مرغ و خروس نژاد گردن لخت(Naked neck chicken)

مرغ و خروس نژاد گردن لخت

Naked neck chicken

منشا نژاد مرغ و خروس گردن لخت به کشور مجارستان باز می گردد، این نژاد ماکیان بعدها در کشور آلمان تکامل و توسعه یافتند.

مرغ های گردن لخت فاقد پر در نواحی بیشتر گردن هستند، تقریباً شاید ۳/۲ گردن فاقد پر است، نام وی هم از این خصوصیت نادر(گردن فاقد پر)، بین مرغ و خروسهای نژادهای دیگر گرفته شده است.

 

 

گفته می شود علت لخت بودن گردن در این نژاد مرغ و خروس عدم وجود ژن قالب (feathering) می باشد.

خصوصیت ظاهری منحصر به فرد مرغ و خروس نژاد گردن لخت باعث شده تا حتی به عنوان مرغ زینتی، مرغی با ظاهر خاص مورد توجه و پرورش قرار گیرد.

 

مرغ و خروس های گردن لخت(گردن بی مو) به علت مقاومت در برابر بیماری و شرایط آب و هوایی نامناسب، به خصوص گرمای شدید مورد توجه کشاورزان و روستاییان به خصوص در نواحی گرمسیری کره زمین قرار گرفته است.

 

نژاد گردن لخت

مرغ و خروس گردن لخت

 

گردن بی موها در کشور ایران به خصوص نواحی شمال ایران و استانهای گیلان و مازندران، به خاطر مقاوم بودن نسبت به آب و هوای شرجی و بارانی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، به طوری که مرغ های گردن بی مو برای تمام اهالی مناطق شمال کشور، ماکیان خانگی شناخته شده می باشند.

 

نژاد گردن لخت

مرغ گردن طاس

 

این مرغان ماکی گردن بی مو از لحاط تولید تخم و گوشت توجیه اقتصادی ندارند ولی بیشتر به خاطر خصوصیات جسمی و مقاومت در برابر بیماری و شرایط آب و هوایی سخت، رطوبت بالا مورد اغبال هستند.

 

از لحاط خصوصیات ظاهری مرغ و خروس های گردن لخت جز دسته مرغ و خروس های سنگین وزن قرار می گیرند.

 

وزن در خروسهای گردن لخت (۳/۲۰۰ تا۳/۵۰۰ ) کیلوگرم و مرغهای گردن لخت از (۵۰۰/۲ تا۲۰۰/۳) کیلوگرم می باشد، این ماکیان گردن لخت دارای پاها، بالها و سینه کشیده هستند، مرغ های گردن لخت در انواع  گردن لخت فری، گردن لخت کاکلی، گردن لخت ابریشمی(گردن لخت بلژیکی) و… و در رنگهای سفید، سیاه، قهوه ای، گل باقالی، قرمز، کرم، زردو… موجود هستند.

 

 

 

محل نگهداری:

بهترین نوع کف پوش، بستر پوشیده شده از خاک و ماسه یا کاه و کلش بوده همچنین  به علت جثه بزرگ حداعقل فضا برای نگهداری یک جفت مرغ و خروس گردن لخت، ۱۰ متر مربع به بالا می باشد، که برای حفظ سلامتی و همچنین فعالیت تولید مثل الزامی است.

 

نژاد گردن لخت

مرغ و خروسهای گردن لخت

 

تغذیه:

در تغذیه مرغ و خروس نژاد گردن لخت، همچون دیگر نژادها و گونه های ماکیان می توان از انواع دانه غلات به خصوص دان صنعتی مرغداری(ذرت خورد شده به همراه دیگر مکمل های غذایی) و کنسانتره وسبزجات تازه بهره مند شد.

 

 

سن بلوغ:

در حدود۶ماهگی.

تعداد تخمگذاری:

در حدود ۱۱۰ تخم درسال.

 

 

منبع بعضی از مطالب: ویکی پدیا.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس این مطلب: junglebird.ir/?p=215

 

نظر شما در مورد نژاد مرغ و خروس گردن لخت چیست، آیا تجربه و یا اطلاعاتی در این باره دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.