معرفی انواع نژادهای خوکچه هندی – گینه پیگ(Guinea pig)

satin-peruvian-guinea-pig

معرفی انواع نژادهای خوکچه هندی-گینه پیگ

Guinea pig

 گینه پیک(Guinea pig) ، خوکچه هندی در طبیعت در حدود ۱۸ گونه و نژاد مختلف می باشد ، هر چند که امروزه گونه های کمی از خوکچه هندی در محیط و زیستگاه طبیعی خود آمریکای جنوبی به صورت وحشی یافت می شوند. در این مطلب به معرفی نژادهای مختلف خوکچه هندی می پردازیم

 

 

 ۱٫خوکچه هندی آمریکایی – موصاف (American)

خوکچه هندی آمریکایی(موصاف) متداول ترین گونه و نژاد خوکچه هندی می باشد این نژاد را با نام کیوی آمریکایی(English Cavy) و خوکچه هندی موصاف(کوتاه) نیز شهرت دارد. بدن این نژاد از خوکچه هندی پوشیده شده از موهای نرم ، کوتاه و صاف است ، موهای آنها کاملاً بر روی بدن خوابیده می باشد. این نژاد محبوب ترین نژاد در بین انواع خوکچه هندی است. خوکچه هندی موصاف بیشترین تعداد و جمعیت در جهان را تشکیل می دهد.

 

همچنین نژاد آمریکایی ساتن(Satin American) توسط اتحادیه تکثیر کنندگان خوکچه در آمریکا (ACBA) مورد تایید قرار گرفته است. ساتن به معنی براقی و درخشندگی مو است. خوکچه هندی (Satin American) موصاف پوششی بسیار درخشان و براق دارد.

 خوکچه هندی آمریکایی (American)

خوکچه هندی آمریکایی (American)

 

 

 ۲٫ خوکچه هندی حبشه ای – آبسینیان(Abyssinian Guinea Pig)

نژاد خوکچه هندی حبشه ای ، دارای ظاهری بسیار مشخص است و به آسانی از سایر نژادهای خوکچه هندی قابل تشخیص است. خوکچه هندی حبشه ای(آبسینیان) دارای بدنی پوشیده از موهایی با پیچش ها و موج های خاصی می باشد ، که آنها را «روزت» (rosettes) می نامند. موهای این نژاد از خوکچه هندی بسیار متراکم و نسبتاً زبر است ، موهای بدن خوکچه هندی حبشه ای از چند نقطه مشخص به سمت بیرون، پیچ خوردگی و موج دارد و یک سری از روزت ها را بر روی بدن این گونه خوکچه هندی تشکیل می دهد.

 

خوکچه های هندی حبشه ای که جهت نمایش در نمایشگاه های بین المللی پرورش داده می شوند ، باید دارای استاندارد خاصی باشند که عبارتند از: حداقل واجد ۸ عدد پیچش ، موج و روزت باشند که به طور متقارن در دو سمت بدن قرار داشته باشد. این نژاد از خوکچه های هندی ، همیشه تا حدی ژولیده به نظر می رسند.

 

همچنین نژاد خوکچه هندی حبشه ای ساتن(Satin Abyssinian) توسط اتحادیه تکثیرکنندگان و پرورش دهندگان خوکچه هندی در آمریکا (ACBA) مورد تایید قرار گرفته است.

خوکچه هندی حبشه ای (Abyssinian Guinea Pig)

خوکچه هندی حبشه ای (Abyssinian Guinea Pig)

 

 

 ۳٫ خوکچه هندی پرویی (Peruvian Guinea Pig)

خوکچه هندی نژاد پرویی با بدنی پوشیده شده از موهای ، نرم و صاف است موهای بدن در قسمت تاج و بالای سر تا چند اینچ رشد می کند. موها معمولاً از قسمت مرکز بدن به سمت پایین آویزان شده و از قسمتی دیگر به سمت جلویی بدن سرازیر و خوابیده می شود به طوری از قسمت سر و کله خوکچه هندی آویزان می شود.

