قرقاول نژاد کالیج(Kalij Pheasant)

قرقاول کالیج Kalij Pheasant

قرقاول نژاد کالیج

Kalij Pheasant

قرقاول نژاد کالیج با نام علمی(Lophura leucomelanos) ، بومی کوهپایه های هیمالیا است و کشورهایی که درگیر مناطق جغرافیایی هوزه زیستی نژاد کالیج می باشد شامل: نپال ، بوتان ، غرب تایلند ، شمال برمه ، شمال هند ، جنوب بنگلادش و پاکستان است.

زیستگاه طبیعی این نژاد قرقاول شامل بیشه زارها ، تپه ها و جنگلهای متراکم می باشد.

 

 

قرقاولهای کالیج زیرگونهای زیادی دارند و به طور کلی آنها را می توان ۲ گروه عمده تقسیم کرد گروه اول شامل گونه های (leucomelanos) ، (lathami) ، (melanota) ، و (moffitti hamiltoni) می باشد که بیشتر در مناطق مرکزی و غربی زیست می کنند و دسته دوم شامل گونه های (lineata) ، (oatesi) ، (williamsi) و (crawfurdi) می باشد.

 

 

مشخصات ظاهری:

جنس نر زیر گونه های قرقاول کالج که در دسته اول قرار می گیرند و بیشتر در مناطق غربی پراکنده اند ، به رنگ آبی تیره و سیاه براق که در ناحیه کپل با پرهای سفید آمیخته می شود است و تاج به رنگ آبی تیره و سیاه براق می باشد.

جنس نر زیر گونه های قرقاول کالیج که در دسته دوم قرار می گیرند و بیشتر در نواحی و مناطق شرقی زیست می کنند به بیشتر به رنگ سیاه براق و در نواحی دم خاکستری کمرنگ یا مایل به سفید و تاج به رنگ آبی براق و سیاه و سفید است.

جنس ماده قرقاولهای کالیج بیشتر به رنگ قهوه ای تیره می باشند.

پوست صورت بدون مو و به رنگ سرخ و قرمز است.

اندازه در جنس نر در حدود ۶۳ الی ۷۴ سانتیمتر و در جنس ماده ۵۰ الی ۶۰ سانتیمتر می باشد.

 

 

 

محل نگهداری:

برای نگهداری از یک جفت قرقاول کالیج به مکانی محصور و فنس کشیده شده و مسقف با بستری پوشیده شده از مواد عایق طبیعی مانند: کاه و کلش ، خاک دستی ، شن و ماسه ، سبوس و غیره به مساحت حداعقل ۱۰ متر مربع نیاز می باشد.

 

نکته:

قرقاولهای کالیج پرندگانی مقاوم هستند بهتر است ماده ها از ماده های دیگر و نرها از نرهای دیگر به طور مجزا نگهداری شوند زیرا ممکن است بین همجنسها تنش و درگیری به وجود آید.

 

 

تغذیه:

در زیستگاه طبیعی بیشتر از حشرات ، دانه گیاهان و میوه های وحشی تغذیه می کند ، در اسارت نیز می توان این قرقاول را با انواع دانه غلات ، دان صنعتی ماکیان ، کنسانتره ، پلیت قرقاول ، سبزیجات تازه و… تغذیه کرد.

 

 

سن بلوغ:

در حدود ۱ سالگی

 

 

زاد و ولد:

در زیستگاه طبیعی و محیطهای باز زاد و ولد و تخمگذاری در فصول گرم سال و با شروع بهار آغاز می شود ولی در محیطهای محصور و بسته با شرایط زیستی و دمایی مناسب در تمامی طول سال امکان زاد و ولد وجود دارد.

 

تعداد تخمگذاری در طول یک سال ۱۲ الی ۲۴ عدد است و زمان درآمدن جوجه ها از تخم در حدود ۲۵ روز بعد از خوابیدن ماده بر روی تخمها می باشد.

 

تاریخچه:

گری سال ۱۸۲۹ میلادی.

 

 leucomelanos hamiltoni

leucomelanos hamiltoni

 

منبع بعضی مطالب:

برگرفته از ویکی پدیای انگلیسی

گردآوری و تنظیم:

پرنده جنگل JUNGLEBIRD.IR

آدرس مطلب:  junglebird.ir/?p=2554

 

نظر شما در مورد قرقاول کالیج چیست؟ آیا اطلاعات و یا تجربه ای در مورد این قرقاول دارید؟

اشتراک گذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.