همستر(hamsters)

hamsters

همستر

 hamsters

 همستر نوعی جونده است که شباهت زیادی به موش(رت ها) دارد. در دنیا بیش از ۱۸ گونه و نژاد همستر شناسایی شده که تنها ۶ نژاد از آنها توانایی و قابلیت نگهداری به عنوان حیوان خانگی را دارند. همسترها حیواناتی شب فعال هستند ، در طول روز بیشتر به استراحت و چنبادمه زدن می پردازند و بیشتر فعالیت زیستی ، تغذیه ای و تولید مثلی خود را در اواخر روز و با شروع غروب آفتاب ، در طول شب انجام میدهند.

 

 

نکته جالب توجه در مورد همسترها وجود جیبهای لوپی(کیسه های لوپی) در طرفین صورت و بر روی گونه های آنها است که بیشتر هنگام جمع آوری خوراک برای ذخیره مواد غذایی مورد استفاده دارد ، همچنین همسترهای مادر در مواقع بروز خطر نوزادان تازه متولد شده خود را درون جیبهای لوپی خود پنهان می کنند.

در گونه همستر اروپایی هنگام شنا کردن کیسه های لوپی خود را از هوا پر می کند ، این کار کمک زیادی به وی در شنا کردن می کند.

 

 

hamster

hamster همستر

 

تغذیه:

همستر حیوانی همه چیزخوار(omnivorous) است ، عموماً نسبت به نوع غذایی که می خورد وسواس خواصی نشان نمی دهد.

 

همستر را می توان با انواع علوفه تازه(یونجه ، چمن ، شبدر) ، میوه جات(سیب ، گلابی ، انگور ، مرکبات بدون هسته و دانه) ، سبزیجات(کاهو ، اسفناج ، کلم ، هویج ، فلفل دلمه ای ، خیار ، گوجه ، سیب زمینی به صورت پخته) ، غلات(گندم ، جو ، برنج به صورت پخته) و دانه هایی که به مصرف قناری می رسد ، سویا و دانه پارس ، مقدار بسیار کمی شیر با درصد چربی کم در صورت تمایل همستر ، حبوبات ، بلوط ، گیاه و دانه آفتابگردان ، تخم مرغ آب پز و غیره تغذیه کرد.

مواد غذایی مانند غلات ، برنج پخته و سیب زمینی پخته سرشار از کربوهیدرات است که بسیار برای همستر مفید است.

 مواد مضر: گیاه باغالی ، ، بادمجان ، تخم و هسته میوه ها ، چربی ، ادویه ها و رنگهای خوراکی موجود در مواد غذایی انسانی.

 

بهتر است در جیره غذایی همستر از غذای پلیت ، خوراک تجاری همستر که در آن تمامی نیازهای غذایی همستر را برآورده می کند و تمامی ویتامینها و املاح مورد نیاز بدن همستر در آن بالانس شده است ، نیز استفاده شود.

 

نکته مهم در مورد جوندگان و به خصوص همستر ، رشد دائم و مستمر دندانهای پیشین در طول حیاط حیوان است. تغذیه از مواد غدایی جامد و سخت سبب پیشگیری از رشد بیش از حد دندانها می شود.

 

hamster

همستر hamster

 

نیازهای تغذیه ای همستر:

بدن همستر نیاز فرآوانی به ویتامینهایی مانند: (ویتامین A) که کمبود این ویتامین باعث بروز اسهال و سوء تغذیه می شود ، ویتامین a در سبزیجاتی مانند هویج و شبدر یافت می شود ، (ویتامینهای گروه B) که در موادی مانند گوشت و جگر ، جوانه غلات موجود است و کمبود آن باعث مشکلات دستگاه گوارش ، مشکلات عصبی ، مشکلات عضلانی ، کاهش وزن و غیره می شود ، (ویتامین C) که کمبود این ویتامین باعث بروز بیماری تورم مفاصل و اسکوربوت می شود و مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات حاوی این ویتامین هستند ، (ویتامین D) که در جوانه گندم جوانه غلات و شیر و سبزیجات موجود است و کمبود آن باعث بروز بیماری پوکی استخوان می شود ، (ویتامین E) که در مواد غذایی مانند شبدر ، جوانه غلات و سبزیجات تازه موجود است و کمبود آن موجب بیماریهای پوستی و ناتوانی جنسی می شود.

 

سدیم : کمبود آن باعث بروز مشکلات عصبی ، انقباض خون می شود و بالا بودن آن باعث فشار خون می شود.

کلسیم: در لبنیات موجود است ، کمبود آن باعث بروز بیماری راشیتیسم می شود.

آهن: کمبود آن باعث بیماری آنمی و خستگی زودرس می شود ، کاهو و اسفناج منابع آهن می باشد. آهن در ساخت گلبول قرمز خون نقش بسزایی دارد.

