بیشتر جذب و گرما را کمتر از دست میدهد.

 

 

مرغ و خروس مرندی نژادی دو منظوره است. این نژاد از لحاظ تولید گوشت و همچنین از لحاظ تولید تخم مرغ از بهترین نژادهای تخمگذار به شمار می رود از اینرو بین مردم آذربایجان و دیگر نواحی بسیار محبوب است. همچنین از قابلیت های این نژاد می توان به نیاز به غذای کم و تحمل بالای سرما اشاره کرد.

 

مرغ نژاد مرندی

مرغ نژاد مرندی

این نژاد مرغ و خروس در منطقه مرند از قدمت طولانی برخوردار است و بنا به اعتقاد بعضی از محققین با نژاد ارولوف روسی در قرابت است هر چند به نظر می رسد اثباط این موضوع مشکل باشد.

 

نژاد مرغ و خروس مرندی از لحاظ شکل ظاهری و وجود پر در نواهی پا و ساق پا و ریش زیبا به عنوان مرغ و خروس زینتی بین ایرانی ها محبوبیت زیادی دارد و متاسفانه امروزه به علت بی توجهی، آمیختگی این نژاد با دیگر نژادها، عدم برنامه اصلاح نژاد صحیح و حفظ این نژاد، مرغان مرندی درحال انقراض بوده و تعداد کمی از نوع اصیل آن درنواحی مرند و یا در دست دوستداران مرغ مرندی موجود است.

 

نژاد مرغ مرندی

نژاد مرغ مرندی

 

خصوصیات نژاد مرغ مرندی عبارتنداز:

 نژاد مرغ و خروس مرندی دارای جثه متوسط می باشد. وزن خروس های مرندی بالغ در حدود ۵/۲ تا ۳ کیلو گرم و مرغ های مرندی بالغ در حدود ۲ تا ۲/۲ کیلوگرم می باشد. پوشش پرها به رنگ سیاه یکدست، منقار سیاه یا خاکستری، لاله گوش(گوشواره) به رنگ سفید، تاج ساده و به صورت افراشته و به رنگ قرمز است. ریش متوسط، ساق پا پوشیده از پر و جهت پرها به سمت جلو می باشد. پاها دارای چهار انگشت است.

 

خروس نژاد مرندی

خروس نژاد مرندی

 

نژاد مرغ مرندی

نژاد مرغ مرندی

 

 

متاسفانه اطلاعات کمی درمورد مرغ مرندی، همچون دیگر نژادهای مرغ بومی ایران موجود است، تنها معدود محققین و کارشناسان دلسوز، دوستدار اقدام به جمع آوری اطلاعات و همچنین اصلاح این نژاد پرداخته اند.

 

البته در سالهای اخیر بعضی از پرورشدهندان توانسته اند جهش های رنگی مختلفی مانند مرغ و خروس مرندی سفید و… از این نژاد به وجود آورند.

 

نژاد مرندی سفید

خروس نژاد مرندی سفید

 

مرغ نژاد مرندی سفید

مرغ نژاد مرندی سفید

 

جوجه نژاد مرندی سفید

جوجه نژاد مرندی سفید

 

 

با تشکر از معدود محققین در بخش کشاورزی و علوم دامی که سعی بر اصلاح نژاد و تکثیر و احیاء نژاد مرندی دارند ، امید است که این نژاد از فرطه فراموشی نجات پیدا کرده و از خطر انقراض رهایی یابد.

 

تخم مرغ نژاد مرندی

تخم مرغ نژاد مرندی

 

جوجه نژاد مرندی

جوجه نژاد مرندی

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیا ، یادداشت ارسالی آقای انصاری و بهنام آقاجانی از محققین نژاد مرندی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس این مطلب:  junglebird.ir/?p=253

 

 

نظر شما در مورد مرغ و خروس مرندی چیست؟ آیا تجربه و یا اطلاعاتی در مورد این نژاد دارید؟

 

اشتراک گذاری...

18 Responses to مرغ و خروس نژاد مرندی(marandi)

 1. قدیر گفت:

  من دوس دارم یک جفت مرغ اصیل مرندی داشته باشم بهتره از این مرغ و خروسهای خارجی هست ولی من تو استان گلستانم وتا مرند راهی دور…

  • محسن چراغی گفت:

   باسلام
   چراغی هستم در شهر زنجان پرورش دهنده مرغ خروس مرندی اصیل سیاه سفید چیل
   کانال محصولات ۰۹۱۹۱۴۱۳۰۳۲ تلگرام منتظرتون هستم
   Irantoyor@
   هر ماه ۳۰۰ قطعه موجود میباشد
   ۰۹۱۹۱۴۱۳۰۳۲محسن چراغی

 2. علی گفت:

  جوجه مرندی در دو رنگ سیاه و سفید خریدارم (مازندران
  )

 3. علی گفت:

  البته اصیل
  🙄

 4. فريدون بامدادي گفت:

  البته مرغ نژاد مرندی را به جهت جثه نسبتا کوچک نسبت به سایر مرغهای بومی نمی توان ز نظر تولید گوشت برتر دانست ولی از بابت میزان تخم و سایر خصوصیات واقعا عالی است (نظر و تجربه شخصی بنده )
  بامدادی

  • junglebird گفت:

   بله درست می فرمایید مرغ مرندی نژاد دو منظوره ای است و این از ویژگیهای نژادهای دو منظوره است که به طور نسبی از تولید گوشت و تخم خوبی برخوردار هستند.

 5. رضا گفت:

  با سلام. من چطور میتونم چند تا مرغ یا جوحه نژاد مرندی رو خریداری کنم . ضمنا بنده در ساوه استان مرکزی زندگی میکنم با تشکر

  • سلام
   بنده فروش ندارم اما تو همین سایت و در قسمت تماس با ما شماره تماس اقای بامدادی هست شاید مرندی برای فروش داشته باشند.

 6. مسعود رستخیز گفت:

  سلام. سابقه اطلاعات من راجب مرغ مرندی به۲۰سال پیش میرسه چند تا مرغ یا جوحه نژاد مرندی سفیدجهت اصلاح نژادمی خوام جهت خریدراهنمایی کنید.باتشکر

  • دوست عزیز متاسفانه کسی را نمیشناسم در حال حاضر که به صورت تخصصی رو مرندی کار کرده باش ولی چند سال قبل فردی به نام کیا انصاری و اقاجانی میشناختم که روی نژاد مرندی تخصصی کار میکردند ولی در حال حاضر شماره تماسی از انها ندارم.

 7. علیرضا موسوی گفت:

  سلام
  میخواستم ببینم قیمت مرغ وجوجه مرندی چقدر است
  ممنون

 8. اقاجانی گفت:

  من آقاجانی هستم هر کی خواست تخم مرغ مرندی اصیل می تونم تقدیم کنم
  ۰۹۱۴۴۱۴۱۱۰۴

 9. فريدون بامدادي گفت:

  با سلام من بامدادی هستم و مرغ و جوجه مرندی را جمع کردم لطفا پیام مرا از این صفحه حذف فرمایید تا تماس نگیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.