سگ نژاد اشنایزر(SCHNAUZER)

SCHNAUZER

سگ نژاد اشنایزر

SCHNAUZER

سگ نژاد اشنایزر(اشنوزر) برای اولین بار در سال ۱۹۰۹ میلادی در نمایشگاه سگ واقع در شهر مونیخ کشور آلمان با نام سگ اشنایزر خرسی روسی مطرح شد و تا بعدها با نام اشنایزر مونیخی شهرت داشت ، منشا این نژاد به کشور روسیه باز می گردد

 

 

سگ اشنایزر در تیپ ، نوع ، اندازه و رنگهای مختلف وجود دارد که هرکدام برای هدف خاصی پرورش یافته اند. به طور کلی این نژاد در سه تیپ بزرگ جثه(اشنایزر غول پیکر) متوسط جثه(اشنایزر استاندارد) کوچک جثه(اشنایزر مینیاتوری) یافت می شود.

 

اشنوزر غول پیکر حاصل آمیزش اشنایزر استاندارد با سگ نژاد گیرت دین(GreatDane)  بوده و از میان خانواده اشنایزها اشنوزر متوسط جثه مورد اغبال بیشتری قرار گرفته و آن را به عنوان استاندارد این نژاد در نظر گرفته اند.

 

سگ اشنایزر به خاطر خصوصیات ممتاز ، هوش و تربیت پذیری بالا سگی چند منظور است و می توان از وی برای اهداف مختلف بهره جست. در ابتدا از این نژاد برای کشیدن سورتمه استفاده می شد ولی امروزه بیشتر به عنوان سگ نگهبان و همراه خانواده استفاده می شود.

 

معنی نام اشنایزر در زبان آلمانی(ماهیچه) است که به قدرت بالای این نژاد اشاره می کند.

 

SCHNAUZER

SCHNAUZER
اشنایز کوچک جثه(مینیاتوری)

 

خلق و خو:

سگهای اشنایزر بسیار فعال ، بازیگوش ، باهوش و تعلیم پذیر است. اشنایزرها به لحاظ خصوصیات رفتاری قرابت زیادی با سگهای تریر دارند. این نژاد به طور ذاتی دشمن جوندگان به خصوص موشها است ، همچنین رفتار خوبی با اعضای خانواده به خصوص کودکان دارد. اشنایزر را باید از سنین تولگی اجتماعی کرد تا مقید شود این سگ بسیار جسور و کمی سلطه جو است از این رو احتیاج به صاحبی دارد که به او بفهماند که رایس کیست ، اشنایزرها بسیار تعلیم پذیر و باهوش هستند و به خوبی فرامین را فرا می گیرند. اشنایزر احتیاج به مربی با جزبه و با تجربه دارد تا سرکشی این سگ را در هنگام تربیت و آموزش بتواند کنترل کند.

 

 

استاندارد نژادی:

وزن و ارتفاع در اشنایزرها در تیپهای مختلف متفاوت است ، وزن و ارتفاع در اشنایزر استاندارد ، وزن در نرها ۲۷ تا ۳۶ کیلوگرم و در ماده ها ۲۵ تا ۳۴ کیلوگرم و ارتفاع در نرها ۶۶ تا۷۱ سانتیمتر و در ماده ها ۵۸ تا ۶۶ سانتیمتر است.

 

اشنایزر سگی چهار شانه عضلانی و قوی است با سری قوی و کشیده ، سینه نسبتاً پهن و فراخ ، پوشش بدن زمخت ، خشن و سیمی به همراه خزی نرم ، گوشها و پاها توسط موی کوتاه پوشیده شده ، پوشش بدن به رنگهای سیاه ، سیاه کهربایی و فلفل نمکی مورد قبول است.

 

توجه:

نحوه آرایش موها و انتهای سر و پوزه در حیوان از نظر ارزیابی مرغوبیت و خلوص نژادی در نمایشگاه‌های سگ از فاکتور قابل اهمیتی برخوردار است.

 

چشم ها به رنگ تیره و بیضوی شکل ، گوشها افتاده که معمولاً کوتاه می شود و به صورت سیخ و ایستاده است ، دم باید از مفصل سوم و یا چهارم کوتاه شود.

طول عمر: در حدود ۱۲ تا ۱۵ سال می باشد.

 

SCHNAUZER

SCHNAUZER        اشنایزر بزرگ جثه

 

شرایط نگهداری:

این نژاد برای زندگی در منازل کوچک و آپارتمانها مناسب نیست. سگ اشنایزر نیاز به فعالیت بدنی و ورزش زیاد دارد همچنین علاقه زیادی به دویدن در مسافت های طولانی در محیط های باز دارد. در صورتی که سگ اشنایزر در منازل کوچک نگهداری شود و یا امکان فعالیت فیزیکی مناسب برای این نژاد فراهم نشود ، این نژاد مشکل زیادی برای صاحب خود به وجود می آورد و اقدام به تخریب وسایل منزل و کندن زمین و بالا رفتن از حصار می کند.

 

 

مشکلات سلامتی:

از مشکلات سلامتی و بیماریهای شایع در اشنایزر می توان به صرع و همچنین سرطان به خصوص سرطان انگشت ، پا و ماهیچه اشاره کرد.

 

 

آراستن:

تمیز نگهداشتن موهای این نژاد آسان است اما گاهی لایه زیرین مو به حالت نمدی در می آید که این مشکل را می توان با شانه کردن در مواقع لزوم از بین برد. حداقل چهار بار در سال باید ناخن هایش کوتاه شود. همیشه باید از خشک و تمیز بودن گوشها اطمینان حاصل نمود ، اطراف چشمها را باید با دستمال نمدار تمیز نمود و ریشش را بعد از غذا خوردن باید شست  و یا تمیز کرد تا آثار باقیمانده غذا از بین برود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم می باشد.

 

 

منبع بعضی مطالب: ویکی پدیای انگلیسی.

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل  junglebird.ir

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=723

 

نظر شما در مورد سگ نژاد اشنایزر چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد نژاد اشنایزر دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.