نکاتی در مورد تربیت گربه

cat

نکاتی در مورد تربیت گربه

 

نام و اسم گربه:

اولین و ابتدایی ترین مورد در تربیت گربه و یا اصولاً هر پت و یا حیوان خانگی دیگری این است که باید برای حیوان نامی برگذید ، حیوان نام داشته باشد و نام خود را بداند به طوری که هرگاه او را با نامش صدا کردید متوجه شود و عکس الاعمل نشان دهد ، این مورد برای ادامه تعلیم و تربیت و آموزش گربه ها الزامی است.

 

 

برای این کار یک اسم مناسب که تلفظ آسانی داشته باشد و تا حد امکان کوچک باشد انتخاب کنید ، مثل(آنی ، ملوس ، جسی و…) و در موقع غذا دادن به حیوان و هنگام بازی و… گربه خود را با نامش صدا کنید ، به زودی اسم خود را یاد می گیرد و از آن به بعد هرگاه وی را صدا کنید پاسخ می دهد.

 

cat

گربه  cat

 

رفتار تهاجمی در گربه ها:

گربه ها را باید از سنین تولگی(بچگی) و سنین پایین دستی کرد تا در بزرگسالی رفتار تهاجمی نداشته باشند.

به طور کلی گربه های خانگی از ابتدا درون خانواده و در ارتباط با افراد خانواده می باشند و عموماً مشکلی با نوازش و بغل کردن خود ندارند ، نسبت به انسانها رفتار تهاجمی ندارند.

 

 

بعضی علل رفتار تهاجمی در گربه های خانگی:

در صورتی که گربه شما به طور ناگهانی رفتار تهاجمی و خشن پیدا کرده است ، یا چنگ می زند و یا گاز می گیرد ممکن است بر اسر استرس ناشی از بیماری(ناخوشی و درد) و یا رفتار غیر دوستانه و خشن شما باشد ،

 

بغل کردن بی مقدمه و ناگهانی همراه با خشونت و جابجایی بد گربه ، به طوری که به وی صدمه وارد شود باعث اصبانیت گربه می شود.

در صورتی که گربه به مدت طولانی تنها در خانه حبس شود و امکان بازی و گردش نداشته باشد معمولا رفتار تهاجمی و بی حوصله پیدا می کند.

در هنگامی که گربه را به پشت بخوابانید احساس نا راحتی ، نا امنی و آسیب پذیری می کند و باعث عصبانیت ، چنگ زدن و گاز گرفتن گربه می شود.

 

 

نکته:

در هنگام بازی های دوستانه معمولا گربه ها چنگ می زنند که مهم نیست و باعث درد و آسیب دیدگی نمی شود.

 

  

تنبیه گربه:

برای اصلاح رفتار گربه در مواردی احتیاج به تنبیه است ، مهمترین نکته در برخورد با رفتارهای بد گربه داشتن دیسیپلین(جزبه) می باشد.

برای تنبیه گربه بدکاره و برای فهماندن اشتباه بودن رفتار وی ، می توان از صدای بلند و یا اسپری آب به طرف گربه استفاده کرد.

به کار بردن روش های خشن ، تنبیه فیزیکی که باعث درد در گربه شود کاملا مردود است.

 

 

نکته در مورد برخورد با گربه خانگی خود:

بهترین روش این است که هرگاه حیوان شما کار خوب شایسته تشویق شما انجام داد ، وی را با دادن خوراکی و یا تشویق های مناسب دیگر تکریم کنید.

 

 

نکته مهم:

 پتها و حیواناتی مانند سگ و گربه حافظه قوی نسبت به رفتار های خود ندارند به طوری که اگر کار اشتباهی انجام دهند لازم است در همان لحضه و زمان ، تنبیه مناسب برای اصلاح رفتارش انجام شود زیرا مطمعناً بعد از مدتی رفتار بدش از یاد او می رود و در صورتی که بعداً به خاطر رفتار بد گذشته اش او را تنبیه کنید ، متوجه منظور شما نمی شود و فقط تنبیه بی مورد شما به یادش می ماند.

 

 

ولگردی گربه:

گربه هایی که به صورت بد نگهداری می شوند و یا تغذیه خوبی ندارند و به حال خود رها شده باشند تبدیل به گربه ولگرد می شوند ، معمولاً گربه ها در فصل زاد و ولد به خصوص گربه های نر ولگردی می کنند.

 

رسیدگی و تربیت مناسب ، همچنین تحت کنترل داشتن گربه به طوری که از ولگردی و پرسه زدن وی در خیابان ها جلوگیری شود ، ایجاد محیط مناسب برای بازی و توجه به گربه ، صدا زدن و محبت کردن مواردی است که تاحد امکان می توان از ولگردی گربه ها جلوگیری کرد.

 

cat

گربه های ولگرد cat

 

خرابکاری گربه:

ممکن است گربه شما وسایل منزل و یا مجسمه ها ، به خصوص گلدانها را تخریب کند. برای جلوگیری از این رفتار بد می توان از اسپری های بدمزه که در بازار موجود است و یا استفاده از محلول آب با آب لیمو ترش ، سرکه و یا فلفل و اسپری آن بر روی وسایلی که گربه اقدام به تخریب آن می کند(از اسپری محلول آب و فلفل بر روی گلدان اجتناب شود) و یا می توان از هر چیزی که گربه شما از بو و مزه آن خوشش نمی آید و برای او ضرر ندارد استفاده کرد.

 

cat

گربه و سگ

 

رفتار گربه با سایر حیوانات:

در برخورد گربه با سایر حیوانات برای بار اول باید بسیار محتاط بود ، در ابتدا باید در هفته اول انها را به صورت جداگانه و تحت کنترل در کنار هم نگهداری کرد و رفتار انها را باهم زیر نظر داشت در صورتی که به حضور هم عادت کنند و همدیگر را بتوانند تحمل کنند می توان انها را باهم نگهداری کرد.

 

معمولا در ابتدا گربه ها حیوانات جدید دیگر ، یا گربه های دیگر به خصوص گربه های هم جنس با خود و یا بچه گربه های جدید را به سختی تحمل می کنند و معرفی کردن آنها به هم مشکل است.

 

از نگهداری گربه با حیوانات کوچک و آسیب پذیر به خصوص پرندگان کوچک و همستر اجتناب شود ، در نگهداری خوکچه هندی و خرگوش با گربه احتیاط زیاد لازم است زیرا حتی در هنگام بازی های دوستانه میان گربه و حیوانات دیگر امکان صدمه رسیدن به آنها وجود دارد.

 

در اولین رویارویی سگ با گربه احتیاط لازم را به عمل آورید. معمولاً سگهایی که از تولگی با حیوانات دیگر به خصوص گربه ها نگهداری می شوند ، مشکلی با گربه جدید ندارند. توصیه می شود اولین معرفی سگ با گربه هنگامی باشد گربه خواب است.

 

رفتار گربه با حیوانات دیگر

رفتار گربه با حیوانات دیگر

 

 

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:   junglebird.ir/?p=742

 

نظر شما در مورد گربه به عنوان حیوان خانگی چیست؟ آیا تجربه و یا اطلاعاتی در این مورد دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.