 

در نژاد خوکچه هندی پرویی به علت وجود موهای بلند بدن که همواره در طول زندگی این گونه از خوکچه های هندی به رشد خود ادامه می دهد ، نیاز به تیمار ، رسیدگی و بورس زدن به طور مداوم را دارد تا از پیچ خوردی و گره خوردن موهای بدن جلویری شود.

 

در این نژاد بسیاری از صاحبان این خوکچه های هندی ، موهای حیوان خود را کوتاه نگه می دارند تا نگهداری از آن ساده تر شود. همچنین همواره بستر و محل نگهداری آنها باید تمیز نگهداشته شود و به طور منظم شستشو شود تا از آلوده شدن موهای بدن به فضولات حیوان و خوراک باقی مانده جلوگیری شود.

 

جهت تکثیر خوکچه هندی پرویی و نژادهای موبلند دیگر بهتر است موها کوتاه نگهداشته شوند تا از صرف مواد مغذی بدن برای رشد موها حیوان جلوگیری شود همچنین این امر باروری را در خوکچه های هندی بیشتر می کند.

 

در خوکچه های هندی پرویی که برای نمایش و مسابقات اصالت و زیبایی نگهداری می شوند از شانه های مخصوص تیمار و شانه زدن به منظور جلوگیری از گره خوردن موها و گل سر برای جمع و تمیز نگه داشتن موهای بلند استفاده می شود.

اتحادیه تکثیرکنندگان خوکچه در آمریکا (ACBA) نژاد پرویی ساتن(Peruvian Satin) را نیز مورد تایید قرار داده است.

 خوکچه هندی پرویی (Peruvian Guinea Pig)

خوکچه هندی پرویی (Peruvian Guinea Pig)

 

 

 ۴٫ خوکچه هندی نژاد سیلکی – ابریشمی(Silkie Guinea Pig)

خوکچه هندی نژاد ابریشمی را با نام شلتی(Sheltie) نیز شهرت دارند. این نژاد از خوکچه های هندی واجد موهایی بسیار نرم و بلند و ابریشمی می باشند. تفاوت ظاهری بین نژاد پرویی و نژاد سیلکی در این است که در نژاد سیلکی یا ابریشمی موهای بسیار بلند و به سمت عقب رشده می کند و در مقابل صورت قرار نمی گیرد ولی در نژاد پرویی موهای پوشش بدن از عقب به سمت جلو رشد می کنند و از رشد کمتری برخوردار هستند.

 

همچنین خوکچه هندی ابریشمی به علت نوع پوشش بسیار بلندی که دارد که بین خوکچه های هندی بلندترین موها به حساب می آید نیاز به تیمار و آراستن زیادی دارد. در این نژاد در صورت دست زدن زیاد به موهای حیوان و بغل کردن زیاد امکان ریزش مو وجود دارد.

 

همچنین نژاد ابریشمی – سیلکی ساتن(Silkie Satin) نیز توسط انجمن پرورش دهندگان خوکچه هندی آمریکا (ACBA) تایید شده است.

خوکچه هندی سیلکی (ابریشمی) (Silkie Guinea Pig)

خوکچه هندی سیلکی (ابریشمی) (Silkie Guinea Pig)

 

 

 ۵٫ خوکچه هندی تاجدار – کاکل دار(The Crested Guinea Pig)

خوکچه هندی تاجدار با بدنی پوشیده شده از موهای صاف و کوتاه است که فقط یک تاج ، پیچ خوردگی و روزت بر روی سر می باشد.

 

دو نوع از خوکچه هندی کاکل دار وجود دارند :

  1. خوکچه هندی کاکل دار کاکل سفید(White Crested Guinea Pig) که با نام خوکچه کاکل دار آمریکایی نیز شناخته می شود. این نوع از خوکچه های هندی دارای کاکلی به رنگ سفید هستند که در تضاد رنگ با سایر نقاط بدن قرار دارد زیرا در سایر قسمت های بدن، نقطه سفید رنگی یافت نمی شود.

