میمون نژاد پیگمی مارماست(pygmymamoset)

pygmymamoset

میمون پیگمی مارماست

pygmymamoset

این گونه میومنها از لحاظ جثه و اندازه بسیار کوچک می باشند از اینرو به آنها لقب “بند انگشتی” داده اند و نام اصلی آن میمون “پیگمی مارماست pygmymamoset” می باشد. گونه میمون پیگمی مارماست  نسبت به دیگر نژادهای میمون مارماست (بوزینه کوچک با دمی انبوه)، کوچکتر است. میمون های بند انگشتی نه تنها جزء کوچکترین گونه خانواده میمون سانان به شمار می رود، بلکه می توان گفت از کوچکترین گونه پستانداران نیز محسوب می شود.

 

 

اندازه این میمون کوچک در زمان بلوغ بین ۱۴ تا ۱۶ سانتیمتر است و وزن آنها به کمتر از ۱۵۰ گرم می رسد نوزاد آنها نیز در زمان بدو تولد بسیار کوچک می باشد، به درستی می توان به آنها لقب “میمون مینیاتوری” داد.

 

pygmymamoset

pygmymamoset میمون پیگمی مارماست یا بند انگشتی

 

البته گونه های دیگر مانند مارماست معمولی نسبتاً جثه بزرگتری و وزن بیشتری دارد.

 

commonmamosed

commonmamosed مارماست معمولی

 

از مشخصه های میمونهای مارموست جثه کوچک، داشتن پنجه بر روی دستان به جای ناخن، برخلاف دیگر نژادهای میون سانان که بر روی دستان خود واجد انگشتان دارای ناخن می باشند، است و دم بلند انبوه که با آن توانایی گرفتن اجسام را ندارند می باشد.

 

pygmymamoset

میمون مارماست, بندانگشتی pygmymamoset

 

پراکندگی:

میمون های بند انگشتی بومی مناطق جنوب قاره آمریکا (آمریکای لاتین) و جنگلهای انبوه آمازون و کشورهای بولیوی، برزیل، شیلی، پاراگوئه، اکوادور، کلمبیا می باشند.

آنها معمولاً در دسته های متشکل از ۳ تا حتی ۱۵ میمون بر روی درختان به فعالیت و تغذیه می پردازند.

 

در جنگلهای بارانی آمازون گونه های مختلفی از میمونها زیست می کنند که البته تعدادی از این گونه ها جثه کوچکی دارند، مانند میمون مارموست معمولی (commonmamosed)، یا مارموست گوش پنبه ای و…  البته نه به کوچکی و سایز میمونهای بند انگشتی(pygmymamoset)، ولی به دلیل همجواری محیط زیست گونه میمون بند انگشتی با دیگر گونه های میمونهای مارماست، باعث زاد و ولد و آمیزش گونه های مختلف مارماست با هم شده است به طوری که گونه های جدید دورگه از این میمون ها به وجود آمده است.

 

commonmamosed

commonmamosed مارماست گوش پنبه ای

 

متاسفانه به دلیل تخریب محیط زیست طبیعی میمونهای بند انگشتی، قطع بی رویه درختان و تخریب جنگلهای آمازون، همچنین شکار و سید بی رویه و قاچاق میمون بند انگشتی، بقای این گونه میمون کوچک در خطر انقراض می باشد و گونه ای کمیاب و نادر به شمار می رود.

 

pygmymamoset

پیگمی مارماستpygmymamoset

 

میمونهای بند انگشتی(پیگمی مارموست) در حالی که بسیار کوچک سایز هستند، بسیار بازیگوش، فعال، پرجنب و جوش و بسیار باهوش می باشند. جانورشناسان گونه میمون بند انگشتی را جزئی از خانواده “مارموست ها” و از دسته میمون های جدید (تازه کشف شده) تقسیم بندی می کنند.

 

pygmymamoset

پیگمی مارموست  pygmymamoset

 

تغذیه:

بخش اعظم غذای میمون مارماست را میوه جات و سبزی ها و حشرات تشکیل می دهد.

جثه کوچک و مینیاتوری میمون بند انگشتی، زیبایی، هوش بالا، دست آموز بودن و امکان نگهداری از آن در زندگی شهری به عنوان حیوان خانگی (پت)، باعث شده این میمون کوچک کمیاب در لیست حیوانات خانگی خاص قرار بگیرد، به طوری که سالانه تعداد زیادی از این میمون نادر به صورت قاچاق و غیر قانونی از کشور های آمریکای لاتین به سراسر جهان ارسال می شود. تعداد میمون های بند انگشتی بسیار کم است و حیوان کمیابی به شمار می روند، از اینرو میمون بند انگشتی با قیمتهای بالا و نجومی خرید و فروش می شود.

 

pygmymamoset

میمون مارماست  pygmymamoset

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیا انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب: junglebird.ir/?p=357

 

نظر شما در مورد میمون بند انگشتی(مارماست) چیست؟ آیا اطلاعاتی و یا تجربه ای در این باره دارید؟

اشتراک گذاری...

6 Responses to میمون نژاد پیگمی مارماست(pygmymamoset)

 1. amin گفت:

  marmoset darin vase forush?

 2. بازارچه گفت:

  از این حیوانات مینیاتوری کوچیک برای فروش نیست؟
  bazarche.net

 3. سامان گفت:

  وای اقا کسی از ایم میمونا نداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.