قرقاول نژاد لیدی آمهرت(Ladya mhersts pheasant)

Ladya mhersts pheasant

قرقاوول نژاد لیدی آمهرت

Ladya mhersts pheasant

لیدی آمهرت گونه ای از قرقاوول سانان و از راسته ماکیان به شمار می رود. نام علمی آن (chrysolophus amherstiae) است. این نژاد قرقاوول بین مجموعه داران و فاروم های نگهداری قرقاوول و پرندگان زینتی در سراسر جهان، گونه ای شناخته شده است.

 

 

قرقاوول لیدی آمهرت در سال ۱۸۲۸ میلادی توسط حکمران بنگال به نام “آمهرت” به کشور انگلستان فرستاده شد و در دوره حکمرانی ناپلئون بناپارت به کشور فرانسه وارد شده است. علت نامگذاری آمهرت برای وی هم برگرفته از نام پادشاه بنگال (آمهرت) می باشد.

 

در ابتدا تنها فقط جنس نر قرقاوول لیدی آمهرت وارد بریتانیا شده بود، از اینرو اقدام به تکثیر لیدی آمهرت با ماده قرقاوول طلایی(بلژیکی) کردند. لذا بسیار معمول است که جنس ماده لیدی آمهرت را با جنس ماده قرقاوول طلایی اشتباه گرقته می شود. به طور کلی هیبرت (نژاد دورگه) قرقاوول لیدی آمهرت و طلایی در بین عموم مرسوم است که تقریبا قیمتی در حدود نژاد طلایی (بلژیکی) دارد، ولی قرقاوول لیدی آمهرت اصیل دارای خصوصیاتی همچون سینه سفید و تاج قرمز بر روی سر می باشد.

 

لیدی آمهرت ماده نیز نسبت به قرقاوول طلایی ماده، بزرگتر به همراه تاج کمرنگ قرمز بر روی سر، پاها به رنگ سبز و یا مایل به خاکستری است. در صورتی که پاهای قرقاوول چینی(طلایی) به رنگ زرد می باشد.

 

لیدی آمهرت ها قرقاوول هایی زیبا به همراه پر و بال و دم با شکوهی هستند. آنها در طبیعت معمولاً گروهی زندگی نمی کنند ولی می توان در اسارت آنها را به صورت گروهی و یا همراه با گونه های دیگر نگهداری کرد.

 

Ladya mhersts pheasant

قرقاول لیدی آمهرت   Ladya mhersts pheasant

 

خصوصیات ظاهری:

قرقاوول لیدی آمهرت نر در زمان بلوغ کامل که معمولاً در دو سالگی می باشد، در حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر از نوک تا انتهای دم طول دارند و در حدود ۸۰ سانتیمتر طول دم آنها می باشد. سر و صورت  و گردن به رنگ سیاه متمایل به سبز و براق به همراه لکه هایی به رنگ سیاه است، بر روی سر واجد تاج کوتاه و سفت به رنگ قرمز است.

 

غب غب چشم و پشت گردن (قفا) به رنگ سفید مایل به خاکستری، همراه با خطوط موجی به رنگ آبی یا سیاه است. منقار به رنگ سیاه یا خاکستری مایل به آب نفتی بوده، چشمها به رنگ زرد است. شکم و سینه به رنگ سفید می باشد و رنگ بیشتر پوشش بدن همچون گلو، پشت و بالها به رنگ سبز تیره و یا آبی تیره و سیر پرجلاء، براق و درخشان همراه با خطوط موجی به رنگ سیاه است.

 

دم به رنگ سفید مایل به خاکستری به همراه خطوط موجی حلالی مانند به رنگ سیاه است و قسمت زیر دم نیز به رنگ خاکستری تا مایل به نقره ای همراه با پرهای سیاه و قهوه ای و نارنجی است. پاها به رنگ خاکستر تا سبز و ناخنها خاکستری مایل به آبی کبود است.

 

رنگ پوشش پرهای لیدی آمهرت های ماده به رنگ قهوه ای همراه با خطوط موجی کوتاه به رنگ سیاه، در ناحیه شکم مایل به سفید و دم کوتاه، صورت مایل به سفید، نوک به رنگ خاکستری، بر روی سر واجد لکی به رنگ قرمز کمرنگ، پاها خاکستری مایل به سبز و ناخنها خاکستری یا به رنگ کبود است.

 

 

محل نگهداری:

بستر طوری پوشیده از خاک دستی، یا پوشال چوب، یا ماسه و مانند آن، تا در برابر رطوبت مسون باشد، همچنین پاهای قرقاوول سانان نسبت به زمین صاف وصیغلی مانند بتون و یا سرامیک حساس است.

 

حداعقل فضا برای نگهداری یک جفت قرقاول لیدی آمهرت با توجه به طول دم به خصوص در نرها حداعقل ۴ متر مربع به بالا می باشد. در صورتی که فضای محل زندگی قرقاوول حداعقل ممکن است، باید ارتفاع کمتر از۵/۱ متر در نظر گرفته شود تا از پر زدن، بال زدن،پریدن و برخورد با دیواره ها و سقف قفس جلو گیری شود، همچین بهتر است برای حفظ پرهای دم از شکستگی شکل فضای نگهداری مدور و بدون زاویه و گوشه باشد.

 

Ladya mhersts pheasant

قرقاول لیدی آمهرت نر    Ladya mhersts pheasant

 

تغذیه:

در طبیعت انواع دانه ها حشرات و لارو آنها، میوه های گوشتی، سبزیجات و گیاهان است.

در اسارت دان صنعتی قرقاوول به همراه کنسانتره، میوه جات و سبزیجات تازه، بهتر است جیره قرقاوول ها نسبت به ماکیان دیگر مانند مرغ، غنی تر و با درصد پروتئین بالاتری باشد به خصوص در فصل زاد و ولد، جیره باید غنی و با پروتئین بالا باشد.

 

Ladya mhersts pheasant
قرقاول لیدی آمهرت ماده   Ladya mhersts pheasant

 

زاد و ولد:

به طور طبیعی و در محیط باز شروع فصل تولید مثل قرقاوول لیدی آمهرت ابتدای بهار تا اواسط پاییز می باشد. سن بلوغ در حدود ۲ سالگی و تعداد تخمگذاری در سال ۲۵ تا ۵۰ عدد است.

در هر کلاج تخمگذاری در حدود ۶ تا ۱۲ عدد تخم می گذارد و بر روی آنها می خوابد، زمان لازم برای در آمدن جوجه ها از تخم ۲۲ تا ۲۴ روز است.

 

Ladya mhersts pheasant

لانه و آشیانه لیدی آمهرت در طبیعت  Ladya mhersts pheasant

 

جوجه Ladya mhersts

جوجه قرقاول لیدی آمهرت Ladya mhersts

 

زیستگاه:

به طور آزاد و طبیعی در مناطق با ارتفاع زیاد، کوهستانی و جنگلهای بامبو، مناطق جغرافیایی که بومی آن است زیست می کند.

 

 

پراکندگی:

قرقاوولهای نژاد لیدی آمهرت بومی کشورهای چین و جنوب غرب آن، میانمار و شمال میانمار و تبت هستند ولی به صورت مصنوعی در بریتانیا، نیوزلند تا هاوایی رها سازی شده و بومی گردیده است.

 

 

منبع بعضی مطالب:

ویکی پدیا انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:   junglebird.ir/?p=393

 

نظر شما در مورد قرقاوول لیدی آمهرت چیست؟ آیا تجربه یا اطلاعاتی در این مورد دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.