قرقاول نژاد مسی(copper pheasant)

copper pheasant

قرقاول نژاد مسی

copper pheasant

نام دیگر قرقاول مسی (Soemmering) است. قرقاول مسی(copper pheasant) از دسته قرقاولهای دم داز به شمار می رود و از مهمترین نژادهای گونه قرقاولهای دم دراز محسوب می شود و با نام قرقاول دم دراز مسی نیز شهرت دارد. در ایران این نژاد قرقاول را با نامهای (فرفاول مسی و قرقاول سیمین) می شناسند ، شاید نام سیمین برگرفته از نام مسی باشد که در فارسی به سیمین ترجمه شده است!

قرقاول مسی شامل پنج زیر گونه با نامهایscintillans ، soemmeringii ، intermedius  Soemmering ، ijimae هستند ، که زیر گونه (ijimae) بسیار زیباتر بوده و دم بلندتری دارد.

 

خصوصیات ظاهری:

اندازه قرقاول مسی نر ۸۷ الی ۱۳۶ سانتیمتر است ، قرقاول نر این نژاد واجد دم بلند و زیبا بوده که تقریباً دو برابر طول بدن آن است. اندازه قرقاول مسی ماده در حدود ۵۱ الی ۵۴ سانتیمتر است.

قرقاول مسی نر به رنگ قهوه ای مایل به قرمز مسی که با تابش کوچکترین اشعه نور می درخشد و به رنگ طلایی و مسی براق و درخشنده در می آید. قرقاول مسی ماده گر چه نسبت به نر کوچکتر بوده و از جلاء و رنگ آمیزی کمتری بر خوردار است لیکن به رنگ قهوه ای و همراه با سایه های سیاه و سفید و قهوه ای و یک نوار سفید و در برخی پرندگان قرمز در زیر چشم است.

 

copper pheasant

جفت قرقاول مسی – سیمین

 

تغذیه:

قرقاول مسی پرنده ای همه چیز خوار بوده و رژیم غذایی آنها در اسارت شامل بذر و دانه گیاهان کف جنگل ، کرم خاکی ، حشرات و لارو حشرات ، خرچنگهای کوچک و میوه های وحشی است.

در اسارت نیز می توان این قرقاولها را با دانه انواع غلات ، دان صنعتی طیور، پلیت قرقاول و کنسانتره و میوه ها و سبزی های تازه تغذیه کرد.

 

 

پراکندگی و زیستگاه:

قرقاول مسی بومی کشور ژاپن و جزایر هونشو ، شیکوکو و کیوشو در ژاپن است. زیستگاه قرقاول مسین شامل مناطق کوهستانی و جنگلهای متراکم درختان پهن برگ و مخروطی در ارتفاع ۱۸۰۰ متر از سطح دریا است.

 

قرقاول مسی

 

وضعیت بقاء:

روزگاری قرقاول مسی در زیستگاه طبیعی خود از جمعیت مناسبی برخوردار بود ولی امروزه به علت تخریب زیستگاه ها و آلودگی هوا ، شکار در وسعت زیاد به عنوان نوعی ورزش و تفریح ، گونه ای در معرض تهدید به شمار می رود.

امروزه قرقاول مسی پرنده ای نادر است و به ندرت در زیستگاه طبیعی خود مشاهده می شود ، به نظر می رسد در بین ۵ زیر گونه قرقاولهای مسی زیرگونه (ijimae) بیشتر در معرض تهدید است.

 

 

محل نگهداری:

با توجه به جثه و دم بلند قرقاول مسی هرچه فضای نگهداری قرقاول مسی بزرگتر باشد برای حفظ سلامت پرنده و فعالیت های زیستی و تولید مثلی مناسبتر است. برای نگهداری یک جفت از این نژاد به فضایی بالغ بر حداعقل ۱۰ متر مربع به بالا نیاز است.

در صورتی که فضای محل نگهداری کوچک است حتماً ارتفاع سقف در حدود ۱۵۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود تا از پرواز قرقاول و برخورد با دیواره های قفس و آسیب دیدگی جلوگیری شود.

مکان نگهداری از این قرقاولها باید محیطی محصور و پوشیده شده از توری و مسقف با بستری پوشیده شده از مواد طبیعی مانند کاه و کلش یا خاک دستی باشد

بستر مناسب مانع از نفوظ رطوبت و عایق در برابر سرما بوده و از پاهای حساس قرقاول در برابر زمین سفت حفاظت می کند.

مکان نگهداری بهتر است با مسالح طبیعی و تخته سنگ و درختچه تزئین شود تا هر چه بیشتر محیط شبه طبیعی شود ، محیط شبه طبیعی برای تولید مثل و استتار قرقاولها مناسب می باشد.

 

copper pheasant

یک جفت قرقاول مسی

 

زاد و ولد:

سن بلوغ در حدود سال اول است.

شروع زمان تولید مثل این قرقاولها با شروع فصول گرم سال و ماههای مارس ، آوریل ، می و ژوئن بوده ، در طول این دوره قرقاولهای نر با حرکات عاشقانه و نمایشی سعی به جلب ماده ها دارند در مرحله بعد قرقاول ماده بر روی بستر جنگل و لابه لای درختچه ها اقدام به لانه سازی می کند و در هر کلاج تخمگذاری بین ۶ الی ۱۲ تخم و به طور میانگین ۷ تخم می گذارد و زمان در آمدن جوجه ها در حدود ۲۴ الی ۲۵ روز می باشد.

نکته مهم:

قرقاولهای نر این نژاد نسبت به ماده ها رفتار تهاجمی و خشن و سلطه گری دارند توصیه می شود بیش از یک ماده به اعضای هر قرقاول نر در یک مکان در نظر گرفته شود همچنین در محل نگهداری فضاهای شبه طبیعی با شاخ و برگ ،  درختچه های طبیعی و تخته سنگ قرار داده شود تا قرقاول ماده بتواند در آن استتار کند.

 

copper pheasant

جوجه قرقاول مسی

 

منابع:

gbwf.org/pheasants/copper.html

arkive.org/copper-pheasant/syrmaticus-soemmerringii

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل JUNGLEBIRD.IR

آدرس مطلب: junglebird.ir/?p=2668

 

نظر شما در مورد قرقاول مسی چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در این مورد دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.