 

  1. خوکچه هندی کاکل دار معمولی (self crested guinea pig) که با نام خوکچه کاکل دار انگلیسی نیز شناخته میشود. این نوع از خوکچه های کاکل دار، دارای یک کاکل همرنگ با سایر قسمت های بدن خود هستند.
خوکچه هندی کاکل دار (The Crested Guinea Pig)

خوکچه هندی کاکل دار (The Crested Guinea Pig)

 

 

 ۶٫ خوکچه هندی نژاد تدی(Teddy Guinea Pig)

خوکچه هندی تدی با بدنی پوشیده شده از موهای متراکم است به طوری که به مانند علفزاری به نظر می رسد. این خصوصیت ، باعث شده که ظاهری بسیار جالب به آن دهد.

خوکچه هندی تدی (Teddy Guinea Pig)

خوکچه هندی تدی (Teddy Guinea Pig)

 

 

 ۷٫ خوکچه هندی نژاد تکسل(Texel Guinea Pig)

این خوکچه ها که ظاهری بسیار عجیب و مشخص دارند دارای موهایی بلند ، مجعد و موجدار هستند. این نژاد نیاز به رسیدگی و آراستن زیادی دارد تا از گره خوردن موها جلوگیری شود.

 ۷٫ خوکچه هندی تکسل (Texel Guinea Pig)

 

 

 ۸٫ خوکچه هندی نژاد کورونت(Coronet Guinea Pig)

خوکچه هندی کورونت از گونه های خوکچه هندی به شمار می رود که دارای موهای بلند است که فقط یک روزت دقیقا در مرکز سر خود دارد. خوکچه هندی نژاد کورونت به علت نوعه پوشش بدن به آراستن و رسیدگی زیادی نیاز دارد.

خوکچه هندی کورونت (Coronet Guinea Pig)

 

 

 

برخی نژادهای دیگر که توسط انجمن جهانی پرورش دهندگان خوکچه هندی آمریکا(ACBA) تایید نشده اند و به رسمیت شناخته نشده اند عبارتند از:

 ۹٫ خوکچه هندی نژاد مرینو(Merino)

خوکچه هندی مرینو واجد پوشش بدنی با موهای بلند و یک روزت و تاج و کاکل بر روی سر می باشد.

 

 

 ۱۰٫ خوکچه هندی نژاد آلپاکا(Alpaca)

در گونه خوکچه هندی آلپاکا موهای بلند بلند و قوس دار است و به سمت جلوی بدن و سر کشیده شده است.

 

 

 ۱۱٫ خوکچه هندی نژاد بالدوین(Baldwin Guinea Pig)

خوکچه هندی بالدوین کاملاً تاس و بی مو است. البته ممکن است این نژاد با کمی مو متولد شود اما با رسیدن به سن بلوغ ، این موها نیز به تدریج محو می شوند.

 

 

 ۱۲٫ خوکچه هندی نژاد پوستی(Skinny Pigs)

خوکچه هندی گونه پوستی که بدون مو و تاس می باشد ، اما گاهی در برخی از نقاط بدن مانند صورت و پنجه های آنها ممکن است اندکی مو مشاهده شود.

خوکچه هندی نژاد پوستی(Skinny Pigs)

خوکچه هندی نژاد پوستی(Skinny Pigs)

 

منبع بعضی مطالب:

 exoticpets.about.com

 

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=2451

 

نظر شما در مورد خوکچه هندی(گینه پیگ) چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای درباره آنها دارید؟

اشتراک گذاری...

2 Responses to معرفی انواع نژادهای خوکچه هندی – گینه پیگ(Guinea pig)

  1. سفارش آنلاین گل در تهران گفت:

    عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

  2. خرید فالوور اینستاگرام گفت:

    سلام.وبسایت زیبایی دارید.دست گلتون درد نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.