 

نکته: مدفوع خواری در جوندگان و به خصوص در همسترها وجود دارد علت آن وجود اسید آمینه های موجود در مدفوع که توسط میکروبهای سکوم روده ساخته می شود است.

 

 

hamster

hamster

 

تعیین جنسیت:

بدن همستر نر نسبت به جنس ماده کشیده تر است. همچنین در همسترهای بالغ تعیین جنسیت کار آسانی است به طوری که بیضه های همستر نر زیر دم حیوان که نسبتاً بزرگ می باشد قابل رویت است.

 

 

سن بلوغ:

جوندگانی مانند همستر بلوغ زودراسی دارند همستر ماده معمولاً در ۶ هفتگی و همستر نر در ۸ هفتگی به بلوغ می رسند

 

 

زاد و لد:

همسترها علاقه زیادی به زاد و ولد و تولید مثل دارند. سیکل جنسی در همستر ماده هر ۴ روز یکبار اتفاق می افتد و دوره آبستنی در نژادهای مختلف همستر در حدود ۱۶ الی ۲۱ روز است ، در نتیجه در هر ماه ، همسترهای ماده توانایی جفتگیری و تولید مثل را دارند. همستر ماده در هر دوره بارداری و زایمان حدود ۴ تا ۹ بچه به دنیا می آورد.

همستر تازه متولد شده کور و کر و بدون مو و لخت است.

 

نکته مهم: بعد از جفت گیری و اطمینان از بارداری همستر ماده ، همستر نر را از همستر ماده باید جدا کرد ، زیرا در صورتی که بعد از جفتگیری همستر نر و ماده و در زمان بارداری همستر ماده ، آنها را باهم در یک جا نگهداری کنیم امکان تمایل همستر نر برای جفتگیری با جنس ماده وجود دارد که باعث سقط جنین در همستر ماده شده ، یا ممکن است بر اسر نزاع به همدیگر صدمه بزنند به خصوص کشته شدن همستر نر امکان دارد و در صورتی که در زمان بارداری جفت همسترها از هم جداسازی نشود بعد از زایمان امکان خورده شدن نوزادان تازه متولد شده توسط همستر نر وجود دارد.

 

نکته: در طول دوره بارداری از بغل کردن همستر ماده اجتناب شود زیرا در بعضی از همسترهای ماده رحم ضعیف بوده و امکان سقط جنین وجود دارد.

 

 

بچه خواری در همستر:

در همسترها ، پدیده خورده شدن نوزادان تازه متولد شده ، توسط همستر مادر(بچه خواری) بسیار شایع است و به طور کلی می توان آن را امر طبیعی طلقی کرد.

بچه خواری در همستر علل مختلفی داشته ، در برخی از همسترها به علت کمبود تغذیه ای(فقر ویتامین و املاح معدنی) و یا سوء تغذیه و گرسنگی ، در برخی دیگر از همسترها به علت ترس ، استرس و شرایط محیطی نا امن ، در برخی هدف مادر از بچه خواری ، حذف نوزادان ضعیف و بیمار می باشد. البته در بعضی همسترهای ماده بچه خواری علل و دلیل خواصی نداشته و به صورت غریزی انجام می شود

 

نکته: بچه خواری در همسترها امری شایع و طبیعی است ، در صورتی که شاهد بچه خواری همستر ماده بودید به هیچ عنوان مانع از کار همستر ماده نشوید لیکن ممکن است سبب تشدید این عمل در ماده همستر شود.

 

محل نگهداری:

محیط های شبحه اکواریمی(تراریوم) ، قفس و بکاس مخصوص همستر و حتی ظروف مستطیلی پلاستیکی بزرگ البته با بستری پوشانده شده از خورده کاغذ ، یا ماسه ، شن و یا براده و پوشال چوب ، برای نگهداری همستر مناسب است. داخل محل زندگی نیز اسباب بازی هایی تعبیه شود که باعث فعالیت فیزیکی و سلامت همستر می شود ، در ضمن دیدن بازی کردن همستر با وسایل و اسباب بازی مانند چرخ و فلک مخصوص جوندگان بسیار لذت بخش است.

 

 

طول عمر:

طول عمر همستر در انواع نژاد مختلف متفاوت است به طوری که در همستر گونه سفید زمستانی طول عمر در حدود ۲ سال و در گونه همستر اروپایی در اسارت و شرایط خوب تغذیه ای تا ۸ سال هم می رسد. المانهایی مانند شرایط زیستی و نوع تغذیه در طول عمر همستر موثر است.

به طور کلی طول عمر در انواع گونه های همستر در حدود ۲ الی ۲/۵ سال می باشد.

 

hamster

همستر    hamster

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=1872

 

 

نظر شما در مورد همستر چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در رابطه با نگهداری از همسترها دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.